Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Grafik
Pages: 1234567
Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 25 Ağustos 2012, 09:21:39
Merhaba,


Sürekli yeni başlıklar açmak yerine çizgi roman etkinlikleri dışındaki kısa çr haberleri ve gelişmelerini bu başlık altında paylaşmak istiyorum. Bana katılan olursa da çok sevinirim:Yakın zamanda tüm evrenini en baştan başlatan ve birçok öyküyü değiştiren DC Comics "New 52" adı altında okurlarına yepyeni bir evren sunarken Marvel Comics'den "Marvel Now" adı altında yaklaşık aynı projenin haberi geldi.
Ekim 2012 tarihi itibariyle tüm serileri "1. sayıdan" başlatacağını duyuran yayınevi, DC Comics gibi tüm evreni yeniden başlamak yerine sadece yeni bir başlangıç yağacağını ve evreni değiştirmeyeceğini belirtti. Ancak anlaşıldığına göre "Marvel Now" daha çok bilinen kahramanların yeniden yorumlanması olacak gibi.


İşte yeni Marvel kahramanları. Eskileri ile çok benzeşseler de aynı değiller. Yukarıdan aşağıya: Spider-Man, Hulk, Marvel Girl/Jean Grey, Nova, Iron Man, Nick Fury, Captain America, Rocket Racoon, Wolverine, Cyclops, Invisible Woman, Cable and Thor. (image courtesy Marvel)


Kaynak - mySA

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 25 Ağustos 2012, 09:22:30

X-Men Tekrar Okula Dönüyor[/size]
Marvel Comics evrenini sıfırlamasının ardından birçok kahramanının hikayesini yeni baştan başlatmıştı.
“All-New X-Men” adıyla yeniden sunulan X ekibi Kasım itibariyle Brian Michael Bendis ve Stuart Immonen'in elinden çıkan sayısıyla tekrar okula başlayacak.
[/size]
Charles Xavier yetenekli genç beşlisini tekrar bir araya getiriyor: Jean Grey / Marvel Girl, Scott Summers / Cyclops, Bobby Drake / Iceman, Hank McCoy / Beast ve Warren Worthington / Angel
[/size]
[/size]

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 25 Ağustos 2012, 09:24:33

Büyük ustayla Mehmet Kaan Sevinç yönetiminde gerçekleşen "SASAV Cafer Zorlu Karikatür Sanatında 60.Onur Yılı Sergisi"nde tanışma onuruna erişmiştik büyük bir hayran kitlesi olarak. 25. 08. 2012 tarihinde hayat gözlerini yuman sanatçımız bundan yedi ay önce bugün hayatını kaybeden eşine de kavuşmuş oldu. Allahtan rahmet sevenlerine sabır diliyoruz.

Büyük usta Cafer Zorlu sergisini gezen genç bir delikanlıya el verirken:


Türk mizah dünyasında önemli yapıtlara imza atan karikatürist Cafer Zorlu, 86 yaşında hayatını kaybetti. Zorlu, yaşlılığa bağlı nedenlerle Küçükçekmece Cennet Mahallesi'ndeki evinde vefat etti. Zorlu'nun cenazesi bugün Cennet Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Büyükçekmece Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Zorlu, 1926 yılında İnegöl'de doğdu. İlk eseri 1957'de Dolmuş Dergisi'nde yayımlanan Zorlu, daha sonra Taş Karikatür Dergisi'nde karikatür çizmeye başladı. Akbaba Dergisi, Tercüman, Hürriyet, Milliyet gazetelerinde spor konulu karikatürler çizen Zorlu, Türkiye Gazeteciler Derneği ve Türkiye Spor Yazarları Derneği ödüllerini bir çok kez kazandı. Zorlu'nun meslek hayatı boyunca çizdiği seçilmiş karikatürleri dört ayrı kitapta toplandı. (sabah)

Fotoğraf - Ümit Kireççi
Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 26 Ağustos 2012, 20:05:02

Örümcek Adam'ın Artık Sidekick'i Oluyor!

