Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org

GÖRSEL - PLASTİK SANATLAR => Resim => Konuyu başlatan: montekristo44 - 26 Nisan 2013, 23:35:50

Başlık: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: montekristo44 - 26 Nisan 2013, 23:35:50
     Göreve başladığımdan beri karşılaştığım en ilginç problemlerden biri  (Özellikle 11 yaş altında olan çocukların resimlerinde)  beyaz gökyüzüne mavi ile boyanmış bulutlardır.
    Uzun süre çocuklara eğer, gökyüzündeki bulutların beyaz ya da gri, gökyüzünün de mavi olması gerektiğini söylersem yaratıcılıklarının olumsuz bir şekilde etkilenebileceğini düşündüm.
    Daha sonra, bu sorunun kırsal olup olmadığını merak ederek başka illerde görev yapan sınıf arkadaşlarımla iletişime geçtim. Onlardan öğrendiğim kadarıyla benzer yaş gruplarında tamamen aynı sorun ortaya çıkmaktaymış.
    Olayı internette araştırınca memurlar.net'in forumunda aynı konu ile ilgili bir başlık buldum. Başlığı açan meslektaşım aynı sorundan muzdaripti ve ne yapması gerektiğini soruyordu. Başka bir forum üyesi, bu olayın çocuğun yaratıcılığı ile ilgili olduğunu, çocuk bulutları ne renk görmek isterse o renge boyayacağını, buna müdahale etmenin çocuğun yaratıcılığına ket vurmak olacağını  söylüyordu. Ama bu mantıkta şöyle bir terslik vardı; ağacı, arabayı, evi normal rengine boyayan çocuk sadece buluta gelince mi yaratıcı oluyordu? hem de tek bir çocuk değil, o yaş grubuna ait çoğu çocuk bunu yapıyordu.
    Aynı sorun tabi ki sadece Türkiye'de değil, diğer ülkelerde de görülmekteydi. Bu olayı İngilizce olarak aradığımda scribd.com sitesinden John William Lee tarafından yazılmış "Why children are painting blue clouds in a white sky" adlı bir makale buldum.
    Lee'nin 2011'de yayımladığı bu makale, adından anlaşılacağı gibi beyaz gök yüzüne mavi bulut çizen çocukları ele alıyor. Lee'nin 9-10 yaş arası çocuklara verdiği resim dersinde bu sorunun temellerini araştırmış ve olayı şematik döneme bağlamış. Bilindiği üzere şematik dönemde olan çocuk (7-9 yaş) resim yaparken dünyayı gözlemlemek yerine daha önce zihninde oluşturduğu şemaları kullanır. O yüzden gökyüzünü resmederken, bu yaşa kadar hep beyaz kağıt kullanmış olan çocuk, kağıdın beyazlığını boşluk-hiçlik-yokluk olarak algılar. Ayrıca gökyüzü de kendisinde boşluk hissi uyandırdığından gökyüzünü betimlerken kağıdın beyazını kullanacaktır.
     Fakat gökyüzünde asla görmezden gelemeyeceği bir mavilik de vardır ve onu da resimde anlatması gerekmektedir. Bu maviliği de gökyüzüne çizdiği bulutları maviye boyayarak verecektir.
    Lee, şematik dönemden çıkmış ergenlik öncesi evrede olan çocuklar için, eğer mavi bulut yapmaya devam ediyorlarsa, çocuğa durumu fark ettirilmesini tavsiye ediyor.
    Lee makalesini bitirirken, çocuğa mavi kağıt ve boya verildiğinde, gökyüzünü ve bulutları doğru resmedileceğini düşünüyor. Ama henüz bu konuda bir çalışması yok.


