Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org

DOKÜMAN => Sanat Etkinlikleri Dokümanları => Konuyu başlatan: Ak-deniz - 18 Eylül 2008, 01:56:19

Başlık: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 18 Eylül 2008, 01:56:19
Arkadaşlar Sanat Etkinlikleri (Resim) planı aramaktan vaz gecin. Çünkü bakanlığın yayınladığı böyle bir öğretim proğramı yok. Sanat Etkinlikleri öğretim proğramı diye yayınlanan ve siteye gönderilenler iki  yıl önce yayınlanan proğram. Oda Drama ve Tiyatroyu konu alarak yayınlanmış. Bizler yani Görsel sanatlar öğretmenlerine düşün kendi proğramımızı kendimiz oluşturacağız. Ben başladım bu hafta içinde bitirmeye çalışıyorum. Tabii Resim konularını içerecek. Şimdiye kadar hep ders sayısının yetersizliğinden şikayet ettik, buda bize verilen bir şans, onu iyi değerlendirmemiz gerekiyor.
 Hadi artık hazır plan aramayı bırakalım ve planımızı oluşturmaya başlayalım.
  Bu arada değişik fikirlerinizi bekliyorum. 
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: theparlak - 18 Eylül 2008, 17:49:54
evet doğru söylüyosun hocam
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: osmandemirel74 - 18 Eylül 2008, 23:03:55
hocam ben de aynı dertten muzdaribim. banada seçmeli sanat etkinlikleri resim dersi verdiler. bazı sınıflara program uygulanır durumda ama özellikle 7 lere baktığımızda tamamen drama ve tiyatro şeklinde ama bakıyorum bu konu ile ilgili saddece 2-3 kişi fikir yazmış bu kadarmıyız yada bu kadar mı ilgisisiz
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: sinem a. a. - 18 Eylül 2008, 23:19:05
hocam çok doğru bu konuya en güzel cevap kendi planımızı oluşturmamız olacak  219s
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: ilker - 18 Eylül 2008, 23:26:01
arkadaşlar sanat etkinlikleri dersinin öğretim programı nasıl yok. talim terbiyenin sitesinde var. ayrıca bize program klavuz kitabı verilmişti geçen sene. birde bu konuları inceleyin derim.
http://www.gorselsanatlar.org/index.php/topic,18462.0.html
http://www.gorselsanatlar.org/index.php/topic,18461.0.html
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: osmandemirel74 - 18 Eylül 2008, 23:44:28
sanat etkinlikleri programı yok demiyoruzki sayın arkadaşım bu sene bizlere sanat etkinlikleri (resim) verdiler. yoksa tiyatro metin falan işleyeceksek türkçe öğretmenlerinde verirlerdi. amaç "sanat etkinlikleri(resim)" işlemek. bu anlamdabir çalışma ya da bilgi yok
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 19 Eylül 2008, 00:05:03
Öğrenciler gruplara ayrılırlar.Her grup kendine Anadolu mitolojisinden bir efsane seçer ve gruplar kendi efsanelerindeki karakterler hakkında konuşarak karakterlerin özelliğne göre maskelerini yaparlar.Maskelerdeki karakterlerin yüz ifadeleri verilirken renklerin duygu ve düşüncelere etkisi göz önüne alınır ve grup içinde bu tartışılarak masklar renklendirilir.

Her grup oyunları için hazırladıkları karakterlerin masklarıyla diğer grup arkadaşlarına oyunlarını sahnelerler.Daha sonra gruplar ayrılır ve her grubun üyesi bireysel olarak izlediği grupların oyunlarından edindiği izlenimlerine göre resim çalışması yapabilir. 360a

Ya da etkinlikte bir farklılık da oluşturulabilir ve GELECEKTE OLMASI MUHTEMEL olan bir efsane senaryosu yazmaları istenebilir sonraki aşamalarda ve resmi yaptırılabilir..Ancak senaryoya başlamadan önce sınıf içinde Anadolu mitolojisini eserlerine konu edinmiş, resimlerinde fantastik yorumlarıyla tanınan sanatçı NURİ ABAÇ ile ilgili röprodüksiyonlar incelenir ve öğrencilerle karşılıklı sanatçı hakkında konuşulur yorumlarda bulunulur.

bu görsel sanatlar dersinin bir kazanımından yola çıkılarak hazırladığım bir etkinlik ancak genişletilerek sanat etkinlikleri dersine uyarlanabilir.Kostümü, takısı,kullanılması gerekiyorsa müzik aleti tasarımından tutun da gerekirse dekoruna kadar öğrenciler kartonlarla tasarımlar yapabilirler bence.orda verilen drama ve tiyatro kazanımlarına bu tarz etkinlikler uydurabilirsiniz.ben de ilk defa bu sene bu derse girecek bir öğretmen olarak tam olarak ne yapacağımı bilemiyorum.Ancak bir çözüm arayışı içinde olmak gerektiğini de söylemek zorundayım.Aslında müfredatı incelemeden buraya görüş yazmak istemiyordum ancak dayanamadım.belki yanlış telaffuz ettiğim noktalar vardır.İncelediğim zaman programı varsa burda bir hatam yazarım.

