Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Grafik
Pages: 1
Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 23 Ağustos 2014, 21:44:13

Çizgi Düşler ve Marmara Çizgi sponsorluğunda yapılacak Wacom Intuos Medium Pro Tablet ve Copic Kalem Seti ödüllü çizgi roman yarışmasına bütün çizerler davetli! Jüriliğini Mahmud Asrar, Yıldıray Çınar, Devrim Kunter, Kıvanç Belen ve Melih Yılmaz’ın yapacağı yarışmanın ilk üç derecesine verilecek ödüllerin yanı sıra, ilk üçe giren çizgi romanlar kitap haline getirilerek yayınlanacak.TarihlerKayıt başlangıç tarihi: 21 Ağustos 2014

Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: yoldas Date: 25 Ağustos 2014, 22:56:18
paylaşım için teşekkürler. +1
Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 28 Ağustos 2014, 11:54:04
paylaşım için teşekkürler. +1


Kaliteli bir ortamda bilgi paylaşmanı keyfini yaşıyoruz, emeklerinize sağlık14 - 15 Ekim 2014

Canlandırma Sineması Bayramı, Istanbul’da bu yıl ikinci kez Fransız Kültür Merkezi ve Canlandıranlar Derneği işbirliğiyle kutlanıyor. Ücretsiz olan bu festival, hem küçükler hem büyükler için zevki bir animasyon film programı sunacak. Bu kapsamda atölyeler ve mesleki buluşmalar da yer alacak.

Bu yılki programın onur konuğu "L’Enfant au grelot", "La prophétie des grenouilles" ile "Tante Hilda!" filmlerinin yönetmeni ve "Une vie de chat" filminin yapımcısı Jacques-Rémy Girerd. Festival aynı zamanda Türk yönetmenCandaş Şişman ve Kanadalı yönetmen Norman McLaren’i de onurlandıracak.
Program www.ifturquie.org adresinden takip edilebilir.
Filmler Türkçe altyazılıdır. Giriş ücretsizdir.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Caddesi N°4 - Taksim
(0212) 393.81.11
www.ifturquie.org

Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 29 Ağustos 2014, 22:40:46

"DRAGONERO Yeni Bir Fantezi Evreni Mümkün!” Ödüllü Yarışma

Çizgi Düşler Yayınevi Luca Enoch - Stefano Vietti ikilisinin yaratısı olan DRAGONERO’yu türk okurlarının beğenisine sundu. Şu ana kadar Biri one shot, üçü de süren dizinin hikayesini anlatan sayıları çıkan DRAGONERO daha uzun yıllar devam edebilecek bir fantastik evren hikayesi aktarıyor okuyucularına.
İşte bu vesileyle de ortaya Çizgi Düşler Yayınevi’nin sponsorluğunda gerçekleşen "DRAGONERO Yeni Bir Fantezi Evreni Mümkün!inceleme yazısı yazma yarışması çıkmış oldu!

