Gönderen Konu: ''KazI ÇaLIşMaSI''( M.B 3. kazanım)  (Okunma sayısı 16221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı B૯ηбüL

 • Yönetim K.Ü
 • Uzman
 • *
 • İleti: 4.329
 • Karizma Puanı: 1631
  • seyfullah sünbül
''KazI ÇaLIşMaSI''( M.B 3. kazanım)
« : 12 Mayıs 2009, 16:41:24 »

       
  KAZI ÇALIŞMASI  :o

                         
SINIF   :   5
                  
YAKLAŞIK SÜRE   :   2 Ders saati
               
TEMEL BECERİLER   :   Eleştirel düşünme, sanat aracılığı ile iletişim kurma, karar verme, görsel okuma, estetik algının geliştirilmesi, estetik bilinç kazanma.

ÖĞRENME ALANI   :   Müze Bilinci (M.B)   
            
KAZANIMLAR   :   3. Restorasyon ve konservasyonun amacını açıklar.(M.B)

ARAÇ ve GEREÇLER   :   Çömlek, Fırça, kürdan, vb.
            
TEKNİKLER   :   Araştırma   
               
YÖNTEMLER   :   Soru-Cevap, uygulama   
         
DUYUŞSAL ve DÜŞÜNSEL HAZIRLIK   :   Öğrencilerden müzelerdeki eserlerin ne şekilde topraktan çıkarıldığını araştırmaları istenir.

Arkeolojik Kazılar Nasıl Yapılır? 520a


Çağdaş kazıların nasıl yürütüldüğünü daha iyi anlayabilmek için, Roma dönemi bir evin yapılış öyküsünü örnek almak iyi bir yol olabilir.

Çünkü arkeologlar günümüzde Roma dönemi bir evi ortaya çıkarmak üzere kazıya başladığında, bu öyküyü sondan başa doğru yeniden kurmaktadır. Roma dönemin yapı ustası, bir evi yapmaya giriştiğinde önce toprağı temizler, ardından temel çukurlarını kazar. Sonra, mozaiklerle resimler ya da motifler yaparak zemini döşer. Duvarları örüp üstünü bir çatıyla kapatır. Ev artık oturulacak hale gelmiştir ve insanlar gelip yerleşirler. Ustanın cebinden düşen bir metal para evin temelinde kalabilir. Evde yaşayanlar bazı küçük eşyalarını evde yitirebilir. Kırılan çanak çömlek parçaları çöp çukuruna atılır. Böylece evde yaşayanların öteberileri kıyıda köşede kalabilir. Arkeolojide bu süreç yerleşme dönemi olarak adlandırılır. Daha sonra bir savaştan dolayı insanlar yaşardığı evi terk etmek zorunda kalabilir, ev bir depremde çökebilir. Artık içinde insanın yaşamadığı evin zamanla tamamen çöker; ahşap kısımları çürür, duvarlar yıkılır. Aradan uzun yıllar geçince de ev bütünüyle toprağın altında kalır. Aradan yüzyıllar geçince üzerindeki toprak dümdüz olur. Burası ekili bir alan haline gelebilir ya da üzerine yine bir ev yapılabilir.


Arkeologlar önce toprak altında böyle bir evin varlığını saptar. Kazı alanının tümünü ya da çevresini ince çelik çubuklarla çevirir. Bu, kazı boyunca yapılacak ölçümlerin doğruluğu, çıkarılacak plan ve sonuçların güvenilirliği için gereklidir. Artık sıra, çatıdan temele doğru bütün tabakaları tek tek özenle kaldırmaya gelmiştir.


İlk tabakaya ulaşıncaya değin kazı makineleri kullanılabilir. Ama ilk tabaka kaldırılınca, artık kazıda yalnızca sivri uçlu mala, kürek ve kova kullanılır. Kazı sırasında ortaya çıkarılan duvarlar, ocaklar, fırınlar ve insan yapımı öbür yapılar örselenmeden birbirinden ayrılır. Arkeologlar bütün bunları inceler ve ayrıntılı notlar tutar. Ele geçen eşyalar tek tek özenle temizlenir ve bulundukları tabakayı belirtecek biçimde numaralanır. Eşyaların üzerinde o dönemin hükümdarının resimleri varsa, bu eşyanın yapılış tarihini saptamayı kolaylaştırır. Ama buluntular daha eski dönemlerden kalmış, yazısız ve resimsiz de olabilir. Ayrıca başka döneme ait eşya o tabakadaki eşyayla karışmış olabilir. Böyle durumlarda kesin tarihlendirme yapılırken, bir üst tabakaya hiç dokunulmamış olması gerekir.


