Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Ön Asya Uygarlıkları Sanatı
Pages: 1
Hitit Kabartma ve heykel Sanatı By: bengül Date: 21 Mayıs 2008, 16:26:26
                           Hitit sanatında heykelin önemi büyüktü, çünkü tanrı heykelleri yurtlarının kutsal simgeleri olarak görülüyordu. Tanrılar tasvirlerde genellikle sağ elde bir silah ya da başka bir araç tutmalarıyla, kutsal bir hayvanın üzerinde durmalarıyla ya da kanat gibi ek organlar taşımalarıyla ayırt edilirler. Kral Muvatalli Hitit başkentini Hattuşa'dan güneydeki Tarhuntaşşa'ya taşıdığı zaman, tanrı heykellerini de götürmüştü. Kral, kendisi Mısır’la uğraşırken, Kaşkaların başkete girip heykelleri ele geçirmesinden korkuyordu.

 Geyik biçimli gümüş rhyton (kutsal sunu kabı) üzerinde bir sahne (M.Ö. 13. yy.)

 

Hitit figüratif sanatı başlangıçta büyük ölçüde Doğu örneklerinden esinlenmiştir. Tanrıların boynuzlu başlıkları, giysiler ve özellikle dinsel ve mitolojik konular Doğu etkisi sergilerler. Ancak Büyük krallık döneminde kişiliğini bulan Hitit figüratif sanatı tüm Anadolu'ya egemen olmuş ve etkisini Suriye – Filistin’e dek yaymıştır.

Babil sanatından esinlenerek geliştirilmiş boynuzlarla süslü sivri külahlar Hitit sanatında yeni bir anlam kazanmıştır. Boynuzlar bir tür rütbe işareti olmuştur. Küçük tanrıların sivri külahlarında boynuz sayısı az, büyük tanrılarda ise çoktur. Örneğin İştar'da bir boynuz, Hattuşa'nın Fırtına Tanrısında yalnız ön cephede olmak üzere altı, Hatti ülkesinin Fırtına Tanrısında ise önde altı, arka yüzünde beş tane olmak üzere onbir boynuz bulunmaktadır. Baş tanrının külahı ayrıca elips biçimli baş tanrı hiyeroglifi ile süslüdür.

 

Hitit Tören Baltası


 
Hititler çağdaşları Mısır ve Mezopotamya’da olduğu gibi insan figürlerini gördükleri gibi değil, tasarladıkları gibi betimliyorlardı. Yunanların MÖ 5. yüzyılda natüralist sanat anlayışını geliştirine dek insan tasvirleri gerçek değil 'ideal' biçimleri ile yaratılırdı. Bu düşünceye göre yüz her zaman profilden, buna karşılık profilden olan yüzde göz tam cepheden, göğüs ve vücudun üstü önden, bacaklar ise yandan betimleniyordu.
hitit kabartması


hitit kabartması


hitit kabartmasıhitit aslan heykeli


hitit aslan heykelialıntı:heykelcilik ve kabartma
alıntı yapılan adres:http://hattusa.tripod.com/page23_tr.htm
Hitit Kabartma ve heykel Sanatı By: erdalunsal Date: 21 Mayıs 2008, 18:18:39
teşekkürler öğretmenim
Ynt: Hitit Kabartma ve heykel Sanatı By: Kybele Date: 23 Haziran 2008, 21:10:44
bilgilendirme için teşekkürler bengülcüm.+1  570a
Ynt: Hitit Kabartma ve heykel Sanatı By: esyazardamus Date: 20 Ağustos 2008, 11:19:00
Hititler çağdaşları Mısır ve Mezopotamya’da olduğu gibi insan figürlerini gördükleri gibi değil, tasarladıkları gibi betimliyorlardı

sanırım bu hititlerin yaratıcılığınıda geliştiren bi özellik olsa gerek teşekkürler bengülüm paylaşım için karizmanı ekliyorum
Ynt: Hitit Kabartma ve heykel Sanatı By: gsonavcı Date: 26 Ekim 2008, 16:40:20
...teşekürler  bengü
Ynt: Hitit Kabartma ve heykel Sanatı By: yoldas Date: 07 Haziran 2010, 22:24:12
teşekkürler paylaşım için