Gönderen Konu: Milli Bayramlara ait kutlamalar neden programdan çıkarıldı  (Okunma sayısı 3562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murat_yaman

 • Ziyaretçi

Değerli arkadaşlar, bugün bu siteye üye oldum. Benimde sık sık karşılaştığım sorunlar yanda oldukça güzel konulara el atılmış. Her şey bir yana bende yeni müfredatta  rahatsız olduğum bir konuya değinmek istiyorum.
Hepimizin bildiği gibi, Görsel Sanatlar; yetişmekte olan kuşakları her alanda yaratıcılığa yönelten, onlardaki bilişsel gelişimin yanı sıra algı ve duyguların da eğitimine yön veren bütüncül bir eğitimdir. Amaç   öğrenciyi sanatçı yapmak değildir.

Yeni müfredat öğrenciler birbirinden farklı olan kültürel ve tarihi kalıntıları öğrenip Anadolu uygarlıklarına sahip çıkma bilincine sahip olmayı amaçlamakla birlikte  yakın tarihimize ve özellikle Milli Değerlerimize  yönelik büyük eksiklikler içermektedir.

Bu sitede bazı arkadaşların da dile getirdiği gibi Milli Bayramlara ait kutlamalar programdan çıkarılmış ve  yeteri kadar  yer almamıştır. Sadece “Atatürk ve Atatürkçü düşünceyi sözel ya da sanatsal formla ifade edebilme” konularına yer verilmiştir.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi milli bayramlara yönelik faaliyetlerin biran önce programa net ve açık şekilde ilave edilmesi gerektiği kanattindeyim.

murat_yaman

 • Ziyaretçi
Milli Bayramlara ait kutlamalar neden programdan çıkarıldı
« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2007, 10:42:38 »
Ha  bu arada kesinlikle haftalık ders süresinin 1 ders saatinden 2 ders saatine çıkarılması ve okullarda bir resim atölyesi kurulması gerekmektedir. Bu tür köklü çözümler yerine yeni müfredatta sözde çağdaşlaşma adına kullanılan sözcükler (proje, performans vbg) sadece kavram kargaşasına neden olmaktadır. Çağdaşlaşmak bu kelimeleri kullanmakla olmaz.

Çevrimdışı aycoregi

 • Çalışkan
 • ****
 • İleti: 600
 • Karizma Puanı: 84
Milli Bayramlara ait kutlamalar neden programdan çıkarıldı
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2007, 10:56:36 »
öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
milli bayramlarla ilgili görüşlerinizde haklı olabilirsiniz.ancak açıklamalar bölümüne siz kendiniz ilaveler yaparak alabilirsiniz.program öğretmenin kullanımına açıktır,esneklik tanımaktadır.
ilk karizmanız benden
Bütün renkler hızla kirleniyordu;
Birinciliği beyaza verdiler.
                                               Özdemir ASAF

Çevrimdışı nyks

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 167
 • Karizma Puanı: 17
Milli Bayramlara ait kutlamalar neden programdan çıkarıldı
« Yanıtla #3 : 13 Kasım 2007, 16:33:21 »
klavuzu incelerseniz Atatürkçülük konuları ve ara disiplinler gayet açık ve net belirtilmiştir,öğretmen planını oluştururken bunları kendi değerlendirecek ve planına dahil edecektir..ben bir sorun görmüyorum.ileriye bakalım başka sorunlarla ilgilenelim....mesela dersimiz nasıl 2 saat olur???
oyun bitince şah ta piyon da aynı kutudadır...

Çevrimdışı ateze

 • Genç Sinemacı
 • Tecrübeli
 • ***
 • İleti: 444
 • Karizma Puanı: 163
 • Keşfet !
Milli Bayramlara ait kutlamalar neden programdan çıkarıldı
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2007, 16:50:28 »
Bence Eylem yapalım, Tüm Resim öğretmenleri olarak, zaten bir kısmımızı aldılar Teknoloji ve Tasarım öğretmeni yaptılar ben hala o branşa geçmemeye kararlıyım :) sonuna kadar, cogu zaten atamalarda kolaylık olsun dıye gectı, resım dersını kaldıramadıkları ıcın boyle ogretmen sayısını azaltıp ders saatı sayısını da dusuruyorlar ıste, her okulda bır atolye ve ders sayısında artıs kesınlıkle cok ıyı olur. Sendıkaya uyeysenız bırer dılekceyle beyan edebılırsınız yahut bır ımza kampanyası yapalım dırek bakanlıga yollayalım, cunku cıddı bır konu. Çok ciddi.
Resimle evliydim, müzik metresim !

çiğdemaktaş

 • Ziyaretçi
Milli Bayramlara ait kutlamalar neden programdan çıkarıldı
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2007, 01:09:33 »
Görsel sanatlar için ayrılan bir saatlik süre kesinlikle komiktir. Öğrenci bu süre içinde ancak malzemesini hazırlayabiliyor.teknik hakkında bilgi e son 5 dakikada toparlama ve bir sonraki dersin içeriği ve malzemesi... kısacası yarış atı gibi bir günde 6 ayrı sınıfa koşturuyoruz.atölyede yok.30 saati doldurabilmek için 30 ayrı sınıfı alıyoruz.öğrencileri bile tanıyamıyoruz.değerlendirmeyi performansı ne kadar sağlıklı yapabilirizki bu şartlar altında.