Gönderen Konu: Dünyada bir ilk: Kanı durduran Türk ilacı  (Okunma sayısı 1465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

F@tos

  • Ziyaretçi
Dünyada bir ilk: Kanı durduran Türk ilacı
« : 25 Ekim 2007, 22:57:53 »

İlaç, ayrıca Cumhuriyet tarihinde ilk kez Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alan yerli ürün oldu..
Her türlü kanamayı kapsül yaparak birkaç dakika içinde durduran maddeyi dünyada ilk kez Türk bilim adamları geliştirdi. Kan kaybından ölümleri durdurması hedeflenen ilaç, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alan yerli ürün oldu.
'KANAMA ANINDA DURDU'
İlacın, kanamayı hızla durduran etkisi Hacettepe Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü tarafından araştırılarak kanıtlandı. Her türlü kanama için üretimine başlanan ürün, ilk olarak Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi'nde sünnet olan ve kanaması 15 gün boyunca hiçbir şekilde durdurulamayan hemofili hastası Hakan Yargı için kullanıldı. Hastanın kanaması hemen durduruldu. Stratejik olarak da büyük önemi bulunan ürün, özellikle sınır bölgesine ilk yardım malzemesi olarak gönderiliyor. Klinik deneylerini yürüten Hacettepe Üniversitesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu, "Bu ürün bugüne kadar kanama durdurma mekanizmasıyla ilgili bildiğimiz verileri alt üst etti. Kanama durdurma mekanizması tamamen farklı. Her türlü kanamayı birkaç dakika içinde durdurabiliyor. Tüm dünyada kan kaybından ölümleri bu sayede önlemeyi amaçlıyoruz" dedi.
BRITISH JOURNAL'DE
Çalışmanın, dünya literatürüne sunulması için dünyanın en saygın bilim dergilerinden International British Journal'de yayınlanmak üzere kabul edildiği öğrenildi.

İlacın tamamı bitkisel karışım
Pıhtılaşma sorunu olan hastaların bile kanamalarını anında durdurabilen madde tamamen bitkisel karışımlardan yapılıyor.
Isırgan otu, asma yaprağı, havlıca, meyan kökü ve kekik bileşiminden hazırlanıyor. Cahit Fırat isimli bir kişinin ailesinden kalma formülle yaraları iyileştirmek için kullandığı halk arasındaki tabiriyle kocakarı ilacı olan bu ürün, dünyada büyük yankı uyandıracak ilaç haline geldi.


EsQuArE

  • Ziyaretçi
Dünyada bir ilk: Kanı durduran Türk ilacı
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2007, 23:12:48 »
Gerçekten uzun bir süredir duyduğum en güzel haber.. Kan kaybından ölen çok sevdiğim bir doktor vardı ölümüne çok üzülmüştüm ve nep düşünürdüm tıp buna nasıl çare bulamaz diye.. Bu ilaç birçok kişinin hayatını kurtaracak bir haber umarım sonrasında bi sorun çıkmıyordur da ürerimi ve kullanımı yaygınlaşır.. Teşekkürler ve +1 senindir Fatoş

sin27

  • Ziyaretçi
Dünyada bir ilk: Kanı durduran Türk ilacı
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2007, 10:49:25 »
tamamen bitkisel ürünlerden yapılmış olması ve bu bitkilerin özelliğinin tüm aktarlarca biliniyor olmasına rağmen bu zamana kadar bulunamaması manidar...