Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Ön Asya Uygarlıkları Sanatı
Pages: 1
Hitit Mimarisi By: bengül Date: 21 Mayıs 2008, 16:40:42
                                        Hitit Mimarisi

 
           Hattuşa - Yerkapı ve Yukarı Şehir Tapınak Mahallesi'nin havadan fotoğrafı

Taş döşeli bir set olan Yerkapı savunma amaçlı olmaktan çok, Hitit Devletinin gücünü ve büyüklüğünü vurgulayan bir yapıydı. Güneyden Hattuşa'ya gelen yolcular kentin 'beyaz sırtını'nı çok uzaklardan görebiliyorlardı.

 

Anadolu'da alt bölümleri kyklop (dev) biçimi iri taşlardan oluşan anıtsal mimarlık eserleri Hititlerin eski krallık döneminde başlamıştır. Hitit sur duvarları baskın, saldırı merdivenleri ve yeraltı tünelleriyle donatılmıştı. Hattuşa kent duvarı, hücum ve baskın olanakları ve sağlam örgüsüyle eski dünyada benzersizdi. İki yanı dik eğimli, uzun ve geniş bir yamaç üzerinde kurulmuş olan Hattuşa kenti, yedi büyük tapınağı, yirmiyi aşkın küçük tapınağı ve surlarıyla dünyanın en görkemli kentlerinden biriydi.

 
         
               


                  Hattuşa surlarının altında bir potern

Hattuşa'da Sfenksli Kapı'nın altında yer alan 70 m. uzunluğundaki bu potern düşmana karşı baskın çıkartma yapmak için kullanılan bir tüneldir. Hattuşa'da Kyklop türü, çok iri taşlardan, bindirme yöntemiyle inşa edilmiş bu tür pek çok tünel bulunmaktadır. Bu yapı biçemi Hititler'den önce Anadolu'da bilinmiyordu.

 

Hitit mimarlığında sütun tanınmıyordu, sütun yerine dört köşe direkler kullanılıyordu. Kentin büyük tapınağının dış yüzünde bütün duvar boyunca yükselen büyük pencereler bulunmaktaydı.

Hitit mimarlığının en belirgin özelliği bakışımsız (asimetrik) oluşudur. Dinsel ve sivil binalarda olduğu gibi kent planında da bu tutum egemendir. Başka bir deyişle yapılar herhangi bir sıralamaya, hizalamaya bağlı olmayıp, eski Troia VI, Atina ve Bergama akropollerinde olduğu gibi doğal bir oluşum içindeydi. Bazı eserlerdeki bakışımlı kapılar ise Hurri etkisiyle yapılmıştı.
alıntı :hitit sanatı
alıntı adresi:http://hattusa.tripod.com/page21_tr.htm
Hitit Mimarisi By: erdalunsal Date: 21 Mayıs 2008, 18:17:14
öğretmenim bilgilendirme için cok teşekkürler +1 560a
Ynt: Hitit Mimarisi By: esyazardamus Date: 20 Ağustos 2008, 11:21:10
potern çok ilginçmiş bengülüm teşekkürler bilgilendirme ve paylaşım için 360a
Ynt: Hitit Mimarisi By: gsonavcı Date: 26 Ekim 2008, 16:33:25
...teşekürler +B
Ynt: Hitit Mimarisi By: yoldas Date: 07 Haziran 2010, 22:25:33
potern hakikaten ilginç.güzel
paylaşım için çok teşekkürler