ayrıca teşekkür ederim denizak sadece 8. sınıflara gireceğim.ancak programı inceledikten sonra bölümünüze aklıma gelen etkinlik olursa yazarım.sevgiler.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: Ak-deniz - 19 Eylül 2008, 01:43:06
Değerli öğretmenim Şeker İlker Paşa,
    28.08.2006 tarihli ve 346 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca Kabul edilen Sanat Etkinlikleri dersi öğretim proğramı var. O proğram Türkçe Öğretmenlerini kapsıyor. Proğram ilk kabul edildiğinde Resim, müzik, tiyatro, edebiyat, mimari, heykel, dans vb. kapsayan bütün bir ders olarak uygulamaya konuldu. Fakat aksama yaşanmış olacakki, Talim ve Terbiye kurulunun 04.06.2007tarih ve 111 sayılı kararı ile kabulünde yapılan açıklamaların 6. maddesinde "Sanat etkinlikleri dersinde; sanat eğitiminin temel bilgileri verildikten sonra öğrencilerin tercih ve kabiliyetleri ile okulun fiziki durumu ve insan kaynakları dikkate alınarak drama, tiyatro, halk oyunları, enstürüman, resim, fotğrafçılık, heykel vb. sanat alanlarından bir veya bir kaçı üzerinde yoğunlaştırılmış etkinlikler yapılabilir." olduğu belirtiliyor.
   Bu açıklamada bizi rahatlatıyor.Yani örnekle açıklamak gerekirse; 
Sınıf: 6.   
ÖĞRENME ALANI: Proje Eğitimi
TEMA: Efsaneleri Anlatıyorum
Kazanım:16 Benzer destan, efsane yada tarihi metinleri farklı sanat yollarını kullanarak ifade eder. konusunu işlerken 
Etkinlik olarak Sınıfı gruplara ayırıp bir gruba Rhea nın hikayesinin diğer gruba Kybele'nin hikayesinin resimlerini yaptırabilirsin.
   Peki fark nedir? diye soracak olursan. Bu açıklma gelmeden önce hepsini yaptırman gerekiyordu canlandırma ,gerekli yerlerde müzik,  gerekli yerlerde resim. Şu an ise konuyu işleyip sadece uzman olduğun konuda etkilik yapman yetiyor.
   Umarım Açıklayabilmişimdir. Tüm Dostlara Saygılar ve başarılar
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim )
Gönderen: osmandemirel74 - 19 Eylül 2008, 17:42:47
arkadaşlar sanat etkinlikleri ile ilgili hala çok fazla bilgi yok görsel sanatlar.org bizim için nimet ama. en azından tecrübveli ve bu derse çok hakim arkadaşların desteğini bekliyoruz. ancak beraber ileriye götürüyoruz. bırakın işlemeyi dersi deftere bişeyler yazarken zorlanıyorum yanlış yapıyormuşum gibi geliyor. deftere tiayro ile ilgili bişeyler yazıyoruz gelgelelim ders seçmeli sanat etkinlikleri resim.ne gerçek anlamda plan var ne de başka şey la kalabalığı bir ders....yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: fidann - 08 Ekim 2008, 12:49:24
bu yazıları okuduktan sonra kafamda birşeyler oluştu ancak ayrı bir uğraş gerektiriyor ve planlar resim dersinden uzak.hepimize kolay gelsin.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ankibey - 09 Ekim 2008, 18:28:30
kesinlikle müfredat belirsiz yazılmış çok belirsiz bir ders belki türkçe öğretmenleri için tiyatro metinleri işlemesi kolaydır ama biz resimcilerin ne işleyeceği konu olrak meçhul tiyatro var varda bunun neresinde resim var bari sanat estetiği diyerek ünlü resimlerin eser incelemesini yaptırsaymışlar o da yok muallak .tabi ne yapacağız ben bildiğimi yapıyorum metinleri(ki efsane diye diye cılkı çıkmış)mask lara dönüştürüyorum yani oyun mask ları yaptırıyorum
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: frdsrdrglscarlet - 09 Ekim 2008, 22:35:00
benim anlamadığım resim ile ilgili bir kazanım yok. kazanımı kafamıza göre uyduramayız ki
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 09 Ekim 2008, 23:19:44
Değerli meslektaşım ankibey ve frdsrdrglscarlet; mesajlararınızı okuduktan sonra 6-7-8.sınıf konularına tekrar bir göz attım.  Tam bir proğram hazırladığımda hemen  sizlere ulaştıracağım.
    Uzun süredir bu konuda uğraşıyorum. Sizlere fikir vermesi için kısaca planımdan bahsetmek istiyorum. Şuan Kısaca şoblonum şu,6. sınıflarda efsaneklerden resimli kitap oluşturmayı planlıyorum. 7. Sınıflarda biraz kararsızım. Seçilen tiyatrodaki kahramanları üç boyutlu çalışmak istiyorum. 8. Sınıflarda seçilen tiyatro sahnesine uygun  arka plan panoları hazırlamayı düşünyorum. Bir nevi duvar resmi olarakta kullanabilelim.
     Bu arada yorumlarınıza ve katkılarınıza ihtiyacım var. Gelin bu planı hep beraber yapalım. İlginize şimdiden teşekkürler.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 09 Ekim 2008, 23:27:21
   Bu olaya şu şekilde bakabilirsiniz. Kendinizi bir öğretmen olarak değilde reklam ajansında çalışan tasrımcı olarak  olarak düşünün. Bir tiyatro gubu geldi ve sizden oynayacakları tiyatro için Afiş, broşür, kostüm, ve sahnede kullanacakları, dekorlar istediler ve sizde bu konuları   6-7-8. sınıf öğrencilerine yaptıracaksınız.
    Evet sizin fikirlerinizi alalım.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: pobeda - 10 Ekim 2008, 01:11:00
değerli denizak açıklamalarınız ve planlarınız için teşekkürler çünkü gayet mantıklı ,uygulanabilir bir plan çizmişsiniz.özellikle tiyatro dekor kostüm  alanında  sayenizde benim de  aklıma çok fikir geldi tekrar teşekkürler ,
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Artizz - 11 Ekim 2008, 01:46:15
arkadaşlar meslekte 12. fakat branşta ilk yılım.o yüzden henüz görsel sanatlar planlarını çözümleyememişken sanat etkinliklerinde neler yaptırabilirimi düşünüyorum.evet görsel sanatlar öğretmeniyiz ama başlık "sanat etkinlikleri".bu yüzden olabildiğince farklı sanat kollarından etkinlik yapmaya ve bunu planlamaya çalışacağım.efsaneler ve tiyatro ağırlıklı programı başta resim olmak üzere heykel, fotoğraf, sinema, mozaik, sahne tasarımı, grafik tasarım hatta dans ve müzikle yapabildiğim ölçüde renklendirmek istiyorum.varolan hatta öğrencilerin hayali oluşturacakları efsane veya hikayeler oyunlaştırılabilir.dekor ve kostüm hazırlıklarında fotoğraf, resim, heykel, sahne tasarımı işin içine katılabilir.oyun içerisinde müzik ve  dansa yer verilebillir.öğrencilere oyunun afişi hazırlatılarak grafik tasarım uygulaması yaptırılabilir.amatör bir kamerayla, amatör bir  çalışma da olsa hikayelerden kısa bir film çekilebilir.yine amatör bi makinayla da olsa çevrelerindeki doğa güzellikleri veya tarihi yerlerin....fotoğrafları çektirilip küçük bi fotoğraf sergisi bile oluşturulabilir.efsanelerdeki kahramanların, yapabildikleri ölçüde heykelleri veya mozaikleri yaptırılabilir diye düşünüyorum.zaman ve maddi olanaklar bakımından abartılı ve zor olduğunun farkında olsam da bu şekilde bi planlama yapmaya çalışacağım.bu ders için önemli olanın çocukların sanatın farklı dallarından haberdar  olmaları ve küçücük de olsa içine girebilmeleri  olduğunu düşünüyorum.umarım planlayıp uygulayabilirim.hepimize kolay gelsin
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 11 Ekim 2008, 23:37:12
değerli meslektaşım artizz; hemen hemen aynı şeyleri düşünyoruz. Baklım sonuç ne olacak. size çalışmalarınızda başarılar bu arada ilk karizma puanınızı ben eklemek isyiyorum hayılı olsun.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: attitut1 - 12 Ekim 2008, 01:25:51
dersin 2 saat işleneceği yazıyor program kitapçığında dikkatinizi çekmiştir...

ilk sene buna itiraz ettim idaremize  şöyleki;

idaremiz 1 saat seçiyor sebep ise spor etkinliklerini de işin içine katıyorlar ve seçmeli dersler  2 saat  oluyor ve 2 saati geçemiyor..:)))

bununla ilgili bakanlığa bir öneri yazısı yazdık ve durumu  düzelticekleri cevabı geldi..:))

resmi bir yazı yayınlamışlar ve diyorlarki (geçen sene) ;  "efenim sizler 1-er saat işleminizde bir mahsur yoktur... okullarımız idarecilerimiz 2 saat olan seçmeli dersleri 2 farklı ders olarak da seçebilirler..:)))"


gelelim ortadaki yanılgıyaaaaa....:)

e şimdi siz program kitapçığında toplam ders saati  üzerinden işlenilebilirlik seviyesini tespit etmişsiniz... haftada 2 saatten olarak işlendiğinde amacına warabilir die örneklendirmişsiniz... tabi program kitapçığını hazırlayanlar prof. doç vs.  öğretim görewlileri ve sizden daha az mantıklı ve bilgi sahibi ya sözde... sizler birer üst yazı ile program kitapçığını bile delmeyi başardınız tebrikler dedim ama nafile..:))))

söyleyeceğim ve cewaplayacağım okadar düzensizlikler warki burası sanırım yeri değil arkadaşlar bu  konu üzerinde...:)

drama-piyes-tiyatro olarak bu dersi 3.sezondur işliyorum arkadaşlar gayet de zevkli geçiyor...