Örümcek Adam'ın çizgi roman dünyasına adım atışının 50. yıl kutlamaları hızla sürerken şimdi de “Amazing Spider-Man 692. sayısında" kahramana bir yardımcı veriliyor: Andy MaguireStan Lee - Steve Ditko yaratısı olan Spiderman (Örümcek Adam), bu sene 50. yılını kutluyor. Bunun için ilk yapılan Ultimate evrenindeki karakterle orjinal evrendekini bir araya getirmek olmuştu. Şimdi de kahramana bir sidekick veriliyor.Andy Maguire, 16 yaşında ve Peter Parker'ın mezun olduğu okuldan bir deha. Yaptığı deney yanlış gidince ortaya hız ve uçma güçleri çıkmış. Bu arada Andy Maguire'ın ismi sinemada onu canlandıran Andrew Garfield ile Tobey Maguire'ın isimlerinden türetilmiş. Kaynak - Daily News
Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 27 Ağustos 2012, 13:11:22

Popüler ve olanaklı dergilere inat çıkan e-dergilere bir yenisi eklendi: Beygir Dergi

Arkadaşlara başarılar diliyor, sanatın sadece satış olmadığını hatırlatan ve gönülden gelerek yapılan işin sanat olduğunun göstergesi emeklerini kutluyor, destekliyoruz!1. sayıyı okumak isteyenler: http://issuu.com/kcufalar/docs/beygir_dergi
Beygir Blogspot: http://issuu.com/kcufalar/docs/beygir_dergi
Beygir Facebook Grubu: https://www.facebook.com/BeygirDergisi
Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 27 Ağustos 2012, 13:14:07

Amatör çizerlerin dikkatine:

Söylenecek çok bir şey yok, Zahiri çizgi roman fanzin dergi geri dönüyor!

"Ekim'de Zahiri #0 ile fanzin olayına dönüyoruz. Kadro yenilenecek. Beğenilen işler ve çizerler ana dergide yer alırken okurlardan gelen işleri de özel sayılarda kullanabiliriz. Üretmek için size bahane :) Ekim'e kadar işlerinizi bekliyoruz, sayfa sınırlaması olmasa da 5-6 sayfa idealdir. Üretmek dileğiyle ;) emrahcildir@gmail.com"[/font]
https://www.facebook.com/groups/451157224907183/
Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 28 Ağustos 2012, 02:45:00

DC Comics "Zero Month" Tam Listesi

"The New 52" adı altında evrenini yenilemiş olan DC Comics yeni evrenin ilk uzun ve tüm sayılara yayılan öyküsünü de başlatıyor: Zero Month Daha çok kahramanların orjini veya bağımsız özel hikayelerini kapsayacak olan Zero Month'un tüm sayılarında aynı kapak tasarımı yapılmış, buna göre fon gri-beyaz iken kahramanlar sayfayı yırtarak dışarı çıkmaktalar. 


İşte haftalık
olarak yayımlanacak olan hikayenin tam listesi: 5 Eylül ACTION COMICS #0 ANIMAL MAN #0 BATWING #0 DETECTIVE COMICS #0 DIAL H #0 EARTH 2 #0 G.I. COMBAT #0 GREEN ARROW #0 GREEN LANTERN #0 STORMWATCH #0 SWAMP THING #0 THE PHANTOM STRANGER #0 WORLDS' FINEST #0 12 Eylül BATGIRL #0 BATMAN #0 BATMAN AND ROBIN #0 DEATHSTROKE #0 DEMON KNIGHTS #0 FRANKENSTEIN, AGENT OF S.H.A.D.E. #0 GREEN LANTERN CORPS #0 GRIFTER #0 LEGION LOST #0 THE RAVAGERS #0 RESURRECTION MAN #0 SUICIDE SQUAD #0 SUPERBOY #0 TEAM 7 #0 19 Eylül BATWOMAN #0 BIRDS OF PREY #0 BLUE BEETLE #0 CAPTAIN ATOM #0 CATWOMAN #0 DC UNIVERSE PRESENTS #0 GREEN LANTERN: NEW GUARDIANS #0 JUSTICE LEAGUE #0 LEGION OF SUPER-HEROES #0 NIGHTWING #0 RED HOOD AND THE OUTLAWS #0 SUPERGIRL #0 SWORD OF SORCERY #0 WONDER WOMAN #0 26 Eylül ALL-STAR WESTERN #0 AQUAMAN #0 BATMAN, INCORPORATED #0 BATMAN: THE [/color]DARK KNIGHT #0 THE FLASH #0 THE FURY OF FIRESTORM: THE NUCLEAR MEN #0 I, VAMPIRE #0 JUSTICE LEAGUE DARK #0 RED LANTERNS #0 THE SAVAGE HAWKMAN #0 SUPERMAN #0 TALON #0 TEEN TITANS #0 VOODOO #0
[/size]


Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 28 Ağustos 2012, 12:09:38

İyi Ki Doğdun Jack Kirby![/size]
Captain America, Fantastic Four, Fourth World, Hulk, Kamandi, Manhunter, Newsboy Legion, Thor, Young Romance, X-Men gibi çizgi romanların yaratıcısı ve onlarcasının da usta çizeri Jack Kirby 28 Ağustos 1917 doğumlu. İyi ki doğdun usta!