 İzlenecek Yol: 1. DRAGONERO’nun evrenini inceleyerek tanıtım yazısı hazırlayın. 2. DRAGONERO’yu bir arkadaşınıza, fantezi edebiyatını merak eden birine önermek üzere yazı kurgulayın. 3. Sonra da düşüncelerinizi, önerinizi ve gerekçesini akıcı bir dille kağıda aktarın.
 Yarışma kuralları: - Metin 2 sayfayı geçmemelidir. Geçen metinler kural gereği değerlendirmeye alınmayacaktır.
 - Fontun Arial, puntonun 12 olması zorunluluktur.
 - Yazının DRAGONERO ve oluşturduğu evrenini tanıtan bir girişi, DRAGONERO’yu kahraman yapan hikayesiyle başına gelenlerin ele alındığı, onu farklı kılan ve sevdiren özelliklerini anlatan gelişme bölümü ve bir sonuç bölümü olması önerilir.
 - Yazılar 
yarisma@kayiprihtim.org adresine gönderilecektir.[/font]
 Tarih Son Başvuru Tarihi – 25 Eylül 2014 Ödül Açıklama Tarihi – 15 Ekim 2014
 ÖDÜLLER Değerlendirme sonucu ilk üçe giren yazıların sahiplerine Çizgi Düşler Yayınevi’nden Ekim ayında çıkan çizgi romanlardan 1’er adetlik set verilecektir.
 JÜRİ ÜYELERİ (Harf Sırası) Hazal Çamur (Kayıp Rıhtım Yöneticisi - Araştırmacı) M. İhsan Tatari (Yazar) Yiğit Değer Bengi (Editör – Yazar)
 Bu Yarışma, Çizgi Düşler Yayınevi, Kayıp Rıhtım işbirliğiyle düzenlenmektedir.
 Kaynak -
Kayıp Rıhtım[/b][/font][/size]
Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 31 Ağustos 2014, 15:28:48
"DRAGONERO Yeni Bir Fantezi Evreni Mümkün!” Ödüllü Yarışması için Çizgi Düşler'den ödüller açıklandı. Buna göre ilk üçe girene toplam 10 kitap hediye edilecek: Scalped (Vertigo- Çizgi Düşler) sayı 1 100 Bullets (Vertigo- Çizgi Düşler) sayı 1 5 sayı (Vertigo- Çizgi Düşler) Y Son Erkek Dragonero sayı 3 Brendon (Son sayı) Başka yerden Hikayeler ( Son sayı)
Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 09 Eylül 2014, 07:22:55

Soma'da Çizgi Roman Atölyesi

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği'nin Manisa Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile Maden Kazası Psikososyal Destek Koordinatörlüğü işbirliği ile gerçekleşen SOMA'YA BİR KÖPRÜ BULUŞMALARI etkinlikleri kapsamında ÇROP Çizgi Roman Atölyesi çocuklara buluşuyor.

Ümit Kireççi - Murat Bozkurt ikilisinin gerçekleştireceği atölyede çizgi roman üretimi ve çizgi roman sanatı üzerine farkındalık yaratma amaçlanmaktadır.

Katılım herkese açıktır:


Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 09 Eylül 2014, 21:17:04
Bilgi Ü.'de Çizgi Roman Teorisi ve Tarihçesi Kursu
Çizgi-Roman'ın tarihçesi, modern çizgi-romanın gelişimi, tamamen kendine özgü içsel anlatım özellikleri, bu anlatım biçimine özgü gramer ve vokabülerinin öğretilmesi, semiotik temeli, diğer disiplinlerle doğrudan ve dolaylı (güncel ve potansiyel) ilişkisi, ‘Graphic Novel’ diye adlandırdığımız biçimin aslında bir ‘akım’ olduğu ve buna önayak olan (1980 sonrası) ikon yaratıcıların Pulitzer ödülü dahil çeşitli ödüller kazanmış ve çizgi-roman dünyasında ‘kanon’ olarak kabul edilen eserlerinin kurs sırasında öğrendiğimiz temeller ve ayrıca kültürel, politik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik çerçeveler içinde, tartışılması...
Eğitmen: Gazi Emin Mehmet Adanalı
Süre: 8 hafta her  Cumartesi
Ücret: 650 TL. (KDV dahil)
İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrenci, mezun ve çalışanlarına % 15 indirim
İletişim: 0212 311 7219 bilgi-egitim@bilgi.edu.tr


Bilgi Ü.'de Çizgi Roman Atölyesi
Çizgiyi bir aşk, meslek ya da hobi olarak görenler için sunulan eğitim, katılımcıların seviyelerini gözetmeksizin çizgi-roman alanında kendisini geliştirmek isteyen herkese açıktır.

