Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Ön Asya Uygarlıkları Sanatı
Pages: 1
İRAN - MUARRAK SANATI By: SERM Date: 09 Nisan 2010, 14:44:10


MUARRAK SANATIAhşap kullanılarak icra edilen bir diğer sanat dalı da Muarrak sanatıdır. Eldeki belgelere göre ilk olarak Hindistanda ortaya çıkmış olsa da, asırlar önce İrana gelmiş ve İranlı sanatkar ve zanaatkarlar tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır.

Muarrak ustasının ihtiyaç duyduğu ana madde ahşap olmakla birlikte, son yıllarda özellikle sedef, metal ve kemik de kullanılır olmuştur. Muarrak eserin yapım aşamaları şöyledir;
   


Sanatçı ilk olarak, geleneksel motiflerden ilham alan kendi modelini ince bir kağıt üzerine çizer ve bunu üç tabakalı bir tahta üzerine yapıştırır. Sonra çok ince küçük çiviler yardımıyla, genellikle bir çeşit palmiye ya da gül ağacından olan 5 mm. kalınlığındaki asıl zemin üzerine tutturup kıl testereyle dış çizgilerini dikkatlice keser. Motifin tüm çizgilerinin kesimi tamamlanıp asıl zemin, motiflerinin yeri boş kalmış bir tablo haline gelince üç tabakalı tahtayı ondan ayırır.
   


Muarrak ustası eserini tamamlamak için motifin çeşitli kısımlarını, tabloda olmasını tasarladığı renklerdeki ahşap levhalardan (ki bu ahşapların her birinin kendine özgü doğal renkleri vardır) yeniden keser ve tabloda bulunması gereken yere yerleştirip yapıştırır. Bazen esere çeşitlilik kazandırmak ve cazibesini arttırmak için fildişi, kemik, sedef ve metal parçalarından da yararlanır.

Bir muarrak eserin yapımında son aşama yüzeyinin polyesterle kaplanmasıdır. Gerçek bir muarrak eserde tüm renklerin doğal olması gerekir. Ayrıca motiflerin ayrıntıları ile iç  ve dış çizgilerini belirginleştirmek amacıyla kalem de kullanılmaması gerekmektedir.
kaynak: irankulturevi.com
Ynt: İRAN - MUARRAK SANATI By: dbhi Date: 09 Nisan 2010, 17:27:06
ne kadar sabır isteyen bir çalışma...paylaşım için teşekkürler...
Ynt: İRAN - MUARRAK SANATI By: SERM Date: 10 Nisan 2010, 11:10:03
teşekkürler ilginize... :)
Ynt: İRAN - MUARRAK SANATI By: yoldas Date: 07 Haziran 2010, 22:17:44
ne kadar sabır isteyen bir çalışma...paylaşım için teşekkürler...

gerçektende sabır işi..
mavi hocam nerden buluyorsun bunları.. ilk defa duydum :(
çok güzel paylaşım. teşekkürler
Ynt: İRAN - MUARRAK SANATI By: SERM Date: 08 Haziran 2010, 12:34:22
ilginize teşekkürler... :)