Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org Doğu ve Uzakdoğu Sanatları
Pages: 1
QİNG HANEDANI DÖNEMİNDEKİ ÇİN MİMARİ By: SERM Date: 11 Nisan 2010, 18:05:08

QİNG HANEDANI DÖNEMİNDEKİ ÇİN MİMARİQing hanedanı Çin'in son feodal hanedanıdır ve bu dönemde (M.S 1616-M.S 1911) kurulan yapılar, Ming hanedanındaki mimarların ana özelliklerini göstermekle beraber mimariyi daha geliştirmiş, yeni buluşlar olmuş, ince işçiliğe ve görkemliliğe önem verilmiştir.

Qing hanedanının başkenti Beijing, temel olarak Ming hanedanı'nın eski özelliğini bünyesinde barındırmakla birlikte yüksek ve çok görkemli 20 kapıya sahiptir. Bu kapılardan en görkemlisi Beijing kentinin iç kesimindeki Zhengyang Kapı'sıdır.Qing hanedanının imparatorları Ming hanedanının sarayını kullanmaya devam ederken , büyük bahçecilik mimarilerini oluşturmuşlardır. Bu mimari eserler de Qing hanedanının yapılarının özü olmuştur. gösterişli ve son derece güzel görünen Yuanmingyuan Parkı ve Yazlık Saray, bu bahçecilik mimarilerinin en önemli örneklerindendir.

Qing hanedanında inşa edilen yapı gruplarında grup oluşumu ve dekor tasarımı artık gelişmiş ve oturmuştur. Özellikle bahçecilik mimarisinin tasarımı, coğrafya veya açık havadan verimli bir şekilde yararlanılmasıyla çok gelişmiş bir yapıya sahiptir.

Bu dönemdeki mimari tekniklerin geliştiği, ithal camların kullanılması, taş ve tuğla yapılarda gelişmelerden anlaşılıyor. Bu dönemde halk da farklı evler yapmış, serbest mimari tarzında kurulan evlere de rastlanılıyor.

Özgün mimari eserler olan Tibet Budizm yapıları bu dönemde yaygınlaşmıştır.Farklı tarzlarda kurulan bu yapılar, eski tapınakların yapılarından farklı olarak gizemli yapı oluşturmuşlardır. Beijing'de yer alan Lama Tapınağı ve Hebei eyaletine bağlı Chengde kentinde yer alan Tibet tapınakları, bu tapınakların önemli örneklerindendir.

Qing hanedanının son döneminde de Batı mimarisi ve Çin mimarisinin etkileşiminin sonucu oluşan yeni tarz yapılar meydana gelmiştir.kaynak: esoda.blogbus.com
Ynt: QİNG HANEDANI DÖNEMİNDEKİ ÇİN MİMARİ By: dbhi Date: 12 Nisan 2010, 10:05:12
teşekkürler..
Ynt: QİNG HANEDANI DÖNEMİNDEKİ ÇİN MİMARİ By: SERM Date: 12 Nisan 2010, 10:11:59
ben teşekkür ederim ilginize... :)
Ynt: QİNG HANEDANI DÖNEMİNDEKİ ÇİN MİMARİ By: yoldas Date: 08 Haziran 2010, 10:07:42
paylaşım için teşekkürler
Ynt: QİNG HANEDANI DÖNEMİNDEKİ ÇİN MİMARİ By: SERM Date: 08 Haziran 2010, 16:58:32
ben de ilginize teşekkür ederim... :)