 John William Lee'nin ilgili makalesi:
http://tr.scribd.com/doc/54771149/Why-Children-Are-Painting-Blue-Clouds-at-a-White-Sky (http://tr.scribd.com/doc/54771149/Why-Children-Are-Painting-Blue-Clouds-at-a-White-Sky)
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: asumanvedat - 27 Nisan 2013, 23:59:38
paylaşım için teşekkürler.....gerçektende sorun...hatta bir kısım öğrenci dağları beyaz gökyüzünü kahverengi boyuyor.....+1
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: montekristo44 - 28 Nisan 2013, 09:35:01
paylaşım için teşekkürler.....gerçektende sorun...hatta bir kısım öğrenci dağları beyaz gökyüzünü kahverengi boyuyor.....+1

rica ederim,

Kahverengi gökyüzü- Beyaz Dağ Problemi

Bu da gene şematik dönemde görülen Lowenfeld'in tabiriyle 'folding over' (yani çevirip katlamak) durumu. Folding over'da, çocuk cisimler arasındaki mesafeyi anlatmak için, birbirinin izdüşümü olan, iki tane yer çizgisi kullanıyor. Bir yer çizgisindeki cisimlere baktığımızda bu defa diğerleri baş aşağı duruyor. Yani aslında kağıdı alt-üst ettiğimizde, çocuk gökyüzünü beyaza, dağları da kahverengine boyadığını anlıyoruz.

Kaynak: Victor Lowenfeld-Creative and Mental Growth
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: e.t. - 01 Mayıs 2013, 08:48:24
teşekkürler montekristo.....+1
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: özgür_rsm - 02 Ağustos 2013, 02:42:42
bence boyanması gereken kocaman bir alan çocukları korkutuyor, işin kolayına kaçıp, küçük bir alanı boyayıp işin içinden çıkıyorlar:)
büyük alan için kağıdın rengini kullanmak büyük kolaylık:)))
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: seun - 26 Kasım 2013, 11:52:18
bu konuyla ilgili küçük bir araştırma ve anket yapmıştım zamanında tamamen özgürk nın söylediği gibi çıktı bende katılıyorum boyamaya sıkıldıklarından diye düşünüyorum :)
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: cat - 26 Kasım 2013, 13:47:14
Araştırmaya göre "Çocuk, kağıdın beyazlığını boşluk-hiçlik-yokluk olarak algılar. Ayrıca gökyüzü de kendisinde boşluk hissi uyandırdığından gökyüzünü betimlerken kağıdın beyazını kullanacaktır." deniliyor. Ama buna göre düşünecek olursak o yaştaki çocuklar yeryüzünde de boşluklar bırakıyor evler insanlar arabalar havada uçuyor hissi uyandırıyor. yani çocuk yeryüzünü de beyaz bırakabiliyor. Bu araştırma biraz dar kapsamlı olmuş gibi.
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: cat - 26 Kasım 2013, 13:58:07
ayrıca 40 veya daha fazla mevcudu olan sınıflarda atölyesi olmayan okullarda sıkış tıkış sınıflarda öğrencilere sanat eğitimi verilmesi gayet zor. öğrencilerin yaratıcılığını etkilemeden bir şeyler öğreteyim derseniz pekte olumlu bir sonuç alacağımızı sanmıyorum. 40 kişilik bir sınıfta rahatlıkla suluboya yaptırabiliyorum diyen bir öğretmen arkadaşımız var mı merak ediyorum. birbirinin defterine su döken öğrenciler, arkadaşının kıyafetine boya sıçratan öğrenciler, suyunu değiştirmek isteyen paletini yıkamak için lavaboya giden bu sırada gürültü yaptığı için idareden azar işiten öğrenciler, sınıfı kirletildiği için şikayet eden sınıf öğretmenleri, fırçasını ve paletini temizlerken lavaboyu kirlettiği için size şikayette bulunan okulun temizlik görevlisinide hesaba katarak düşünün. Bu öğrencilerden ne kadar yaratıcılık bekleyebiliriz.
Başlık: Ynt: Mavi Bulutlar ve Beyaz Gökyüzü
Gönderen: NURRR - 26 Ekim 2014, 17:56:26
Merhabalar. Aynı şekilde ben de öğrencilerime sürekli gökyüzünü neden bu renge boyadın diye soruyorum.Aldığım cevaplar ezbercilikten yana gittiklerini gösterdi bana da hep.Sadece birkaç tane yetenekli 2.sınıf ve üstü sınıflardan öğrencim gökyüzünü mavi boyuyor,onlarda da şunu fark ettim ki baktıklarını gören çocuklar.