okulun fiziki şartları önemli ve de fedakarlık yapılması gereken ciddi bir ders olarak algılamak gerek...
bu arada öğrencilerimize bunun bir etkinlik ve sosyalleşme dersi olduğunu iyi kavratmalıyız ki derse sarılabilsinler... şöyle bir durum da olabiliyo mesela karnede notu olmayan, sadece davranış puanı verilen bi ders için kendimi zorlamam ve kastırmam diyebiliyor uyanık öğrencilerimiz..:) ama sbs de davranış puanlarının nekadar  etkili olabileceğini bu sene gördükleri için uyanan öğrencilerimiz inşallah 4 elle bu işe sarılırlar hepimiz adına diyorum ve daha da güzel işlenilebilir bu ders..

sizlere kolay  gelsin bana da tabii..:)
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Artizz - 13 Ekim 2008, 00:42:07
teşekkürler denizak.size de çalışmalarınızda başarılar.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 13 Ekim 2008, 00:54:38
değerli meslektaşım attitut1 İlginize ve bilgilendirmenize teşekkürler. Bu konuda oldukça teçrübelisiniz anlaşılan. Bizlerde tecrübenizden yararlanmak isteriz. Size çalışmalrınızda başarılar. Bu arada ilk karizmanız benden +1 
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ::..S@mİr@..:: - 22 Eylül 2009, 01:02:57

sanat etkinlikleri dersi eğer öğretmen kendini verebilirse dakikasının boş gecemediği  işlenirken müthiş zevk alınan bir ders...keşke sanat etkinliği branşı olsaydı daha öncede söğlemiştim hemen gecerdim......kendimi bulduğum ve dersin nasıl gectğini anlamadığım bir saat benim için..

gecen sene bu dersin 6 cı sınıfına uygun tüm efsaneleri buradan vermiştim fakat ilgi görmemiş olmalı ki  hazine değerinde bu araştırmalarıma yorum yazan yada teşekür eden olmamış...neysee..

ben bu dersi nasıl işlediğimi neler yaptığımızı kısaca anlatayım....
öncelikle ilk aşamada dersi öğrencilere tanıtıyorum...daha sonra herkesin evde  efsaneleri araştırmasını istiyorum...gelen araştırmalar içinde en cok istek alan efsaneyi derste okuyoruz...bu okumayı bir kaç kere tekrar ettiriyorum. efsane anlaşıldıktan sonra  kendim bunu anlatıyorum...anlatırken ses tonu vurgular ile onların bunu yaşamalarını ve efsaneye kendinerlini kaptırmalarını sağlıyorum...
örneğin ...
ilk ve encok talep gören şahmaran efsanesini  uzun uzun acele etmeden anlatıyorum ....efsane bitincede onlardan hayale ettikleri şahmaranı bana anlatmalarını istiyorum.....fikirler düşünceler anlatıldıktan sonraki derslerde   anlık spontane gelişen  hızlı canlandırmalar yapıyoruz...(((efsanenin bir yerinde kahraman bir kuyuya düşüyor mesela..tüm sınıf aynı anda  kuyudaki yılanlar oluyor  eller havada tıslamaya başlıyor falan diğer sahnede ormandaki ağaçlar oluyoruz.aama herkes bu canlandırmada görevli ))..zaten efsaneyi o derse kadar hepsi öğrendiği için sahne gecişlerinde sıkınıtı yaşamıyoruz...sonraa  başka derste  hayal ettiğimiz şahmaranı  boya ve kalem kullnamadan  yapmalarını istiyorum..bunun için her türlü  atık malzemeyi getirmelerini istiyorum ve sonrasında tamamen serbest bırakıyorum..biten tüm çalışmaları iyi kötü ayırmadan her dersin cıkışınıda  okul panolarına asıyorum böğlece diğer öğrencilerinde merak etmesini ve ilgilenmesini sağlıyorum...daha sonraki derslerdede  şahmaran ile sevgilisiinin efsane içinde gecen bir sahneyi kendi istediikleri gibi rresimlemerini istiyorum.....daha sonraki zamanlardada  efsanede sevdikleri bir karaktere giysi yada aksesuar yapmalarını istiyorum ve beraber  bunuda işliyoruz...cıkan ürünleride sergiliyoruz...

her efsanede efsanenin anlatımına göre etkinlikleri değiştirip geliştiriyoruz..her sınıfta farklı sonuçlar elde ettiğimiz oluyor...kimi sınıflar önceki sınıflarındaki alışkanlıklar dahilinde ya tiyatroya yada resime yada mataryel kullanımına ağırlık veriyor .....
bu ders iişleniş ve konu bakımından oldukca zengin ve sınırsız imkanlar veriyor....
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ƒĬřŲżξ - 22 Eylül 2009, 01:20:59
 samira öğretmenim açıklamanız la düşüncelerim netleşmeye başladı birde dersi işleyip uygulama yaptığımızda sonuçlar verimli olursa ne güzel
 teşekkürler  sevgilerimle +1
gönderdiğiniz oyunlarıda inceleyeceğim emeğinize ellerinize sağlık tekrar tekrar teşekkür ediyorum  340a ::gorsel::
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ::..S@mİr@..:: - 22 Eylül 2009, 01:35:40
bu arada  sanat etkinlikleri ile ilgili daha önce yayınladığımı söğlediğim efsaneler öğretmenim  ..youn değil düzelteyim....her ilin neredeyse bir efsanesi var    bunları istediğiniz gibi işleyin işleyebildiğiniz kadar...bazen mask yapın bazen kostüm  takı kıyafet  resim tiyatro pandomim  ....herşeyi sanatın tüm dallarını efsaneye en uygun biçimde planlayın ve yürütün....


bir başka örnek vereyim ......antakya   defne ağaçı efsanesinde   gecen  yüce tanrı zeusun oğlu savaş tanrısı apollo...kendine ceza vermek için yer yüzüne inip  kutsal çalcı calmaya başlıyor ..(arp)   burda öğrencilerden mesela   kendince hayal ettiği   bir enstürüman yaptı ..kimi ağaca dönen güzel kız daphne yi sevdi ona ağaç ,kimi takı kimi elbisesini  düşledi onu yaptı...efsanelerde öğrencinin neye kitleneceği belli olmuyor  o yüzden derste efsane ile ilgili net kesin bir plan gecerli değil...resim yaptırıcam dediğiniz anda  tiyatro yapalımmı diye bir istek geliyor..kimi efsanedeki erkeğe kimi kıza hayran oluyor....bu cok renkilikte dersi  cok zevkli hale getiriyor...
yedi uyuyanlar efsanesinde  tüm  bütün efsane içinden parayı cekip alıp antik para yapanlarda var..izmir sirenler efsanesindeki deniz kızına  oksijen tüpü cizende oldu hani....