Teori & Tarihçe:Bu alanda gerçekleştirilecek çalışmalarda ise çizgi-roman tarihçesi, modern çizgi-romanın gelişimi, kendine özgü içsel anlatım özellikleri, grameri, vokabüleri ve semiyotik yapısı, diğer disiplinlerle güncel ve potansiyel ilişkileri, ‘Graphic Novel’ kavramı, ünlü sanatçıların ve eserlerinin kültürel, politik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik yansımaları anlatılacaktır.
Eğitimin İçeriği:Sanat: Bu alanda gerçekleştirilecek ilk atölyede katılımcılara kendi çizgi-roman ve hikayelerini oluşturabilmeleri için yeterli olacak bilgiler ve teknikler öğretilecek; ikinci atölyede ise bu öğretiler daha üst seviyeye taşınacak ve katılımcının içinde var olan sanatçı çizgi-roman endüstrisine kazandırılacaktır.
Eğitmenler:Ergün GündüzGalip TekinMehmet Emin Adanalı
Süre: 8 hafta
Cumartesi 10.00 - 13.00 / 14.00 - 19.00
Ücret: 1950 TL (KDVdahil)
Öğrenci ve erkan kayıt ücreti: 1650 TL.(KDVdahil)
İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrenci, mezun ve çalışanlarına % 20 indirim
İletişim: bilgi-egiti@bilgi.edu.tr
0212 3117219

Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 09 Eylül 2014, 21:19:09
IAF.9 Animasyon YarışmasıYARIŞMA
9. İstanbul Animasyon Festivali, Kasım 2014'de gerçekleştirilecektir.
[/color]Kimler Başvurabilir?Yarışma herkese açıktır. Sadece 1 Ocak 2011'dan sonra tamamlanmış filmler kabul edilecektir.

Başvuru Formu - [/color]http://www.iafistanbul.com/en/application

KategorilerIAF Büyük Ödülü: Hikayesi ve animasyon tekniğini en iyi harmanlayan kısa filmlerin seçileceği kategoridir.Uzun Metraj: Süresi 40dk'dan fazla animasyon filmlerTürk Kısa Filmi: Türkler tarafından üretilmiş animasyon kısa filmler. Öğrenci Filmi: Öğrenciler tarafından üretilmiş animasyon kısa filmler.İlk Film: İlk filmini yapan kişiler tarafından üretilmiş animasyon kısa filmler.Müzik Klibi: Animasyon tekniklerinden birinin ya da bir kaçının kullanıldığı müzik klipleri.
TakvimSon başvuru tarihi: 5 Eylül 2014 Cuma 18:00'e kadardır. Kabul edilen filmlerin açıklanma tarihi: 6 Ekim Pazartesi'dir.Başvuru tarihinden sonra tarafımıza ulaştırılan filmler kesinlikle kabul edilmeyecektir.
BaşvuruBaşvurular ücretsizdir.
[/color]
[/color][/font][/size]
KoşullarYarışmaya katılacak çalışmanın, tamamen o kişi veya ekibin çalışması olması gerekmektedir. Aksi ispatlandığı takdirde, çalışma otomatik olarak diskalifiye edilecektir. Çalışmanın içerisinde kullanılan, başkalarına ait video, müzik veya grafik gibi unsurlar sahipleri itiraz etmediği sürece değerlendirmeye alınacaktır.
[/color][/font][/size]
Nasıl Kazanacaksınız?Çalışmanın kurallara uygunluğu gözden geçirilecek ve bir ön eleme yapılacaktır.
[/color][/font][/size]
Başvuru AdresiYetkili: Efe EfeoğluPK.179 Beyoğlu İstanbulveyaErgenekon Mah. Cumhuriyet Cad. Hastane Çıkmazı Sk. No:199/1B Harbiye
İstanbul Animasyon Festivali İletişimAdres: Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. Hastane Çıkmazı Sk. No:199/1B HarbiyeTelefon: 0212 325 58 75Mobil: 0533 346 86 89Email:
info@iafistanbul.com
Paylaşım - Erkin Ergin
[/color][/font][/size]
Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 20 Eylül 2014, 09:21:40


Heybeliada'da Çizgi Roman Atölyesi


Heybeliada'da "Kütüphane Şenliktir" etkinliği kapsamında ÇROP'u temsilen sanat eğitmeni-yazar Ümit Kireççi "32 Kısım Tekmili Birden Çizgili Dünya" adlı çizgi roman atölyesiyle saat 17.40-18.40 arasında yer alacak. İlgililere duyurulur:


Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 11 Ekim 2014, 21:03:24

Levent Cantek söyleşisi

14 Ekim 2014 Salı günü saat 19:30’da Mimarlar Derneği 1927'de “Çizgilerle Bir Şehri Anlatmak: Grafik Roman ve Ankara”

Mimarlar Derneği 1927, Cinnah Caddesi 19/3-4, Çankaya-Ankara
Tel: 0312 495 06 64-65, Fax: 0312 495 06 66
Web: www.md1927.org.tr


Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 18 Ekim 2014, 18:31:40

Çizgi Düşler Yayınevi sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz “DRAGONERO Yeni Bir Fantezi Evreni Mümkün!” adlı yarışma sonuçlandı!


