Gönderen Konu: Sözleşmeli öğretmenlerin il dışı tayin hakkı olacak  (Okunma sayısı 4374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oº°melocum°ºO

  • Onursal
  • Uzman
  • *
  • İleti: 1.088
  • Karizma Puanı: 449
  • e-fenciiii

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik TV 24'teki Ankara Masası programına katıldı.

Program yöneticilerinden Ardan Zendürk ile Bakan Çelik arasındaki, sözleşmeli personel atamalarına ilişkin diyalogu yayımlıyoruz..

Ardan Zentürk:Sözleşmeli öğretmen atamalarına ilişkin çok sayıda soru bizlere ulaşıyor. 27 başlıktaki farkları içeren bir metin elimde bulunuyor. İşte il dışı tayin hakları yok, idareci olamıyorlar, müfettiş olamıyorlar... Farkların nedenleri nelerdir? Bu farkları azaltmak için neler yapılabilir?

Milli Eğitim Bakanı Çelik: Şimdi sizin kanaıl adı nedir? TV 24... Bir de NTV var. İkiniz de haber kanalısınız. Ama biriniz TV 24 biriniz NTV'dir. Yani aynı işi yapmanıza rağmen aranızda farklılıklar bulunmaktadır.

27 fark şeklindeki metinler doğru değildir. Dünyanın her tarafından farklı çalışma şekilleri vardır. Gidin Avrup'ya bakın. Eğer orada biri ben haftanın iki günü çalışmak istiyorum derse onunla sözleşme yapılmaktadır.

Sözleşmeli olarak çalışan arkadaşlarımız memnun değillerse kadrolu olma hakları vardır. Neredeyse her kadrolu öğretmen atamasında, atananların üçte birini sözleşmeli öğretmenler oluşturmaktadır.

Biz sözleşmeli öğretmen çalıştırmasaydık, şuan bir çok öğretmen arkadaşımız boşta olurdu.

Bir diğer husus ise sözleşmeli öğretmenlere il dışı tayin hakkı verilmediği iddiasıdır. Bu yanlış bir değerlendirmedir. Kadrolu öğretmenler bile adaylıklarını doldurmadıkları sürece il dışına tayin isteyememektedir. Biz sözleşmeli öğretmen atamalarına daha yeni başladık. Bu arkadaşlarımız daha 2 yıllarını doldurmadılar. Sözleşmeli olarak çalışan öğretmen arkadaşlarımız kadrolu öğretmenler gibi belirli bir süreyi doldurduğunda il dışı tayin haklarına sahip olacaktır.