Kazıyı yapan kişi, bu evin yapıldığı, değiştirildiği ya da yıkılmaya bırakıldığı tarihleri saptar. Ayrıca evde yaşamış olanların ne gibi özellikleri olduğunu ve yaşam biçimlerini ortaya çıkarabilir. Örneğin bir çiftlik eviyse, çevresinde tarlalar, otlaklar ve korular bulunacağını bilir. Buradaki bitki, tohum, polen ve tahıl kalıntıları, çevrenin o zamanki bitki örtüsünü gösterir. Hayvan kemikleri, burada yaşamış insanların yedikleri etin cinsini anlamamızı sağlar. Kullandıkları araç gereçler insanların günlük yaşamları hakkında bilgi verir.

Kentlerde kazı çalışmaları, açık alanlardaki kazılardan daha zor ve karmaşıktır. İnsanların yüzyıllardır yaşamakta oldukları kentlerde kazılar yıllarca sürebilir. Öte yandan bir kalıntının varlığı saptansa bile, bu mevcut yapıların ya da sokakların altında bulunacağından kazı yapma olanağı da yoktur. Bu gibi nedenlerden dolayı büyük kentlerde daha az kazı yapılmaktadır. Yapıların ortaya çıkarılmasında kullanılan yöntemler, Roma yolları, kanallar, surlar gibi öteki alanlarda yapılan arkeolojik kazılarda kullanılmaz. Bu tür kazılarda birbiri üzerine binen bütün katmanların görülebileceği bir kesit elde edilmeye çalışılır.


kaynak:www.wikipedia.com


   
   
                  
      
SÜREÇ       
            


Öğretmen vazo, çömlek, testi vb. gibi sağlam bir seramik ürününü öğrencilerle birlikte kırarak parçaları okul bahçesi içinde belli bir alanda öğrencilerin görmediği bir zaman diliminde gömer. Daha sonra öğrencilere evlerinden getirdikleri diş fırçası, kürdan, dal parçası gibi, materyale zarar vermeyecek araçlar yardımıyla bulmalarını sağlar. Bulunan bu parçalara numaralar verilerek kayıt altına alınır. Parçalar özenle sınıfa taşınır. Bir kazının canlandırıldığı bu çalışmayı, sınıf ortamında yapıştırıcı maddelerle birleştirmek suretiyle basit bir restorasyon çalışması gerçekleştirilebilir.
   
      
Arkeologlar Nasıl Çalışır?

Arkeolog, insanlığın tarihini araştıran bir bilim adamı ve tarihçidir. Onlar, binlerce yıl öncesinden günümüze kadar yaşamış  toplumların ve insanların gelişimi üzerine çalışırlar. Bu çalışma tüm dünyadaki insanların hayatlarını ve onların kalıntılarını araştırmak ve incelemekle yapılmaktadır. İnsanlık ve toplumlar hakkında bildiğimiz her şey arkeologlar ve buna bağlı olan antropoloji sayesindedir.Antropologlar arkeologların bulduğu kanıtlardan insanların medeniyet seviyelerini belirler ve jeologların keşiflerinden yararlanan arkeologlar da toplumun tarihini belirler.

DEĞERLENDİRME      
   

1. Her öğrencinin sürece katılıp katılmadığı değerlendirilir.
2. Öğrencilerden “etkinlik değerlendirme formunu” doldurmaları istenir.
   günlük plan ektedir..
 ::gorsel::

Çevrimdışı Fîģũ®âtĩƒ

 • :)
 • Yönetim K.Ü
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 5.076
 • Karizma Puanı: 1636
Ynt: ''KazI ÇaLIşMaSI''( M.B 3. kazanım)
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2009, 16:49:56 »
özellikle kazıların nasıl yapıldıgını anlatan bölüm açıklaması çok güzel olmuş bengülcüm ; anlaşılabilinir yalın bir ifade konu için çok teşekkürler canım ; birçok kişinin hayatını kolaylaştırıyorsun harikasın :)

Çevrimdışı ufuk

 • Yeni Üye
 • İleti: 24
 • Karizma Puanı: 1
Ynt: ''KazI ÇaLIşMaSI''( M.B 3. kazanım)
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2012, 12:48:49 »
hocam teşekkürler paylaşım için ama kazı çalışmasının yapılması zor.hangi okul bahçesinde  gömü yapılacak toprak var ki.

Çevrimdışı lebis

 • Üye
 • *
 • İleti: 78
 • Karizma Puanı: 1
Ynt: ''KazI ÇaLIşMaSI''( M.B 3. kazanım)
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2013, 20:37:38 »
teşekkürler +1

Çevrimdışı BOZAN55

 • Yeni Üye
 • İleti: 1
 • Karizma Puanı: 0
Ynt: ''KazI ÇaLIşMaSI''( M.B 3. kazanım)
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2016, 20:09:31 »
çalışma gerçekten müthiş. çok beğendim. ama ben 24 sınıfın görsel sanatlar dersine giriyorum. her sınıf için bunları tekrar tekrar yapmak imkansız. ders saatinin 1 olması çok kötü ve zor bir durum biz görsel sanatlar öğretmenleri için.