Gönderen Konu: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)  (Okunma sayısı 38328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı B૯ηбüL

 • Yönetim K.Ü
 • Uzman
 • *
 • İleti: 4.326
 • Karizma Puanı: 1631
  • seyfullah sünbül
''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« : 16 Nisan 2009, 09:46:01 »
Etkinlik
Atatürk Takvimi
Konu
Atatürk’ün İnsan Sevgisi

SINIF   4
YAKLAŞIK SÜRE   2 Ders saati

TEMEL BECERİLER   Araştırma, Millî, manevi ve evrensel değerlere duyarlı olma. Eleştirel düşünme, Yaratıcı düşünme, Sanat aracılığıyla iletişim kurma,

ÖĞRENME ALANI   Görsel Sanatlarda Biçimlendirme, Atatürkçülük.

KAZANIM
3. Bir rengin değerlerini kullanarak resim yapar(G.S.B.).
4. Renklerin duygu ve düşüncelerle ilişkisini tartışır(G.S.B.).
13. Duygu, düşünce ve izlenimlerini çeşitli görsel sanat teknikleriyle ifade eder(G.S.B.).
14. Çalışmalarını sergilemekten ve arkadaşlarının yaptığı eserleri izlemekten zevk alır(G.S.B.)
4 Yaşamdaki her varlığın kendine özgü bir güzelliği olduğunu kabul eder.(Atatürkçülük)

ARAÇ ve GEREÇLER:   Resim kâğıdı, renkli kâğıt, gazete, dergi, elişi kâğıdı, yapıştırıcı. Atatürk Resimleri.

TEKNİKLER   :Kolâj Tekniği
YÖNTEMLER   :Araştırma, Tartışma, Anlatım, Beyin Fırtınası, Uygulamalı Çalışma.
DUYUŞSAL ve DÜŞÜNSEL HAZILIK:   Öğrencilerden, Atatürk le ilgili resim, yazı fotoğraf ve Atatürk’ün İnsan sevgisi konusunun araştırılarak gelmeleri istenir.
 
 
    SÜREÇ   
Öğrenciler Atatürk ün insan sevgisi konusunda yaptıkları araştırmayı sınıfla paylaşırlar.
Öğretmen, Atatürk’ün; insanları ilgi ve yeteneklerine göre değerlendirdiğini, insana çok yönlü baktığını ve insan sevgisini vurgular.
Öğrenciler getirmiş oldukları Atatürk fotoğraf yazı ve resimlerinden de yararlanarak Atatürk ve İnsan sevisinin anlatıldığı Takvim çalışması yaparlar
    Küçük hanımlar, Küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.
SİZLERDEN ÇOK ŞEYLER BEKLİYORUZ.
Mustafa Kemal Atatürk

"Eğer sürekli bir barış isteniyorsa, insan kütlelerinin durumlarını iyileştirecek uluslararası tedbirler alınmalıdır. İnsanlığın tümünün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları haset, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak biçimde eğitilmelidir". Mustafa Kemal Atatürk
Tamamlanan öğrenci Çalışmaları sınıf panosuna asılarak değerlendirilir .
ATATÜRK VE İNSAN SEVGİSİ