enteresanlıklarının cok olduğu aktif hareketli   cok yorucu ama zevkli bir ders....

sorunuz var ise her zmana cevaplarım öğretmenim.....))))
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 23 Eylül 2009, 01:53:53
Bu konuyu açalı tam bir yıl olmuş. Gelen öneri sayısı çok çok az.
Geçen yıl yaptığımız çalışmalarla ilgili sayfalarda oluşturmuştum. Onlarıda Sanat Etkinlikleri bölmünden alıp ilgisiz bir alana yönlendirmişler. Bende bütün sayfaları sildim. Hatta iyide kızmıştım, site yöneticilerine.
Bu yıl baktım Sanat Etkinlikleri ile ilgili hala ortada herhangi birşey yok.
Demek ihtiyaç yok bu konuyu bende burada kapatıyorum. 
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 23 Eylül 2009, 16:59:57
Bu konuyu ben burda tekrar açıyorum tuncay öğretmenim.derse girmiyorum hangi kazanıma uyar bilmiyorum ama. ;D

Bilinen bir projeyle ilgili öneri sunmak istiyorum burada.çünkü bu yazılmamış bulunsun. bir fikir başka bir fikri doğurabilir.bazen bir kelimeyle , bir fotografla veya gördüğümüz herhangi bir şeyle başlayıp sonra nerelere gelebiliyor düşüncelerimiz.doğru veya yanlış, olur veya olmaz yazıyorum. :) Bu sefer tersten başlayabiliriz.hep bir metinden yola çıkmamız gerekmez bence.Siteye bir arkadaşımız göndermişti satranç taşı yapımıyla ilgili bulursam linkini eklerim.

Öğrenciler satranç taşı sayısı kadar (bir taşı iki tane yapacakları şekilde) gruplara ayrılabilir veya kendimize göre bir gruplama yapabiliriz.Büyük boylarda okulun bahçesine düzenleyebileceğimiz bir satranç düzeneği hazırlanabilir.Her grup bir satranç taşını ele alır ve heykelini yapar.

uygulama bittikten sonra öğrenciler 2 ye ayrılır.(bu oyunun kurallarına aykırı ama amacın sanatsal bir oyun hazırlama olduğunu düşündüğüm için) iki grup satranç düzeneğinin karşılarına geçerler sıra belli olur.Kural her hamleyi sıradaki kişi yapacaktır.Bu kişi hamleyi yaparken de oynayacağı taşı özelliğine göre kişiselleştirir ve nükteli bir cümle kurarak doğaçlama yapar.(bu kişiselleştirmeler sırasında taşın biçimsel özelliği kullanılabilir,taşın oynama şekline göre cümle üretilebilir.Cümle kendi tarafına veya karşı tarafa göre düşünülebilir. Cümlelerde benzetmeler,mecazlar,tasvirler kullanılabilir.)

örnek:
At: Rüzgar gibi eserim sevgili kale seni geçerim.
Kale: Ne savaşlar gördüm yıkılmadım.Tam yol ileriiii.
Şah: Bu kadar hareket yeter yoruldum.Tahtımı getirin bana!...gibi.


senaryo da yazılabilir bununla ilgili...  uygulanabilirliği nasıl olur bilmiyorum ama sorun şu tüm öğrenciler satranç bilmeli  :)


Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ƒĬřŲżξ - 23 Eylül 2009, 18:13:57
ayşegülüm samira tuncay ak öğretmenlerime çok teşekkür ederim 340a
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 30 Eylül 2009, 01:01:46
sonuçta öneri bölümü bir fikir başka fikri açar düşüncesiyle 5. sınıfların haydi farklı anlatalım etkinliği için uygulamayı düşündüğüm bir etkinliği biraz genişleterek öneri olarak buraya yazıyorum.madem görsel sanatlarla ilişkilendirebiliriz derse girenler için iki ders de bu etkinlikte kullanılabilir.Bu etkinlik sinema, öykü ,uygulama içermesi açısından uyabilir belki diye düşündüm.ben sinema kısmını kullanamayacağım bir tek görsel sanatlara girdiğim için. :(  5. sınıfların kazanımlarına pek uymuyor sanırım sanat etkinliklerinde ama.... 520a yine de yazayım. :-[

"Cüceler Devlere Karşı" isimli çizgi film kullanılabilir ,izlettirilebilir.

(http://www.filimizle.org/resim/yeni/cuceler-devlere-karsi-cocuk-filmi.jpg)

http://www.filimizle.org/category/cizgi-filmler (http://www.filimizle.org/category/cizgi-filmler)

daha sonra boşlukların bulunduğu konuya ilişkin bir öykü tamamlama hazırlanabilir.( bu kısmı nasıl yapacağım bilmiyorum ama öyle tasarladım etkinliği  :) )

etkinliğin adını da " Cüceler Ülkesinde Bir Dev" koydum." örnekteki çalışmanın adı "kasabaya dev geldiği zaman" dı.ikisi de olabilir,kullanılabilir.öykü sonundaki soruya göre...

Yeryüzüne gelen cücelerin otların ve ağaçların arasında kendilerine bir kasaba oluşturması, kasabayı oluştururken doğadaki varlıklardan faydalanması ve en büyük korkularının da bir gün yeryüzündeki bir devin kasabalarına gelerek  kasabalarını yerle bir etmesi ile ilgili.metinde kasabanın oluşumu ile ilgili....... otlardan.........,çiçeklerden.......,mantarlardan........,yere düşen elmadan......,...........,...................,.......... yaparak kasabalarını oluşturmaları şeklinde tasarlıyorum ki boşlukları hayal güçlerine göre ilişkilendirme yaparak herkesin kendisinin tamamlaması gerekiyor.Öyküyü de bu kasabaya yeryüzünden hangi dev gelmiş sorusu ile bitireceğim.herkes kendi düşündüğü devi çalışacak.

(http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/elem/images/Linda-giant8.jpg)

(http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/elem/images/Linda-giant5.jpg)

(http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/elem/images/Fran-Giant2.jpg)

yabancı bir sitede gördüğüm bu çalışmalara istinaden geliştirdiğim br etkinlik. :)


Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ::..S@mİr@..:: - 30 Eylül 2009, 01:56:04
hımmm..NASIL BİR DEV  KASABAYA GELDİ....cok dolu cok detaya girilebilecek cok altarnatifi olan bir soru....ben bunu cok beğendim..bundna sanıırım en az 1 ay yani 8 ders kadar iş çıkarırırm .
((bu tür bir çalışmayı 6 cı sınıflarda cok kullnıoyorum...ama efsanelerde yani...))
 bu çalışmada ben nasıl bir dev sorusuna malzemeyi boya dışında  kolaj ,boncuk,payet,kumaş,ip,yün,el işi kağıdı,cam boncuk ile çalıştıryurm..çok daha ilgi cekici ,istekli hevesli çalışıyolar çocuklar...sadece boyalarda olur karma teknikle ama 5 .ci sınıflar olduğu için değişik malzeme yönünede gitmek farklılık oluşturabilir...
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 30 Eylül 2009, 02:59:16
Ayşegül öğretmenim harikasın... Bu Dev konusunu uygun bir zaman tekrar dönecem...
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: fadyme06 - 01 Ekim 2009, 05:16:07
Arkadaşlar ben aslında görsel sanatlar dersinde uyguluyordum bu konuyu ama sanat etkinliklerine daha uygunmuş gibi geldi.kültürlerin buluşması konusunu bilirsiniz kendime göre yorumladım öncelikle  farklı 6 yada7 ülke seçip öğrencileride yaklaşık 4 erli olacak şekilde merak ettikleri ülkenin kültürel  yapısı gelenekleri  yemekleri tarihi ve turistik yerleri vs. araştırmak üzere gruplara ayırıyordum. Araştırma aşaması yaklaşık 2 hafta sürüyor. Daha sonra öğrenciler o ülkenin kıyafetlerini giyerek derse katılıp konuyu anlatıyorlar ayrıca tanıttıkları ülkeye ait yemekler derste  gruptakiler tarafından  hazırlanarak sınıf arkadaşlarına sunuluyor. ülkenin bayrağı ,haritası çiziliyor.( Çin i anlatan bir grup derse yemek yerken kullandıkları çubukları getiriyor mesela  ve tüm sınıf pilav yemeye çalışıyor onlarla  :)   )gerekli görülen kısımda fotoğraflardan  bilgisayardan da yararlanılabiliyor  bilgiler bir dosyada toplanıyor .kaç gruba ayırdıysanız o kadar ders saati sürecek bir etkinlik ortaya çıkıyor 80 dakikada konu yaklaşık olarak tamamlanıyor ama öğrencilerin sunumuna da bağlı . Ben bunu her yıl zaten yapıyordum resim dersini aşan içeriği sanat etkinlikleriyle örtüştü oldukça zevkli bir çalışma örneği denemeye değer
 2 yıl önce görsel sanatlar dersinde bu konuyu işlerken hepimiz  adapte olmuş sınıfta  uzak doğu ülkelerinin  tanıtımında kıyafetleriyle karate yapan öğrencileri izliyoruz  içeri müfettiş girmişti .Düşünün halimi... gerçi müfettiş başta ne yaptığımızı anlamayamadı  yadırgadı ama biraz izledikten sonra fikri değişti tabi bende 100 ü kaptım bu sayede :))
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 01 Ekim 2009, 18:48:10
bakın proje önerileri gelmeye başladı tuncay hocam. 321s

fatoş hocam evet farklı malzemelerle çalışmak çocukları daha çok konuya çekiyor.ben derse girmiyorum ama düşündüğüm projelerde sanat etkinliklerine uyarlanacak bir kısım görürsem yine bu bölüme katkıda bulunmak isterim.sene başı planı hazırlarken konu seçiminde çok faydası olacak böyle bir bölümün. 321s

 proje öneriniz için teşekkürler fadyme06 pilav yeme kısmı çok eğlenceli olmalı  :) eğlenceli ve eğitici bir proje bence +1  321s
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Fîģũ®âtĩƒ - 01 Ekim 2009, 19:10:03
sonuçta öneri bölümü bir fikir başka fikri açar düşüncesiyle 5. sınıfların haydi farklı anlatalım etkinliği için uygulamayı düşündüğüm bir etkinliği biraz genişleterek öneri olarak buraya yazıyorum.madem görsel sanatlarla ilişkilendirebiliriz derse girenler için iki ders de bu etkinlikte kullanılabilir.Bu etkinlik sinema, öykü ,uygulama içermesi açısından uyabilir belki diye düşündüm.ben sinema kısmını kullanamayacağım bir tek görsel sanatlara girdiğim için. :(  5. sınıfların kazanımlarına pek uymuyor sanırım sanat etkinliklerinde ama.... 520a yine de yazayım. :-[

"Cüceler Devlere Karşı" isimli çizgi film kullanılabilir ,izlettirilebilir.

(http://www.filimizle.org/resim/yeni/cuceler-devlere-karsi-cocuk-filmi.jpg)

http://www.filimizle.org/category/cizgi-filmler (http://www.filimizle.org/category/cizgi-filmler)

daha sonra boşlukların bulunduğu konuya ilişkin bir öykü tamamlama hazırlanabilir.( bu kısmı nasıl yapacağım bilmiyorum ama öyle tasarladım etkinliği  :) )

etkinliğin adını da " Cüceler Ülkesinde Bir Dev" koydum." örnekteki çalışmanın adı "kasabaya dev geldiği zaman" dı.ikisi de olabilir,kullanılabilir.öykü sonundaki soruya göre...

Yeryüzüne gelen cücelerin otların ve ağaçların arasında kendilerine bir kasaba oluşturması, kasabayı oluştururken doğadaki varlıklardan faydalanması ve en büyük korkularının da bir gün yeryüzündeki bir devin kasabalarına gelerek  kasabalarını yerle bir etmesi ile ilgili.metinde kasabanın oluşumu ile ilgili....... otlardan.........,çiçeklerden.......,mantarlardan........,yere düşen elmadan......,...........,...................,.......... yaparak kasabalarını oluşturmaları şeklinde tasarlıyorum ki boşlukları hayal güçlerine göre ilişkilendirme yaparak herkesin kendisinin tamamlaması gerekiyor.Öyküyü de bu kasabaya yeryüzünden hangi dev gelmiş sorusu ile bitireceğim.herkes kendi düşündüğü devi çalışacak.

(http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/elem/images/Linda-giant8.jpg)

(http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/elem/images/Linda-giant5.jpg)

(http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/elem/images/Fran-Giant2.jpg)

yabancı bir sitede gördüğüm bu çalışmalara istinaden geliştirdiğim br etkinlik. :)


Ayşegülcüm sen bir harikasın ; çok güzel bir etkinlik örneğini bizimle paylaşmıssın çok çok teşekkürler canım +100.000 ;) ;) :)
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: cat - 03 Ekim 2009, 01:23:31
arkadaşlar sanat etkinlikleri müfredatı bazı okullar için çok komik kalıyo, uygulanması kesinlikle mümkün değil. bence görsel sanatar dersi de amacından uzaklaşmaya başladı ve içinden çıkılmaz bir hal aldı.ders öğretmenlerinin hepsi uygulamada zorluklarla karşılaşıyo.her öğretmen farklı bi uygulamadan bahsediyor.öğretmen dersinde ne tam özgür, ne de tam olarak belli standartlara bağlı.bence görsel sanatlar ve sanat etkinlikleri müfredatı yeniden ele alınmalı.Görsel sanatlar ders saatide haftada en az 2 saat olmalı.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 11 Ekim 2009, 11:28:15
karagöz hacivat oyunları veya öyküyü karton kuklalarla oyunlaştırma için sahne yapımı.bilinen bir şey ama öneri bölümü diye yine de ekliyorum.

(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox1.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox30.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox2.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox3.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox4.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox5.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox6.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox7.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox8.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox9.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox10.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox11.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox12.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox13.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox14.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox15.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox16.jpg) (http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox17.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox18.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox19.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox20.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox21.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox22.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox23.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox24.jpg) (http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox25.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox26.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox27.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox28.jpg)(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox29.jpg)
(http://www.hitentertainment.com/artattack/moviebox30.jpg)Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 11 Ekim 2009, 11:50:52
yine müze bilinci için tasarladığım bir etkinlik.oyunlaştırma yaparak iki derste de kullanılabilir.

