Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Antik Şehirler
Pages: 1
'Bulut İnsanları'nın 1000 yıllık kenti By: esyazardamus Date: 13 Aralık 2008, 23:28:22
Peru'daki And Dağları'nın yamacında 1000 yıllık bir kayıp kent bulundu.
Peru'da, And Dağları'nın yamacında, 1000 yıllık olduğu tahmin edilen kayıp bir kent ortaya çıkarıldı.

Daily Telegraph'ın haberine göre, arkeologlar, İnkalardan önce yaşamış gizemli Çaçapoya kabilesine ait kentin, yaklaşık 5 hektarlık bir alanda, kayaların oyulmasıyla ortaya çıkarılmış yapılardan oluştuğunu açıkladılar.

Paçhalama tepesinde bulunan kayıp kentin, "Bulut İnsanları" olarak adlandırılan Çaçapoyaların belirgin izlerini taşıdığı, tahmini 1000 yıllık geçmişine rağmen çok iyi durumda olduğu belirtildi.

Bölgenin, yamacın ormanlık bir alanı da kapsaması ve kentin büyük bölümünün ağaçların gölgesinde kalması sayesinde yağmacıların elinden kurtulduğu, civarda yürüyüş yapan ve şelale sesini takip eden yerel halk tarafından ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

Kayalık kısımda kalan yapı duvarlarıyla kayalardaki motiflerin belirginleştirdiği kentte, seramik parçalarına ve korunmuş mezarlara rastlandığı belirtildi.

Arkeolog Benedicto Perez Goicochea, uçurumun kenar kısmında hisar bulunduğunu, bunun, bölgede yaşayan halkın, olası düşmanların yerini tespit etmek için kullanılan bir yapı olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

İnkalara 1475'te boyun eğen Çaçapoyalar hakkında çok az bilgi bulunuyor. Çaçapoya kadınlarının güzellikleriyle ünlü, açık tenli ve uzun boylu, erkeklerinin de yakışıklı oldukları belirtiliyor.

İspanyolların, Peru'ya geldikleri 1535 yılında, İnkalara karşı verilen mücadelede Bulut İnsanları'ndan yandaş buldukları da biliniyor. Dönemin İspanyol kayıtlarında Bulut İnsanları vahşi olarak tanımlanıyor ve ölülerini mumyaladıklarına dikkat çekiliyor

http://www.guncel.net/kultur-sanat/sergi/2008/12/04/bulut-insanlari-nin-1000-yillik-kenti.htm