Atatürk milliyetçiliğinin diğer milletler hakkına saygı duyduğunu belirtmiştik. Bu konuda Atatürk şöyle söylemiştir: "Gerçi bize milliyetçi derler, ama biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği eden bütün milletlere saygı ve ilgi gösteririz. Onların milliyetçilerinin bütün gerçeklerini tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde bencilce ve mağrurca bir milliyetçilik değildir".
Atatürk, böylece üstün bir milliyetçilik anlayışına erişmiştir. O'na göre, "en uzakta saydığımız bir olayın, bize bir gün dokunmayacağını bilemeyiz. Bunun için insanlığın hepsini bir vücud ve bir milleti bunun organı saymak gerekir. Bir vücudun parmağının ucundaki acıdan bütün organlar etkilenir. Dünyanın bir yerinde bir rahatsızlık varsa banane dememeliyiz. Böyle bir rahatsızlıkla tıpkı kendi aramızda olmuş gibi ilgilenmeliyiz."
Atatürk böylece bütün milletlerin bir arada ve işbirliği içinde olmasını istemektedir. Bütün insanlar barış ve kardeşlik içinde yaşamalıdırlar. "İnsanları mutlu edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak insanlık dışı ve son derece esefe değer bir sistemdir. İnsanları mutlu edecek tek araç, onları birbirine yaklaştırarak, onlara birbirini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi
ihtiyaçlarını sağlamaya yarayan hareket ve enerjidir."
Atatürk, büyük insan topluluklarının her türlü dertlerinden arındırılmalarını ister ve üstün bir görüşle bütün insanları dünya vatandaşı olarak niteler. "Eğer sürekli bir barış isteniyorsa, insan kütlelerinin durumlarını iyileştirecek uluslararası tedbirler alınmalıdır. İnsanlığın tümünün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları haset, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak biçimde eğitilmelidir"
İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermek üzere olduğu bunalımlı günlerinde Atatürk'ün görüşleri eşine az rastlanır bir insanlık sevgisini dile getirmektedir. Aynı yıl Atatürk "Bütün dünya milletleri aşağı yukarı akraba olmuşlardır ve olmakla meşgullerdir" diyerek, ırkçılara meydan okuyordu. O günlerde bütün insanları dünya vatandaşı olarak niteleyen Atatürk, gerçek insan sevgisini içtenlikle ve çok özlü biçimde belirtmiş sayılı önderlerden biridir.


http://www.meb.gov.tr/belirligunler/10kasim/ilkeleri/insanlik.htm

ATATÜRK VE ÇOCUK SEVGİSİ    Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun "çocuk" diye seslenirdi. Onun sözlüğünde çocuk sevgi demekti. O'nun çocuğu yoktu ama içinde bitip tükenmeyen bir çocuk sevgisi vardı. Bundan dolayı yüreği arada burkulmuş mudur bilmiyorum ama galiba bu ihtimal çok düşük; bütün Türk çocukları onun öz yavruları gibiydi. Atatürk, çocukların riyakârlık bilmeden bütün istek ve arzularını içlerinden geldiği gibi açıklamalarından çok hoşlanırdı. Son yıllarını da çok sevdiği bir çocukla geçirdi. Ülkü, Atatürk'ün çocuk sevgisinin bir simgesi oldu.O'nun açık mavi gözleri her yerde çocukları arardı. Çağdaş ve mutlu Türkiye'yi çocuklarda görür ve çocuklarda bulurdu. Tüm yurt gezilerinde çocuklara sevgi ile yaklaşır, onlarla uzun uzun konuşurdu. Vedat Demirci'nin anılarından öğrenildiğine göre; Atatürk bir gün çocuk balosuna gider. Ortalıkta bir şaşkınlık havası doğar. Küçük bir oğlan salonun orta yerinde kalır. Bu yavru hayranlıkla bir süre Atatürk'e baktıktan sonra: "Atatürk’üm, seni öpmek istiyorum" der. Ortalığa bir sessizlik dalgası yayılır. Bu derin sessizliği Atatürk'ün sesi bozar "Öyleyse, gel öp" der. Çocuk koşarak Atatürk'ün boynuna sarılır. O sırada diğer çocuklar da: "Biz de.. Biz de.." diye bağırırlar. Böylece tüm çocuklar Ata'yı doya doya öperler. Bu görüntü çoğu kişiyi ağlatır. Büyük Atatürk de ağlar. Evet, Türk çocuklarının bu engin sevgisi için ağlar. Hem de sevinç gözyaşlarını dökerek. O gün çevresindekilere övünçle: İşte benim kuşaklarım" der.
Atatürk çocuk davasının önemini her ortamda vurgulayarak çocuklara yönelik hizmetlerde rehberlik yapmayı sürdürmüştür. 17 Ekim 1922 yılında Bursa’da kendini karşılayan çocuklara aşağıdaki şekilde seslenerek nasıl bir gençlik istediğini belirtmiştir:
‘Küçük hanımlar, küçük beyler
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.
Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.
Kendinizin Ne Kadar Önemli, Değerli Olduğunuzu Düşünerek Ona Göre Çalışınız. Sizlerden Çok Şey Bekliyoruz.’ (Atatürk Albümü–1992)
Evet, Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü, peki ya ondan sonra gelenlerin, her fırsatta ‘Atam İzindeyiz!’ diyenlerin çocuk sevgisi nasıldı? ‘Atatürk’ten sonra gelen hiç bir cumhurbaşkanı, başbakan veya bir asker bir çocuğu elinden tutup da resim sergisi gezmeye götürmedi. Hiç bir cumhurbaşkanı veya başbakan çocuğu protokol sırasının en önüne oturtmadı. Hiçbir başbakan bir çocuğu salıncakta sallamadı. Bir çocuğu taşıttan kendi elleriyle indirmedi. Bir yabancı konukla birlikteyken yanına çocuk almadı. Bir yetişkini dinlerken gösterdiği ciddiyetle dinlemedi. Onlarla birlikte denize girmedi, objektiflere poz vermedi. Onlarla gezintilere çıkmadı. Onlara el öptürtmemezlik yapmadı. Tüm bunlar bir yana, 1938’den itibaren bu ülkede yetişkin insan-çocuk insan dostluğu, arkadaşlığı diye bir şey kalmadı. Türkiye’nin markası, Atatürk’teki çocuk sevgisi ve onun çocuğa verdiği değer olmalıdır. Eşsiz bir örnektir. Ama o büyük insanın çocuklara yaklaşımını bu ülkenin anne babaları ve öğretmenleri bile örnek almıyor ki başkalarına örnek gösterilebilsin...’ (1)

