Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Günlük Planlar
Pages: 12345
Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ilker Date: 13 Eylül 2010, 22:32:27
Değerli Meslektaşlarımız,
Bir kaç yıldır Görsel Sanatlar Dersi Öğretmen Kılavuz kitabı okullara gönderiliyor ve biz bu kılavuzları kullanıyoruz.
Kılavuz kitaptaki kazanımlara uygun olarak yıllık planlarımızı hazırlamak zorundayız. Zaten sitemizde bu planlar mevcut. Derslerimizde bu yıllık planlarla öğretmen kılavuz kitaplarını mutlaka bulundurmak zorundayız. Burada bir sıkıntı yok. Bunları zaten yapıyoruz fakat ortada bir Günlük Plan olayı var. Normalde kılavuz kitabı olan derslerde ayrıca günlük plan hazırlamaya gerek yoktur. Talim Terbiye Kurulunun bununla ilgili kararı 2005 yılında Tebliğler Dergisinde yayımlanmıştır. Yazıyı buradan okuyabilirsiniz.
2005/2575 tarih sayılı Tebliğler Dergisindeki ilgili kısım: http://iogm.meb.gov.tr/files/mevzuat/48.pdf

2005/2575 tarih sayılı Tebliğler Dergisi, yani ilgili kararın yayınlandığı tebliğler dergisinin tamamı: http://yayim.meb.gov.tr/dergiler/pdf/2575.pdf (ilgili kısım 603. sayfadadır)

Görsel Sanatlar öğretmenleri olarak elimizde kılavuz kitabımız olduğu sürece  günlük plan hazırlamamıza gerek yok. Müfettişler aksini söylerse Talim Terbiye Kurulunun, Tebliğler Dergisinde yayınlanan 2005/2575 Karar sayısı:292 yazısını gösterebilirsiniz. Yine de Günlük Plan kullanmak isteyen meslektaşlarımız derslerinde bu planları kullanabilir tabi. Kılavuz kitabın günlük plan konusunda bazı eksiklikleri var. Kolaylık olması açısından sitemizdeki günlük planları indirip kullanabilirsiniz.

Herkesin yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: c-i-m-c-i-m-e Date: 13 Eylül 2010, 23:02:26
bilgilendirme için çoook teşekkürler...
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: tualbezi Date: 13 Eylül 2010, 23:05:59
Valla bunu gördükten sonra müfettişlerin alayı gelse günlük plan yaptıramaz bana...saolasın
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: t5ir Date: 14 Eylül 2010, 11:36:58
teşekkürler.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ahmeddd Date: 14 Eylül 2010, 11:53:26
dikkatinizi çekerim klavuz kitabı olan diğer derslerin günlük planlarıda kitapta eksiksizdir...ama görsel sanatlar klavuz kitabında butün günlükler yok sadece bir kaç tane bu yüzden hazırlamak zorundayız değerli arkadaşlar.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ilker Date: 14 Eylül 2010, 12:05:33
Teşekkürler. Yukarıda da belirttik sayın hocam. Günlük plan yapma zorunluluğumuz yok. Fakat kılavuz kitap yetersiz olduğu için isteyen günlük plan hazırlayıp kullanabilir. Günlük hazırlamazsak kimse bize neden yapmadın diyemez.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: turgayayhan Date: 15 Eylül 2010, 17:58:32
arkadaşlar görsel sanatlar klavuz kitabı özellikle köylerde görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerine hiç de klavuz olmuyor.  Ben bu kitabı hiç kullanmıyorum bu kitap büyük şehirlerin imkanları iyi olan okullarına göre düzenlenmiş en doğrusu kendi planını yapıp ona göre hareket etmek böyle daha verimli oluyor.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ilker Date: 15 Eylül 2010, 18:00:22
Değerli hocam, yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Kılavuz kitabı daha bir kere bile kullanmadım. Etkinlikleri zaten ezberlediğim için otomatik olarak yapıyorum artık.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ZULFU Date: 15 Eylül 2010, 21:19:26
Arkadaşlar ders planları konusunda yanılıyorsunuz. Kılavuz kitabı olan derslerde ders planı kullanılmadığı konusunda haklı olabilirsiniz. Fakat bizim kitabımız öğretmen kılavuzu ve program kitabı yani öğretmen kılavuz kitabı değil, bu yüzden plan zorunluluğumuz var. Yapıp yapmamak öğretmenin kendi tasarrufudur. Ayrıca milli eğitimin bu konuda yayınladığı genelgede açıklamalar net, özet olarak program kitabı gibi sınıflandırılan kılavuzlarda ders planı yok sadece birkaç örnekle sınırlı. Ben yinede elinizin altında bulundurmanızı tavsiye eriyorum. Zülfü
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ilker Date: 15 Eylül 2010, 21:36:39
2 yıldır elimde öğretmen kılavuz kitabı var hocam. İlk çıktığında öğretim programı ve kılavuzuydu ama 2 yıldır öğretmen kılavuzu gönderiyorlar. Ayrıca ders planlarının eksik olduğunu ve isteyenin günlük plan yapabileceğini yukarıda belirttik. Zorunluluk yok. İsteyen yapar, istemeyen yapmaz.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: denizak Date: 15 Eylül 2010, 21:44:05
dikkatinizi çekerim klavuz kitabı olan diğer derslerin günlük planlarıda kitapta eksiksizdir...ama görsel sanatlar klavuz kitabında butün günlükler yok sadece bir kaç tane bu yüzden hazırlamak zorundayız değerli arkadaşlar.
Aynen katılıyorum..
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: ilker Date: 15 Eylül 2010, 21:47:30
Sayın hocalar, bunu belirttik zaten. Kılavuz kitapta her şey dört dörtlük değil. İsteyenler, kılavuz kitap olduğu için günlük plan yapmadan devam eder ki, etkinlikleri yıllardır ezberledik artık, isteyenler de günlük plan yaparlar. Bunu söylüyoruz.
İdare ve müfettişler, günlük plan yapmayana neden yapmadın diyemez. Öğretmen kılavuz kitabı var.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: best.demir Date: 16 Eylül 2010, 21:12:47
Sevgili öğretmenim. İlk defa tam anlamıyla cevap yazan, araştıran ve kanıtlayan bir yazıyı okudum. Tek kelime ile harika! Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: sadiyeakcam Date: 19 Eylül 2010, 01:28:00
2009 mayıs ayında ilçeden görevlendirilen müfettiş bölgemizin görsel sanatlar öğretmenlerine seminer verdi.sizin dediklerinizin tamamını orada dile getirdik.bize tek söylediği klavuz kitabımızın kazanımları barındırdığı ve tüm yıla dair günlük planları sadece bizim dersimizin yapmak zorunda olduğuydu.Buna göre teftiş edileceğimizi de ısrarla belirtti.Hem 1 saat dersin olsun ,hem plan hazırla,tüm etkinlikleri değerlendir,üstüne yıllık planda kayma olunca (hava şartları, salgın hastalık vb.)tekrar günlük plan yap.Yap Yap
Ynt: Görsel Sanatlar dersinde Günlük Plan hazırlamak zorunda değiliz By: maviçınar Date: 19 Eylül 2010, 04:27:03
benim  anladığım  (ya da anlayamadığım)  nasılki bizler farklı açlardan yaklaşıyosak müfettişler de öyle yaklaşıyo olaya..son üç senedir kimse günlüklere bakmadı diğer  kucak dolusu evraklarım varken...üzüldüm onca kağıda...kafamda bir soruydu yapsammı diye....heralde yapmam..