Yayın hayatına one-shot olarak başlayan, fakat daha sonra gördüğü yoğun ilgi sayesinde kendi serisine kavuşan bir çizgi-roman DRAGONERO. Sunduğu dünya, birbirinden ilginç karakterleri ve heyecan dolu maceralarıyla kesinlikle ülkemizde daha çok bilinmeyi ve okunmayı hak ediyor hatta. İşte biz de bu vesileyle Dragonero evrenini inceleyip hakkında ufak bir tanıtım yazısı hazırlamanızı gerektiren bir yarışma düzenledik sizlerle. Ve sonunda sonuçların açıklanma zamanı geldi çattı! Hatta üstünden birazcık geçti bile, onun sebebini de yazının aşağılarında açıklayacağız sizlere. Ama önce sonuçlar!


Yarışmamıza katılıp Hazal Çamur, M. İhsan Tatari ve Yiğit Değer Bengi tarafından ödüle layık görülen yazılar ve yazar isimleri şöyle:


YARIŞMA BİRİNCİSİ:
“Ejderhalar Efendisi Kara Ejderha Dragonero” adlı yazısıyla
Ümit ÇALIŞICI


YARIŞMA İKİNCİSİ: “Dragonero – Dumanı Üstünde Bir Fantastik Dünya” adlı yazısıyla
Murat KARADAYI
Katılanlar arasında üçüncülüğü kazanabilecek bir yazı bulunmadığından dolayı sadece iki isim ödüle layık görülmüştür.


Arkadaşlarımızı tebrik etmekle birlikte, neler kazandıklarına hep birlikte göz atalım:
Scalped (Vertigo- Çizgi Düşler) sayı 1
100 Bullets (Vertigo- Çizgi Düşler) sayı 1
5 sayı (Vertigo- Çizgi Düşler) Y Son Erkek
Dragonero (sayı 3)
Brendon (Son sayı)
Başka yerden Hikayeler ( Son sayı)


Yazılar gözden geçirildikten sonra iki sayı art arda Dragonero içerisinde yer alacak ve jüri isimleri de belirtilerek basılacak.


Gecikme sebebimize gelirsek… Katılım beklenenin üzerinde olduğundan jürinin tüm yazıları okuyup değerlendirmesi için ekstradan bir süre gerekti. Bu yüzden sizlerden özür diler, yoğun ilginiz için tüm ekibimiz adına teşekkür ederiz.


Kaynak - Kayıp Rıhtım
Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 24 Ekim 2014, 07:18:32

Maviturta Eskiz Buluşması 4


Çizmek, sohbet etmek, yeni çizerlerle tanışmak ve yine çok keyifli zaman geçirmek için toplanıyoruz. Bu sefer bize Devrim Kunter de eşlik edecek.


Çizgi Düşler Yayınevi'nin çekilişle hediye edeceği çizgi romanlar olacak bu etkinlikte.


Ayrıca Devrim Kunter çekilişle seçilecek bir kişiye, imzalı "Seyfettin Efendi" çizgi romanı hediye edecek.
Ümit Kireççi ise çekilişle bir kişiye "Çizgi Roman Senaryosu" kitabından hediye edecek.
Sakın kaçırmayın..


26 Ekim 2014, Pazar saat 13.00
Kadıköy Haldun Taner Sahnesi
İskele Meydanı, Kadıköy, 34710 İstanbul
Ynt: Çizgi Roman Etkinlik By: Vakanuvis Date: 06 Kasım 2014, 10:48:31