KAYNAKÇA
Sönmez, C. (2004) Atatürk’te Çocuk Sevgisi Atatürk Araştırma Merkezi
Kocatürk, U. (2005) Atatürk Çizgisinde Geçmişten Geleceğe Atatürk Araştırma Merkezi
Atatürk (2006) Çocuklar İçin Nutuk Derleyen; Levent F. Yılmaz, Lamia


günlük plan ektedir..
« Son Düzenleme: 15 Mart 2011, 12:16:57 Gönderen: ..BenGüL.. »

Çevrimdışı Fîģũ®âtĩƒ

 • :)
 • Yönetim K.Ü
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 5.076
 • Karizma Puanı: 1636
Ynt: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2009, 11:28:14 »
bir konu bu kadar mı güzel açılır ;) teşekkürler canımcım :)

Çevrimdışı B૯ηбüL

 • Yönetim K.Ü
 • Uzman
 • *
 • İleti: 4.326
 • Karizma Puanı: 1631
  • seyfullah sünbül
Ynt: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2009, 11:42:01 »
henüz öğrenci çalışması ekleyemedim halecim...ama beğenmene sevindim canım ben teşekkür ederim..:)

serap1980

 • Ziyaretçi
Ynt: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2009, 11:17:36 »
güzel olmuş elinize salık bende bu konuda yardım istemiştim elinizde buna benzer çalışmalar varsa bizimle paylaşırsanız çok memmun olrum bende akşam hazırlayacağım oğlumla berber kaynak topluyorum

Çevrimdışı ESVED

 • esvedeyn
 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 191
 • Karizma Puanı: 42
Ynt: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2009, 19:02:17 »
bengül hocam gerçekten çok çalışkansınız eliniz dert görmesin.
sen aşık ben sana aşık
oturup bir kenara sevsem olmuyor
gidecek bir yer var gitmesem olmuyor
gidipte geriye dönesim gelmiyor
herşey bomboş gerçek olan sensin
seni gönlümde sevesim geliyor
içişde soluyorsun göz yaşlarım yetmiyor
yetmiyor haykırışlar bu can sana yetmiyor
bilirim her acı zamansız gelir
gelirde içimi benden alası gelir
sevmekle yetinmek inanki zor gelir
korkarım söylemeye sesinden yas gelir

Çevrimdışı ∙»30ĄĞUSŢOЅ«∙

 • Tecrübeli
 • ***
 • İleti: 397
 • Karizma Puanı: 177
 • ATAM İZİNDEYİZ
Ynt: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2009, 20:40:11 »
ellerinize sağlık çoook güzel+1
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.ATATÜRK 

Çevrimdışı eğitici

 • DURU VE YİNE DURU
 • Tecrübeli
 • ***
 • İleti: 335
 • Karizma Puanı: 66
Ynt: ''Atatürk Takvimi''(G.S.B 3,4,13,14. Kazanımlar)
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2009, 21:04:02 »
İnanılmaz güzel ellerinize sağlık.+1