Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Antik Şehirler
Pages: 1
Cadyanda-Kadyanda (Üzümlü) By: esyazardamus Date: 29 Ocak 2008, 23:36:46
Cadyanda-Kadyanda (Üzümlü)

Kadyanda harabeleri Fethiye'den 18 km uzaklıktaki Üzümlü Köyü'nün 9 km. kuzey doğu istikametindeki bir tepe üzerindedir. Üzümlü'nün 400 m yukarısında ve denizden 915 m yükseklikteki harabelerde Roma İmparatorluk çağı eserleri görülür.

Lykia dilinde "Kadawanti" olarak bilinen Kadyanda fazla önemi olmayan bir şehir olup yazıtlarından en erken M.Ö. V. yüzyıla tarihlenmektedir. Ancak geniş alanı kaplayan kalıntılar şehrin Roma İmparatorluğu dönemindeki ihtişamını göstermesi bakımından ilginçtir.

Kadyanda, etrafı muntazam olmayan iri taş bloklardan oluşan surlarla çevrilidir. Bu surların bazı kısımları bugün dahi etkileyici bir görünümdedir. Buradan Xanthos vadisi ve Fethiye Ovası panoramik bir görüntü arz eder.

Surların yanından Kadyanda'nın tiyatrosuna ulaşılır. Akropolün güney yamacına yaslanmış tiyatro yıkılmasına rağmen eski görkemini yansıtır şekildedir.

Harabeden 1,5 km uzaklıkta bir dönemecin yanında, bir çukurun karşısından orman içine doğru 150 m kadar yüründüğünde büyük kaya bloklarına oyulmuş ev tipi mezarlara rastlanır.

 

kaynak kültür bakanlığı


 
 
 [eklenti yönetici tarafından silindi]
Cadyanda-Kadyanda (Üzümlü) By: ponterei Date: 30 Ocak 2008, 00:14:27
gezilecek çok yer var çokkk...teşekkürler ablam...bu ne hız,bizi yine kültürlendirdin gece gce  560a
Cadyanda-Kadyanda (Üzümlü) By: esyazardamus Date: 30 Ocak 2008, 00:47:53
ya aslıcım ii bi kaynak buldum kültür bakanlığı sitesinde hemen ekleyeyim dedim siteye ondan bu hız    360a