şimdi müze bilinci için zeugmadan mitolojik öyküsü olan mozaik bir eserle ilgili örnek bir projemi atıyorum
 

(http://img207.imageshack.us/img207/4751/acheloos3ui5.jpg) (http://img207.imageshack.us/i/acheloos3ui5.jpg/)


FIRAT NEHRİ’NİN KRALI AKHELOOS
 
Fırat’ın bolluk ve bereketi diğer bir Zeugma mozaiğine daha konu olmuştur. Fırat Nehri’nin kralı olan Akheloos’un başı yemişler ve meyveler saçan bereket boynuzuyla birlikte betimlenmiştir. Akheloos kanat biçiminde bıyıklıdır. Saçına çiçekler takılmış. Alın üstü çift bereket boynuzuyla taçlandırılmış. Fırat çevresinde yetişen üzüm, armut, incir, nar, yenidünya, ayçiçeği gibi meyvelerin resimleri bu mozaikte bereket boynuzu ve dallarla çevrilerek resmedilmiştir.
 
buraya kadar eser gösterilmeden betimlenecek.betimlenen konuya göre herkes kendi hayalindeki kral imajını resimleyecek öykünün diğer kısmı çalışma bitince eser gösterilerek anlatılacak.arcimboldonun sebze adamlarına benziyor biraz da aslında konu   :)
 
bu uygulamaya istinaden tasarladığım bir etkinlik ama ben kesme işini resim yapıldıktan sonra yapmayı planlıyorum.orda önce birimleri kesmiş.resim çizildikten sonra birimlerin kille tabletleri de yapılarak güzel bir çalışma çıkarılabilir.benim atölyem yok ondan benim için biraz zor bu rölyef işi.
 

(http://3.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXH6fWCwHI/AAAAAAAACKE/4t_uqOrFeBQ/s400/DSC_0110.JPG)

(http://1.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXKBwSSdkI/AAAAAAAACLE/eayZcOVuwQ0/s320/DSC_0080.JPG)

(http://2.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXKCpyINPI/AAAAAAAACLU/TWAHbJY3FtI/s320/DSC_0074.JPG)

(http://1.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXKCLD96nI/AAAAAAAACLM/O1m3Vtm_woE/s320/DSC_0075.JPG)

(http://2.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXJLUS5nOI/AAAAAAAACK4/8FQ9xIv0n-M/s320/DSC_0083.JPG)

(http://2.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXJK4LL2DI/AAAAAAAACKs/DKKGj0bImrM/s320/DSC_0085.JPG)

(http://1.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXJKTJIs3I/AAAAAAAACKk/nxCdSwDbFXI/s320/DSC_0087.JPG)

(http://2.bp.blogspot.com/_6J4GdiN9ogM/SbXJKB4eJzI/AAAAAAAACKc/aMk4F3DtS_Q/s320/DSC_0097.JPG)


Akheleoos Helen teogonisinde yer alan en eski çiftlerden olan Okeanos ile Tethys’in her biri ırmak tanrısı olan 3 bin oğlunun en büyüğüydü.Akheloos ise ilgili değişik efsaneler mevcuttur. Bu efsanelerden birine göre ; Aitolia’da Kalydon Kralı Oineus’un komşusu olan Akheloos , kralın kızı Deianeria’ya evlenme teklifi eder. Ancak ırmak tanrısı olarak Akheloos’un metamorfoz yeteneği vardı; istediği şekle girebilmekteydi.Kimi zaman boğa, kimi zaman ejderha vs. olabiliyordu. Bu yetenek, böylesine rahatsız edici bir kocayla evlenmeyi düşünmeyen Deianeria’yı korkuttu. Herakles, Oineus’un sarayına kendini takdim edip kızı Deineria’ya evlenme teklif edince güzel kız da bu teklifi hemen kabul etti. Bununla birlikte Herakles, yerinin alınmasına kolay kolay razı olmayan Akheloos yüzünden kızı elde etmek için zorluk çekti. İki talip arasında kıyasıya bir çatışma oldu. Akheloos bütün yeteneklerini, Herakles de bütün gücünü kullandı.Mücadele sırasında Akheloos boğaya dönüştü.Herakles O’nun boynuzlarından birini kopardı.Bunun üzerine Akheloos kendini yenik sayarak teslim oldu.Deineria’yla evlenme hakkını Herakles’e bıraktı ama kırılan boynuzunu geri istedi. Herakles bu boynuza karşılıtk, Zeus’un sütannesi keçi Amaltheia’nın bol çiçekler ve meyvalar saçan, bir boynuzunu ona hediye etti. Bazı yazarlar bu harika boynuzun Akheloos’un kendi boynuçu olduğunu da ileri sürerler. Günümüzde Akheloos Irmağı Astropotamo adını taşımaktadır ve Patras Körfezi’nin girişinde Yunan Denizi’ne dökülür.
Kaynak:Mehmet ÖNAL (Arkeolog)


Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 11 Ekim 2009, 19:16:32
Budur işte. Fikir paylaşımı, yardımlaşma, birlikte hareket etmek budur.
Teşekürler Ayşegül öğretmenim.

Bugün liselere bakıyorum. Emzikleri elinden alınmış çocuk gibi ağlıyorlar. Derslerinin ellerinden alındığına. Sağa sola saldırıyorlar.
Bakın bakalım bu sitede 9,10,11,12.sınıf etkinlik örnekleriyle ilgili birşeyler varmı? Kaç tane sergi örnekleri var lisede çalışan arkadaşlarımızın? Hangi yarışmaya katılmışlar? Hangi lisede Resim egzersizi yapılıyor? Bırakın normal liseleri Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinden bile doğru dürüst paylaşımlar yok.  
Bizler çalışmalrımızla gerekli olduğumuzu hissettirebiiriz. Sıkıştığımız zaman Büyük önderimizin sözlerine "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir"  sıkı sıkıya sarılıyoruz. Ama kaç kişi buna inanarak çalışıyor.
Bahaneler çok. (Bir saat ders sayısıyla bir şey olmuyor. Atölyemiz yok falan falan)
Önce bir saatin hakkını verin. Faydalı bir ders olduğunu gösterin gerisi gelecektir.
Lisedeki arkadaşlarım kusura bakmasınlar ama emeksiz yemek yok.  
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: NURRR - 11 Ekim 2009, 20:38:56
 340a Ayşegül öğretmenim mütişşşşşşşş olmuşş ellerinize sağlık gerçekten. 321s
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Dilesuses - 11 Ekim 2009, 21:12:20
arkadaşlar bizde bir orta oyunu ele aldık çocuklar (8.sınıf) bu oyundaki kuklaları yapacaklar bir kısım öğrenci kukla sahnesi düzenleyecek ve yıl sonunda küçük sınıflara oyunlarını sunacaklar.her ne kadar doğru olacak bilemiyorum ama bizde içinden çıkılmaz kargaşaya kendimizce bir çözüm ürettik.çünkü teftiş yılımız neler olur bilemeyiz.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 11 Ekim 2009, 21:35:13
nur öğretmenim yakında bir uygulama proje önerisi daha getireceğim.bu size yarayabilir çünkü büyük boyutta çalışılabilecek ve bahçede değerlendirebileceğiniz bir heykel projesi. ;)

