Gönderen Konu: Yeni müfredata göre görsel sanatlar ve seçmeli görsel sanatlar dersi 2014-2015  (Okunma sayısı 32085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kurt

 • Üye
 • *
 • İleti: 48
 • Karizma Puanı: 28

Merhaba arkadaşlar, yeni görsel sanatlar dersi müfredatı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum, gerçi milli eğitim bu konuda her ilde bir seminer düzenleyecekti ve bizlerde bu semineri bekliyoruz ama henüz böyle bir girişim yok, dolayısıyla kimsenin sizleride bizleride suçlaması anlamsız olur, ancak ben burada bir nebze bilgilendirme amacıyla açıklamada bulunayım. Bir ön bilgi olması maksadıyla.
    Şimdi arkadaşlar; http://ttkb.meb.gov.tr/www/ogretim-programlari/icerik/72  bu linke tıklayarak aşağıdaki başlıklarda yazılı olanları indirirseniz;
Görsel Sanatlar Dersi (1-8. Sınıflar) Öğretim Programı (Yeni)
Görsel Sanatlar Dersi (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) Öğretim Programı
Bunlardan birincisi zorunlu olan, haftada birer saat verdiğimiz Görsel sanatlara ait olan müfredat, diğeri de seçmeli olarak verilecek olan (tabi okullarda seçmeli desler arasından görsel sanatlar seçilmiş ise) Seçmeli görsel sanatlar dersine ait olan müfredattır.
 
     Zorunlu olan "Görsel Sanatlar dersi" proğramında neler değişti, nasıl olacak konusunda şunları söyleyeyim;
    - 1. ve 5. sınıflarda bu sene diğer sınıflarda ileriki senede başlamak üzere yeni programın içeriği kısaca şu şekildedir:
    - 1.ve 8. sınıfa kadar her kademenin kazanımları ayrı ayrı belirtilmiştir ve bu kazanımlar; Görsel iletişim ve biçimlendirme, Kültürel miras, Sanat eleştirisi ve Estetik başlıkları altında yani üç grupta maddeler halinde belirtilmiştir. Öğretmen her kademe için belirtilen bu üç gruptaki kazanımları dengeli bir biçimde planlayarak o yıl içerisinde öğrenciye vermelidir. Bu üç başlık altındaki kazanımları öğretmen kendi isteğine bağlı olarak sıralamaya bağlı olmadan istediği şekilde sıralayabilir ama mümkün mertebe üç başlıktan da birer kazanım alarak planını hazırlaması en idealidir. Yani bir konu belirlediniz, bu konunun kazanımlarından biri Görsel iletişim ve biçimlendirme grubundan, biri Kültürel mirasdan, biride sanat eleştirisi grubundan olursa en ideal olanı olacaktır, bir konu seçtiniz ama bütün kazanımlar sadece görsel sanatlar ve biçimlendirme grubuna aitse bu pek de istenen bir plan değildir.
    Burada öğretmene geniş bir esneklik ve sınıfına, çevre şartlarına göre plan hazırlama özgürlüğü verilmiştir. Siz kazanımlara uygun olarak hangi konuyu işleyeceğinize kendiniz karar vereceksiniz ve o konu için kazanımlarınızın sayısı veya bu kazanımları verme süresini de kendiniz belirleyerek kaç ders saati olacağına da kendiniz karar vereceksiniz. Önemli olan 5. sınıfların üç başlık altındaki kazanımları o ders yılı içerisinde öğenciye verecek şekilde dağılım yaparak planınızı oluşturmanız, yoksa illa 9 konu 10 konu işlenecek diye bir şart yok, veya illa şu konular olacak diye bir zorunluluk yok, siz örneğin renk kazanımını ister renk çemberi işleyerek verin, ister meyveler konulu bir çalışma yaparak verin bu size kalmış önemli olan o renk kazanımını öğrenciye en güzel hangi şekilde verebileceğinizi belirlemeniz. Bu diğer 6,7,8. sınıflar içinde aynıdır.
     -En önemli ve bilinmesi gereken değişiklik de şudur; Yeni müfredata göre bütün kazanımlar sizin belirleyeceğiniz konularla verilirken, her konu mutlaka "çocukların sosyal ve finansal gelişimini" destekleyici olmalıdır. Bu şu demek, seçtiğiniz kazanımları, belirlediğiniz konuyla öğrenciye verirken ayrıca bu konu çocuğu sosyal olmaya (kendi haklarını bilen, doğayı koruyan, yardımlaşmayı bilen, hayvan sevgisi, sosyal-kültürel olaylara ilgi duyan ve katılan, çevresindeki gelişmelere sosyal olaylara dikkat eden, anlam vermeye çalışan vs) yardımcı olmalı ve yine ayrıca çocuğun finansal-girişimcilik (tasarruf yapmayı, gelir getirici projeler üretmeyi, geri dönüşümü vs) öğretici bilinçlendirici olmasıdır.  Örnek olarak siz Ebru çalışması yaptırdınız, bu çalışmaları ayrıca bir sergi ile satışa sunup gelir getirmeyi bu geliride yeşilaya bağışlamayı veya durumu zayıf bir aileye vermeyi belirlediniz, işte bu şekilde hem çocuğu sosyal olgulara ilgili hem de finansal açıdan bilincli düşünen ve davranan bireyler haline getirmeye uygun bir konu ve hedef belirlemiş oldunuz. Yüzde yüz bütün konular olmasada konularınızın büyük bir çoğunluğu bu özelliği düşünerek seçilirse ideal bir plan hazırlamış olursunuz.
      -Klavuz kitabın hazırlanmakta olduğu söylendi, ancak adı üstünde klavuz olacak,  bizim herhangi bir kitabımız veya belirli herkesin mutlaka şunu uygulayacağı plan diye belirli bir şey yok. Elimizdeki müfredata ve öğrencilerimizin genel seviyesi, durumu, çevre şartlarına göre planlarımızı kendimiz belirliyoruz. Planların yani konuların şablonu nasıl olacak derseniz şöyle bir şablon örneği verebilirim;