[/size]
Asıl adı Jacob Kurtzberg olan editör, yazar, çizer Jack Kirby aramızdan 6 Şubat 1994 yılında ayrıldı.

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 31 Ağustos 2012, 12:31:28

Robert Crumb'un Doğum Günü Bugün!


Hakkında ne söylesek azdır ama oçizgi romana yön veren, hayat üfleyen, klasikler yaratan ustaların ustası: Robert Crumb bugün 69 yaşına basıyor!

30 Ağustos 1943 doğumlu Robert Dennis Crumb çizer, ilüstratör ve müzisyen olarak adını tarihe yazmıştır. 1991 yılında adı sayılı ustaların yer aldığı Will Eisner Comic Book Hall of Fame'e kayıt edilmiş. Yeraltı (underground) çizgi romanın kurucularından olan R. Crumb'un en çok tanındığı işleri "Keep on Truckin"de yer almış. Diğer karakterleri ise yine çizgi roman tarihine kazınmış kültler haline gelmiş, ilham kaynağı olmuştur: Devil Girl, Fritz the Cat ve Mr. Natural. Yakın zamanda ülkemizde basılan "Genesis-Yaratılış"ın çizeri de olan Crumb yakın zamanda ülkemizde Flaneur'ün girişimiyle yine türk okurunun beğenisine sunulacak eseriyle raflarda yerini alacak: Mr. Naturel


R. Crumb ve Underground Comics.... İyi ki doğdunuz iyi ki varsınız!

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 03 Eylül 2012, 09:53:18
Okuyanları bilir, Green Lantern organizasyonu bir tür uzaylı polis teşkilatıdır ve her uzaylı ırkının seçilen bireyi parmağına taktığı güç yüzüğüyle kendine ait bölgeyi korur, düzeni sağlar. Onlara bu yüzükleri OA gezegenindeki mavi derili Gardiyanlar vermektedir ve yakın zamana kadar bu renkli yüzük sayısı tek iken şimdi fazlalaşmıştır. Ancak yine okuyanları bilir ki Green Lantern'lerin "ilki" hakkında hiç konuşulmamıştır şimdiye kadar.İLK Green Lantern hakkında kısa bilgiler veren Geoff Johns Gardiyanların "onu" nasıl kurtardıklarının ve Green Lantern'ları ortadan kaldıracak "Üçüncü Orduyu" kurmak üzere serbest bırakışlarının ip uçlarını verdi.5 Eylül Çarşamba günü raflarda yerini alacak olan Green Lantern 0 sayısıyla birlikte bu hikaye de okurlara ulaşmaya başlayacak. “Rise of The Third Army” adını taşıyan crossover GREEN LANTERN, GREEN LANTERN CORPS, GREEN LANTERN: NEW GUARDIANS ve RED LANTERNS dizilerinde de sürecek. "Rise of The Third Army" öyküsüyle bağlantılı ve başlangıcı 2012 yılı  GREEN LANTERN ANNUAL 1. sayısı  Geoff Johns ve çizer Ethan Van Sciver imzalı ve hayli meark ettirici... Girişte yer alan sohbet de sond erece dikkat çekiciymiş.Belli ki New 52 daha birçok sürprize gebe!
Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 04 Eylül 2012, 10:26:03

Kingpin "Michael Clarke Duncan" Öldü!


[/size]
Onlarca sinema filminde izlediğimiz, hafızlarımıza bir MArvel Comics Kahramanı uyarlaması olan Daverdevil'deki "siyahi" Kingpin olarak kazınan, onlarcasının olduğu gibi Green Lantern'da Kilowog'un sesi de olan Michael Clarke Duncan 54 yaşında vefat etti.

[/size]
Toprağı bol olsun!

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 05 Eylül 2012, 17:42:03

Müslüman Green Lantern "Terörist değil araba hırsızı"

[/size]
Gerçek adı Simon Baz olan yeni sektör 2814 yani Dünya ve çevresi koruyucusu Green Lantern'in yoğun spekülasyonların ardından kökenleri DC Comics'in "0" adlı dizisinde açıklandı. "A Comic Show"un haberine göre BAZ (Kod adı aynı zamanda) bir arap-müslüman.


