Gönderen Konu: Öğretmenlerin ders vereceği yeni alanlar  (Okunma sayısı 2539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yoldaş

 • Yönetim K.Ü
 • Üstad
 • *
 • İleti: 14.438
 • Karizma Puanı: 4091
 • görsel tasarım uzmanı
Öğretmenlerin ders vereceği yeni alanlar
« : 21 Mart 2014, 20:25:36 ».........................................................................


Öğretmenlerin ders vereceği yeni alanlar

 MEB'in öğretmenlik alanlarına ilişkin yaptığı düzenlemeye göre, Arapça, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek
   
     
   
 
 
   
  Arapça, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek.
 
 Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları" yeniden belirledi. Buna göre, ögretmen adayları ve ögretmenlerin; yüksekögrenimlerinde alanlarına ek olarak aldıkları ve diplomalarında yer alan ögrenim programı veya farklı bir alanda yapılan yüksek lisans eğitimi de yan alan olarak kabul edilecek.
 
 Yabancı dil, rehberlik, bilisim teknolojileri, görsel sanatlar, müzik, beden egitimi ile din kültürü ve ahlak bilgisi alanları ilkögretim ve ortaögretimde ortak alan olarak belirlendi. Daha önce ortak alanlar içerisinde bulunan resim dersleri, ortak alanlardan çıkarıldı.
 
 2009-2010 ögretim yılından önce resim-is ögretmenligi bölümünden mezun olanlar ile bu ögretim yılında adı geçen bölüme kayıtlı olup mezun olanlar, teknoloji ve tasarım alanı ögretmenligine herhangi bir öncelik tanınmadan alınacak.
 
 -Üç engel grubu için "özel eğitim" öğretmenliği alanı
 
 Görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenlikleri özel eğtim öğretmenliği adı altında birleştirildi. Özel egitim alanında ögretmen ihtiyacının görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenliği mezunlarınca karsılanamaması durumunda, bu alana ögretmenlik alanları mezunu olup özel egitim alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans veya doktora mezunları atanabilecek.
 
 Özel egitim ögretmenligine özel egitim bölümü, özel eğitim öğretmenliği, zihinsel engelliler ögretmenliği, görme engelliler ögretmenligi ile isitme engelliler ögretmenligi mezunları atanabilecek. Bu öğretmenler, özel eğitim mesleki eğitim merkezleri, özel eğitim iş uygulama merkezleri, özel eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıflarında, 9-12. sınıf dersleriyle mesleki ortaöğretim kurumlarında çocuk gelişimi ve eğitimi alanı özel eğitim dalı derslerine girebilecek.
 
 Beden egitimi ve spor yüksekokulu mezunlarından 12 Temmuz 2004'den önce mezun olanlar ile bu tarih itibariyle söz konusu okullara kayıtlı bulunup mezun olanlardan pedagojik formasyon egitimini tamamlayanlar, beden egitimi alanı ögretmenligine atanabilecekler.
 
 Sınıf ögretmeni olarak görev yaparken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıfı Ögretmenligi Egitimi Programı"nı basarıyla tamamlayanlar zihin engelliler sınıfı alanına, ögretmen olarak görev yapmakta iken 90 saatlik "Teknoloji ve Tasarım Ögretmenligi Egitim Programı"nı basarıyla tamamlayanlar, teknoloji ve tasarım alanına egitim kurumlarının ihtiyacına göre alan degisikligi yapabilecek.
 
 Düzenlemeye göre, Arapç, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek.
 
 Bilişim teknolojileri dersine artık yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar bölümü, bilgisayar teknolojisi ve bilisim sistemleri bölümü, bilisim sistemleri ve teknolojileri, bilgisayar bilimleri bölümü mezunlarından, ortaögretim alan ögretmenligi tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programı veya pedagojik formasyon egitimi sertifikası programını basarı ile tamamlayanlar alınabilecek.
 
 -Din Kültürü öğretmenliğine Dini İlimler mezunları atanabilecek
 
 Din kültürü ve ahlak bilgisi ve imam hatip lisesi meslek dersi öğretmenliğine, artık ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası islam ve din bilimleri fakültesi, dini ilimler fakültesi, islami ilimler fakültesi mezunu olup, Ortaögretim Alan Ögretmenligi Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı ve Pedagojik Formasyon Egitimi Sertifikası Programı'nı basarı ile tamamlayanlar atanabilecek.
 
 Bu alanlardan mezun olup, din kültürü ve ahlak bilgisi ve imam hatip lisesi meslek derslerine atanan öğretmenler, Osmanlı Türkçesi, Arapça ve Türk Islam Sanatları derslerini de okutabilecek.
 
 Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe ve Tarih öğretmenleri de Osmanlı Türkçesi dersini verebilecek. Görsel sanatlar öğretmenliğine geleneksel Türk sanatları mezunları da atanabilecek.
 
 İmam hatip liseleri ders çizelgesine eklenen yeni seçmeli derslerden Türk Islam sanatları dersi, öncelikli olarak bu derslerle ilgili sertifikası olan veya lisans veya lisansüstü ögrenimleri sırasında bu dersleri aldıgını belgelendiren ilahiyat, ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası islam ve din bilimleri fakültesi, dini ilimler fakültesi, islami ilimler fakültesi mezunu öğretmenler tarafından okutulacak.
 
 Matematik öğretmenliklerine, matematik öğretmenliği ve matematik mezunlarıyla, matematik-bilgisayar bölümü mezunu olup tezsiz yüksek lisansı ve formasyonu olanlarla kredilerinin en az yüzde 70'ini matematik alanında belgelendirenler atanabilecek.
 
 Yasayan diller ve lehçeler dersleri, öncelikle, üniversitelerin Türkçe ögretmenligi, Türk dili ve edebiyatı ögretmenligi, sosyal bilgiler ögretmenligi bölümleri ile Türk dili ve edebiyatı programları mezunu olup yasayan diller ve lehçelerin ilgili alanında tezsiz yüksek lisans programını basarı ile tamamlayan ögretmenler olmak üzere; lisans ve lisansüstü ögrenimleri sırasında bu alanda ders aldıgını belgelendiren diger ögretmenler tarafından okutulacak.
 
memurlar.net
« Son Düzenleme: 21 Mart 2014, 20:33:37 Gönderen: yoldaş »

Çevrimdışı asumanvedat

 • asuman
 • Yönetim K.Ü
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 5.332
 • Karizma Puanı: 1069
Ynt: Öğretmenlerin ders vereceği yeni alanlar
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2014, 23:55:33 »
NE BU YAAA..ÇORBA GİBİ KARIŞMIŞ BİRBİRİNE HER ŞEY....SEVMEDİM BU DÜZENLEMEYİ....OLMAZ İNŞALLAH...YAPMADAN ENGELLER BİRŞEYLER..