dilesus öğretmenim eminim müfettişler beğeneceklerdir.sonuçta eğiten ve öğreten bir projeye ne diyebilirler ki.yeni bir yazı ile zaten onaylanmış uygulamalar.onun için sadece müfredattaki kazanımları kullanmanıza gerek kalmadı bence ordaki kazanımlara uyarlayarak uygulama da alabilirsiniz artık bence. 321s

ben de teşekkr ederim Tuncay öğretmenim. :)
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: misspicture80 - 13 Ekim 2009, 20:26:47
 110b
arkadaşlar ben de geçen sene sanat etkinlikleri dersinde şöyle bişey yaptırdım:
     ilk derste arkeolojinin, rekreasyon, restorasyon gibi kelimelerin ne anlama geldiğini; kültürümüz, geçmişimiz için önemini anlattım, tartıştık. uygun bir günde sınıf için bir tane toprak testi aldık.
     İkinci derste sınıf gruplara ayrıldı. Gruplar isimlerini seçtiler.(21 kişilk sınıfım vardı 7 gruba ayırdım) sonra bahçeye çıkıp testiyi, benim kontrolümde, çocuklarının önünde yaklaşık 7 parçaya ayırdım. (küçük parçalar hariç). sınıfa çıkıp öğrencilerimin önünde, testi parçalarını kurşun kalemle numaralandırdım. Çocuklara bu testinin parçalarını okuldan sonra bahçenin değişik yerlerine gömeceğimi, onlardan da diğer derste bir arkeolojik kazıyı canlandırarak, bulmalarını istediğimi söyledim. gelecek derste kazı için uygun aletler, eldiven, diş fırçası ve rahat çalışabilecekleri kıyafetler getirmelerini istedim.
     üçüncü derste uygun kıyafetlerini giymiş olarak eldivenleri ve kazı aletleriyle derste hazır oldular.(okula karşı havalarını bir görmeliydiniz :))) ) daha önce gömdüğüm ve yerlerini kısmen de olsa bildiğim testi parçalarını aramaya başladılar. dersin sonuna doğru parçaların hepsi bulunmuştu. Bulunan parçalar topraklarından diş fırçaları yardımıyla temizlenip diğer derste tutkalla birleştirilmek üzere poşete konuldu.
    dördüncü derste öğrenciler, üzerine yazılan numara yardımıyla bulduğu parçayı alarak birleştirmek üzere gruplar halende oturdu. alttan başlayarak rehberliğimde sırayla testi parçaları birleştirildi, eksik olan yerler alçı ile sıvandı. restorasyon ve rekreasyon kelimelerinin anlamları uygulamalı olarak tekrar hatırlatıldı.
    UMARIIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR, BAŞARILAR ARKADAŞLAR...... 570a
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ∙»30ĄĞUSŢOЅ«∙ - 13 Ekim 2009, 20:33:22
süpermiş ilk karizmanız benden+1
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 15 Ekim 2009, 21:30:42
paketleme bandı ile yapılmış bir heykel yapımı.özellikle büyük boy çalışmalar için kullanılabilir.portre çalışmaları veya dekor için de işe yarayabilir belki...uygulanılan sanat okulunda (http://www.art-rageous.net/PackingTapeSculpture.html) George Segal ve Mark Jenkins çalışmaları örnek gösterilerek çalışma yapılmış.3-4 kat koli paketleme bandı sarılmış.göstermemiş ama ilk katta önce bir ince yiyecek sarmak için kullandığımız rulolarla modeli sarmak ondan sonra bantlama işlemine başlamak gerekir bence  520a.

(http://www.art-rageous.net/2006/Juhee-Kevin-Tape1.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/Lily-Kevin-Tape1.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/Lily-Tape3.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/Lily'sLegs1.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/Lily'sLegs2.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/Lily'sLegs3.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/LilyH-PackingTapeSculptures.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/LilyH-PackingTape.jpg)

(http://www.art-rageous.net/2006/PackingTapeSculptures.jpg)

konuya ilişkin örnekler veya örnek olabilecek heykeller .

(http://photos22.flickr.com/31513297_c545c9028a_o.jpg)

(http://static.flickr.com/56/105776181_d00f3d16a7_o.jpg)

(http://static.flickr.com/49/134839154_33508bf9fe_o.jpg)

(http://farm4.static.flickr.com/3067/2547447020_ec050fa401.jpg)

(http://img.photobucket.com/albums/v419/alezandria/More%20pictures/Airguitar.jpg)

(http://artinspired.pbworks.com/f/Packing%20Tape%20Sculptures1.jpg)

(http://www.segalfoundation.org/images/girlresting.jpg)

(http://www.segalfoundation.org/images/busstop.jpg)

(http://songofmyselves.files.wordpress.com/2008/04/segal500.jpg)

(http://images.artnet.com/artwork_images_761_311518_george-segal.jpg)
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Ak-deniz - 15 Ekim 2009, 21:53:45
teşekkürler öğretmenim. muhakkak deneyeceğim. +1
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: B૯ηбüL - 15 Ekim 2009, 22:38:30
Ayşegülcüm bence ilk katta bandın yapışan yüzeyini ters çevirerek sarıyorlar,yani sardıkları yüzeye yapışmaması için,daha sonrada onun üzerine ters çevirip yapışkan yüzeyini...yani benim gördüklerimden tahminim bu..streç film kullanılıyormu bilmiyorum yinede...sunumu çok güzel yapmışsın ama eline sağlık +1 ;)
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Кą®Уą - 15 Ekim 2009, 22:44:26
çok güzel örnek öncelikle ayşegülcüm...teşekkürler.bende bengüle katılıyorum...kesinlikle öyle yapılıyo.ben bu şekilde tabak kalıpları çıkarmıştım.bardak,tabak vs...sanat etkinliği için...(sanatsal bir yemek tabağı konusunda)...yapımını da derya baykaldan öğrenmiştim.önce bantın ters yüzü yapılıyo.ona bant sarılınca süper çözüm oluyo yani...+1 canım...
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ƒĬřŲżξ - 15 Ekim 2009, 22:47:46
gülüm çok yorgundum bakmadan geçmiyim dedim birde ne göreyim senin bu güzel paylaşımın benim için sürpiriz oldu harika örnekler çokkk teşekkürler   340a  şişeden akan su görünümü streçle çok iyi fikir  321s  560a +1 
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 15 Ekim 2009, 23:28:41
evet ya bu hiç aklıma gelmemişti tabii öyledir ben de düşünemedim de kendimce öneri getirdim artık.bu daha mantıklı bengülcüm , pınarcım  321s zaten onlar da öyle yapmıştır streç film falan yok çünkü.anlatımında da yoktu pek anlatım yoktu daha doğrusu çok azdı ..çok teşekkürler çok güzel bir fikir .+1 340a 340a

teşekkürler muyesserim (valla zor geliyor artık size öğretmenim demek çok resmi gelmeye başladı artık böyle demeye karar verdim. 360a ) ben de naifçe takılıyorum işte bölüme.8 ler hariç başka sınıflarda çok fazla kazanımlardan haberim yok aslında.sanat etkinlikleri deyince aklıma ne geliyorsa ne görüyorsam aktarıyorum artık bir fikir başka fikri açar diye   570a
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: backspace - 17 Eylül 2010, 22:02:28
    arkadaşlar fazla abartmayalım.resim dersi işlenirken birazdaha tiyatro,drama,müzik,kostüm gibi mlz.kullanımını arttırmanız sanat etkinlikleri dersinini işlemeniz anlamına gelir.daha fazla hareket,müzik ve kostüm hatta sahne tasarımı yapmanız yeterli olacaktır.iyi çalışmalar.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: lüƃǝşʎɐ - 20 Eylül 2010, 12:15:23
etkinlik adresi:buradan (http://laughpaintcreate.blogspot.com/2010/07/paper-costumes.html)