Ders saati: seçtiğiniz konunun kaç ders saati olduğunu belirtirsiniz.
Konu: İşleyeceğiniz ders konusu adı. Mümkün mertebe öğrencileri cezbedecek adlar verilmesi, örneğin; benim renklerim, canım ailem, sevimli hayvanlar vs
Kazanımlar: Mümkün mertebe üç gruptan da en az birer kazanım belirlenmesi uygun olandır. Kazanımların numarası değil, direk metni yazılacaktır.
Malzemeler:  ihtiyaç duyulan ders araç ve gereçleri.
Öğrenilecek kelimeler: seçilen konu işlenirken hangi sanat terimleri öğrenilecek. Örneğin; simetri, asimetri, perspektif, portre, ana renk, valör vs.
Motivasyon soruları: Konuyu işlemeye başlamadan önce o konu hakkında öğrenciye sorulacak sorular. Örneğin renk konusu işliyorsanız sorulardan biri; hangi renkleri seviyorsunuz? Sevdiğiniz renkler nelerdir? hangi renkler sizde sevinç neşe uyandırıyor? vs.
Konu hakkında bilgi: Seçtiğiniz konu nedir? içeriği hakkında bilgi.
İşleniş: Konunu nasıl işleyeceğiniz hakkında bilgi vereceksiniz. Kısaca şöyle başlayacağım böyle sürdüreceğim vs.
Güvenlik: Konu işlenirken öğrencilere etrafı kirletmemeleri, kesici aletler konusundaki tutumunuz alacağınız her türlü tedbirleri sıralıyorsunuz.
Diğer zümre öğrt. işbirliği: konu işlenirken diğer branşlarla nasıl bir işbirliği yapacağınız.
Değerlendirme: değerlendirme formları, taslak defteri vs.
 
 
-Seçmeli Görsel Sanatlar dersi:
 Yeni programa göre "Seçmeli Görsel Sanatlar" dersi; Resim, Grafik tasarım, Seramik, Ebru, Tezhip ve Minyatür alanlarından biri seçilerek açılacaktır. Yani siz bu modüllerden-bölümlerinden birini seçerek o bölüm üzerine seçmeli görsel sanatlar dersini işleyeceksiniz. Seçtiğiniz bölüm üzerine de planlarınızı yapacaksınız.
 