Geoff Johns'un yazarlığını üstlendiği Green Lantern serisinin bu yeni kahramanı bugünlerde JLA'ya da katılmış. Johns, Baz'ın kökenini 9 Eylül saldırılarına bağlıyor, bu saldırının ardından araplara karşı uygulanan dışlayıcı ve şüphe dolu muamele ele alınıyor. Zaten öykü Baz ailesinin 9 Eylül saldırılarını izlemesi sırasında başlıyor. Ancak bu arada üzerine vurgu yapılıyor "evet elinde silah olabilir ama Baz terörist değil araba hırsızıdır"![/size]
Kaynak -
[/size]
A Comic Show
Action News

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 07 Eylül 2012, 16:44:15

Zagor'un "Mohawk Kanı" adını taşıyan 126. sayısında eski bir düşmanı, Robert Gray (LAL KM 66)  geri dönüyor ve intikam almak üzere ilginç silah tasarımlarıyla Mohawk köyüne saldırıyor. Bu arada Çiko başına açtığı bir dertten kurtulmaya çalışırken de adının Chuk Sinner olduğunu söyleyen bir asker ona yardım ediyor. İşte bu Chuk Sinner'i gördüğümde eski bir dosta rastlamanın keyfini yaşadım çünkü bu kişi Bud Spencer'dı!   

[/size]
İlkokullu yaşlardayken Terence Hill'le çevirdiği spagetti western tarzı başta olmak üzere birçok filmini izlediğim Bud, bizim Bud Zagor'da karşımdaydı. Bayıldım bu karşılaşmaya. Hemen aklıma attığı o muhteşem tokatlar geldi. Dedim "şimdi Çiko'yu kovalayanı tokatlayarak tokat manyağı yapacak" ama öyle olmadı. Valla çok üzüldüm. Burattini'nin yazdığı, Alessandro Chiarolla'nın çizdiği sayıda bu benzerliği yapmak kimin aklına geldi bilmiyorum ama yarım kalan öyküde hem Bud Spencer'ı hem de başka sürprizleri bekliyorum.
[/size]
Bu arada tanışmamış olanlara işte babacan, tonton, sevimli, alaycı ifadesi ve yarım gülüşüyle Bud Spencer:


Tam benzetemedik diyenler aşağıdaki fotoğrafta bulunan şapkayı alıp üsttekinin başına taksınlar sonra bir daha baksınlar :)


Bu arada belirtmek isterim ki Bud Spencer hala hayatta ve kendisi 1929 yılı doğumlu.
Vikipedi: Bud Spencer
(gerçek adı Carlo Pedersoli; 31 Ekim 1929 yılında Napoli, Campania, İtalya'da doğdu) — yazar, aktör, eski yüzücü, şarkıcı, besteci,sanayici, avukat, senarist, stilist ve albüm yapımcısı.

Gerçek adı Carlo Pedersoliden çok Bud Spencer olarak bilinir. Kendisi gibi italyan olan aktör Terence Hill ile oynadıkları dövüş-vahşi batı-komedi (Spagetti Western) filmleri ile üne kavuşmuştur. Filmlerinde genellikle dik başlı, ağır tabiyatlı, yufka yürekli ayrıca düşmanlarını bir yumrukta etkisiz hale getiren iri cüsseli karakteri canlandırır.
Daha çok bilgi ve filmleri Wikipedia

Bu arşivlik bir sayı bence :)

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 08 Eylül 2012, 18:56:53
AVENGERS’DAN SONRA JUSTICE LEAGUE GELİYOR

Geçtiğimiz Mayıs ayında gösterime giren ve gişede harikalar yaratan The Avengers’ın başarısı yapımcıları yeni arayışlara itti. Warner Bros. şu sıralar DC Comics’in Justice League’ini beyazperdeye uyarlamak için hazırlık aşamasında. Superman, Batman, Wonder Woman, Flash ve daha birçok başka süper kahramanın bir araya geleceği film için öncelikle yönetmen arayışı var. Kimi kulislerde en son Cloud Atlas’ı çeken Wachowski Kardeşler’in adı dolaşıyor ama henüz kesinleşmiş bir şey yok doğrusu.
Kaynak - Yer Gösterici

Ynt: Güncel Çizgi Roman Hberleri By: Vakanuvis Date: 10 Eylül 2012, 18:18:52

Marmara Çizgi'de Orjinal Çizgi Romanlar[/size]
Dilimize kaliteli çizgi romanlar kazandırmış olan Marmara Çizgi şimdi de okurlarına Almanca ve İngilizce orjinal çizgi romanları sunuyor. Marmara Çizgi Çizgi Roman Dükkanı iletişim bilgileri:
[/size]Adres - Marmara Çizgi, Halilbey Pasajı, Akkavak sok. No 19/16 veya Valikonağı cad. 40/16 Nişantaşı İstanbul
0 212 240 29 35