(http://img215.imageshack.us/img215/8495/img7824h.jpg)

(http://img215.imageshack.us/img215/9367/img7825cl.jpg)

(http://img530.imageshack.us/img530/4122/img7826s.jpg)

(http://img215.imageshack.us/img215/879/img7827k.jpg)

(http://img215.imageshack.us/img215/2945/img7829.jpg)

(http://img413.imageshack.us/img413/1833/img7832j.jpg)

(http://img413.imageshack.us/img413/1850/img7830fx.jpg)

(http://img413.imageshack.us/img413/9061/img7831d.jpg)

(http://img413.imageshack.us/img413/2140/img7834q.jpg)

(http://img201.imageshack.us/img201/4598/img7835.jpg)

(http://img413.imageshack.us/img413/8850/img7842n.jpg)

(http://img201.imageshack.us/img201/241/img7844.jpg)

(http://img201.imageshack.us/img201/6876/img7845h.jpg)
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: fatöz - 25 Eylül 2010, 00:50:13
arkadaşlar bende iki yıldır giriyorum planıma 1 saat yerine 2 saat ekledim ve görsel sanatlarda ne yaptırıyorsam o konuya devam ettim anlıyorum ki yanlış yapmışım ayrı plan ve konu öylemi yani
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: Кą®Уą - 25 Eylül 2010, 13:01:22
yine ayşem coşmuş.harika bir örnek paylaşmışsın canım benim...+1 lerin en kralı gelsin sana...
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: dbhi - 25 Eylül 2010, 21:17:42
ayşe öğretmenim çok güzel olmuşlar.paylaşım için teşekkürler...+1
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ESOCAN - 29 Eylül 2010, 19:42:52
hocam çok teşekkür ederim,ben de iki haftadır arayıp duruyordum.Görsel sanatlar planı gibi yapsak olur herhalde
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: A_D_M - 29 Eylül 2010, 22:45:11
Teşekkürler öğretmenim. Verdiğinz örnekten bende faydalanmayı düşünüyorum. Çocuklar için farklı ve kolay uygulayabilecekleri bir teknik. Birkaç denem yaptım gereçkten ilginç şeyler ortaya çıktı. Yalnız planı nasıl hazırlayacağız o konuda biraz sıkıntılıyım. Drama konusunda örnek planlar var ancak resim için aynı şeyi söylemek mümkü değil. Bu konuda tecrübesi olan ardaşım paylaşımda bulunursa memnun olurum. Saygılar sunuyorum
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: emin - 03 Ekim 2010, 23:01:40
örnekler harika ancak drama ve müzik olayı önemli... 7 .sınıf sanat etkinlikleri planı oluşturan olursa lütfen haber versin... akdeniz rumuzlu hocam ve ya ayşegül öğretmenim bu işi halledecek gibi. bende bu 6,7,8 sanat etkinlikleri planına kafa yormaktayım. Bu iş çözümlenmeli oluşan planları paylaşalım.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: ESOCAN - 05 Ekim 2010, 16:32:20
çok teşekkür ederim Ayşegül Hocam az çok bir fikir edinmemi sağladınız,ne yapacağımı bilmez bir haldeydim.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: yahanba - 13 Ekim 2010, 16:40:19
merhaba arkadaşlar... ben 2 yıldır sanat etkinlikleri 1, 2, ve 3. sınıflara giriyorum. Bu yıl 4. ve 5. sınıflarda eklendi. Bu dersin işlenişinde okulun fiziki durumu, öğrencilerin ekonomik durumları ve çevre şartları önemli. 1. sınıflarda oyun, 2. sınıflarda duyularımız ve duygularımız, 3. sınıflarda ise masal konularını, canlandırma, ritim, dans, doğaçlama tekniklerini kullanarak işliyorum. Aynı zamanda konuya göre resim yapıyoruz veya 3 boyutlu biçimlendirme çalışması. Bu yılda 4. ve 5. sınıflarda da aynı yöntemleri uygulamayı planlıyorum.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: rasbin - 18 Eylül 2011, 01:05:40
arkadaşlar. ben sanat etkinlikleri dersine ilkkez gireceğim. o nedenle konuyu baştan sona yorumlarıda tek tek okudum. çok değişik güzel fikirler ve etkinlik örnekleri verilmiş.   fakat benim düşüncem biraz değişik bu konuda.  bizde sanat etkinlik dersi bir saat olarak seçildi.( 6. sınıflarda resim, 7-8 lerde  müzik) .görsel sanatlar dersinin  1 saat olmasından dolayı hepimiz sıkıntıdayız.ben de ders proğramında  görsel san+sanat etkinlikleri  olmak  üzere  arka arkaya yani blok  ders gibi  olmasını  sağladım.yani demek istediğim henüz  bir yıllık plan yapamadım ama  görsel sanatlar konularının devamı niteliğinde  işlemeyi düşünüyorum.birer saatle her iki derste heba olacağına, hiç değilse görsel sanatları daha verimli  hale dönüştüreceğini umuyorum.
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: resimci2002 - 24 Eylül 2011, 15:05:11
arkadaşlar meslekte ilk yılım acermiyim,bana sanat etkinlikleri derside verilmiş,sanat etkinliklerinin yıllık planklarını bulamıyorum?
o derse girdiğimizde o hafta konu olarak sınıf defterine ne yazacağız çocuklara ne yaptıracağız hiç bilmiyorum?yardımcı olabilirmisiniz?planlarını bulup dosyama koymam lazım:(
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: resimci2002 - 24 Eylül 2011, 15:27:37
sanat etkinlikleri dersini resim dersimizin devamı olarak işlesek çünkü 1 saat yetmiyor 2.saat olarask resim işleriz ama,sonuçta deftere plana prosedürü yazıcaz o yüzden yıllık planımız olmak zorunda?
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: yıldızelmas - 20 Eylül 2012, 09:29:57
bu sene sanat etkinliklerine giren arkadaşlar nerdesiniz
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: eluysal - 24 Eylül 2012, 20:44:46
5. sınıflara sanat etkinlikleri dersinde yıl boyunca ebru yaptırsam olur mu?
Başlık: Ynt: Sanat Etkinlikleri (Resim ) Proje Önerilenizi Bekliyoruz
Gönderen: seniha35 - 15 Ekim 2013, 08:33:20
hocam ben yıllık plan yaptım sizlerle paylaşıyorum beğenirseniz kullanırsınız,ben türkçe öğretmenleri ile iletişime geçtim egzersiz yapan arkadaşların oyun metinlerini aldım onların tiyatro oyununun dekor,sahne ve kostüm tasarımlarını yıllık plana uygun olarak hazırlıyorum.böylece hem onların hemde benim işim görülmüş oldu.