    Burada şunun altını çizeyim, bu alanlardan hangisini vereceğiniz size kalmış, yani sizin bu alanlardan hangisine yetkinliğiniz varsa o alanı seçmeli olarak vermeniz gerekmekte. Eğer ki siz tezhip konusunda bir bilgiye sahip değilseniz o bölümü açmanız bir işe yaramayacaktır, olur ki dışarıdan bir öğretmen getirtilerek işlenecekse açılabilir ama bu da imkanlar ölçüsünde pek mümkün olmayacağı için  ders öğretmeni hangi alanda kendini yetkin görüyorsa, örnek resim branşı, grafik branşı, minyatür branşı vs o alını seçmeli görsel sanatlar olarak işleyecektir. Elbette yine okul imkanları da düşünülmeli, eğer ki siz seramik alanında kendinizi yetkin görüyorsanız ve bunu vermek istiyorsanız açabilirsiniz ama acaba okul ve çevre şartlarına göre çamur, kil bulma ve bunları fırınlayabilme imkanları ne olacaktır, bu şartları düşünerek o bölümü açmalısınız. Ders saati de okul şartlarına bağlı olarak 2 veya 4 saat olarak belirlenebilir.
     Ders planları hakkında ise şöyle bilgi vereyim, yukarıda linkini ve adını verdiğim seçmeli görsel sanatlar müfredatını indirip incelerseniz, orada her modül yani bölüm için ayrı ayrı kazanımlar verilmiştir. Kazanımlar; Görsel iletişim ve biçimlendirme, Kültürel miras, Müze eğitimi, Sanat (Eser/ürün) eleştirisi ve estetik başlıkları altında dört kategoride belirtilmiştir.
     Burada dikkat edeceğiniz şey şudur; Örneğin Grafik modülünü seçtiniz, Grafik modülünün kazanımları orada belirtilmiştir ancak 5,6,7,8 sınıflar olarak ayrı ayrı değil bir bütün olarak verilmiş sadece birinci düzey, ikinci düzey, üçüncü düzey ve dördüncü düzey şeklinde vermeniz gerektiği belirtilmiştir. Yani Grafik modülünü 6.sınıflara veriyorsanız ikinci düzeye göre planlarınızı hazırlayacaksınız. Kısaca bu şu demek; Grafik modülünü 5.sınıflara ilk defa verecekseniz, Grafik modülü kazanımlarının olduğu dört başlık altındaki ( Görsel iletişim ve biçimlendirme, Kültürel miras, Müze eğitimi, Sanat (Eser/ürün) eleştirisi ve estetik) kazanımlarından en basit olanlarını seçerek konularınızı belirleyecek ve planınızı yapacaksınız. Orada bulunan bütün kazanımları, hepsini birden almanız gerekmiyor.  Sınıfınızın seviyesine göre hangi kazanımları vereceğiniz ders öğretmeni olarak size düşüyor.  6. sınıflara biraz daha ayrıntılı 7 ve 8. sınıflar olarak ağırlığı artırarak planlarınızı oradaki kazanımlar arasından belirleyerek siz yapacaksınız. Diyelim ki afiş konusunu 5.sınıflara da vereceksiniz 8.sınıflara da, 5. sınıfların afiş konusundaki kazanımlarını kitapçıktaki kazanımlar arasından  basitlerini seçerek verirsiniz ki ağır gelmesin, ama 8.sınıflara veriyorsanız ve 8.sınıfların daha önce bu basit dediğimiz kazanımları öğrendiğini düşünüyorsanız veya test ettiyseniz daha ayrıntılı olan ileri seviye kazanımlar arasından planlarınızı yaparsınız ama 8.sınıfların da seviyesi düşükse veya bu dersi ilk defa alacaklarsa yine 5.sınıflara yakın şekilde benzerlikler içeren bir plan yapabilirsiniz. Kısaca planınızı yapma konusunda tamamen siz ders öğretmeninin öğrencilerinin seviyesini düşünerek esneklik verilmiştir.
 
     Zorunlu Görsel sanatlar ve Seçmeli Görsel sanatlar için örnek bir konu taslağı:
Arkadaşlar zorunlu derken haftada birer saat olan normal Görsel sanatlar dersini kastediyorum, şimdi aşağıda ekli örnek bir konu taslağı sunuyorum, ister zorunlu ister seçmeli olsun plan veya konu taslağınızı oluştururken bu şablona göre hazırlayabilirsiniz. İstenen ideal konu şablonu böyle bir şey.
Bu arada ben katıldığım seminerden anladıklarımı kısaca size anlatmaya çalıştım, eğer milli eğitim her ilde beklenen semineri yaparsa daha ayrıntılı olarak oradaki arkadaşlar anlatacaklardır, ama kaba taslak ana hatlarıyla işin özü bu. Anlattıklarımda, istemeyerek eksik veya yanlış bir şey varsa seminere katılan diğer arkadaşlar tamamlarsa sevinirim, genel olarak benim anladıklarım bunlardır. Faydalı bir ön bilgi olduğunu umarım.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2014, 23:01:21 Gönderen: kurt »
Hani bir köy vardı uzaklarda, çok uzaklarda...
Kışın bitmek bilmediği, baharın kendini naza çektiği bir yerlerde,
minicik yüreklerin umudu olmuştun!
      Hatırlıyorsun değil mi?

Çevrimdışı yoldaş

 • Yönetim K.Ü
 • Üstad
 • *
 • İleti: 14.441
 • Karizma Puanı: 4090
 • görsel tasarım uzmanı
sayın hocam , konuyu bir önceki dökümanlar bölümüne taşıdım. bilginize....

bilgi ve açıklamalar için teşekkürler. +1

Çevrimdışı $énnur

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 188
 • Karizma Puanı: 42
teşekkürlerhocam elinizesağlık

Çevrimdışı Pelinogretmen

 • Yeni Üye
 • İleti: 10
 • Karizma Puanı: 1
Hocam çok teşekkürler.. Kendi adıma çok açıklayıcı buldum..   +1

Çevrimdışı cat

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 136
 • Karizma Puanı: 9
teşekkürler hocam

Çevrimdışı yıldızlı gece

 • Üye
 • *
 • İleti: 31
 • Karizma Puanı: 3
açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler.Eskişehirde bu yönde bir seminer gerçekleşmedi.Sizin yaptığınız planlarıda incelemek isterim.

Çevrimdışı hayylaz

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 131
 • Karizma Puanı: 35
  • http://hayylaz.deviantart.com
şehirlerde yapılan bu toplantılara bütün resim öğretmenleri çağrılmalıydı. Orta okulda görev yapan ben ve bazı arkadaşlarım çağrılmazken yerimize lisede görev yapanlar çağrıldı. Neye göre seçildiler kendilerininde haberi yok ne yazık ki!
http://hayylaz.deviantart.comÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ RESİM  A . S . D 2004