Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org

SANAT TARİHİ => Avrupa Sanatı => Konuyu başlatan: •« Mа√i »• - 08 Nisan 2010, 20:19:22

Başlık: ELHAMRA SARAYI
Gönderen: •« Mа√i »• - 08 Nisan 2010, 20:19:22

ELHAMRA SARAYI(http://img151.imageshack.us/img151/322/elhamrah.jpg) (http://img151.imageshack.us/i/elhamrah.jpg/)

Binbir gece masallarındaki efsanevî sarayları anımsatan, adeta yeryüzündeki cennet burası… Sierra Nevada dağlarına sırtını dayamış, yüksek kayalıkların tepesinde kollarını açmış bir kartal gibi uzanmakta. Ardındaki dağları aşan ihtişamıyla eteklerine kurulu şehri izlemekte, kartalın avını gözetmesi gibi… Kasvetli duvarların ötesindeyse peri kızlarının yaşadığı bir masal diyarı var sanki.

Dünyanın dört bir yanından getirilen çiçeklerle süslü ve binbir çeşit meyve ağaçlarıyla dolu muazzam bir bahçe, içinde nilüferlerin ve çeşit çeşit balıkların yüzdüğü yüzlerce süs havuzu, her adımda başka bir çeşme, her duvarda ayrı bir işleme, her pencerede ayrı bir manzara, her adımda başka bir güzellik… Hiç kuşku yok "Alhambra" dünyanın en romantik ve en büyülü yerlerinden biri.

Rivayete göre, Endülüs'ü ele geçirmek için Araplara karşı savaşan ve onları yenmeyi başaran Katolik Kral V.Karlos "Alhambra"yı teslim almaya geldiğinde, Sultan, sarayının anahtarını gözyaşları içinde uzatmış Karlos'a. Cennetten kovulan Adem'le Havva'dan bin beter, per perişan bir halde.. (Deniz Akkan)

Nasrî sultanı I. Yusuf (1334-1353) ile oğlu V. Muhammed (1353-1391) zamanlarında yapılmış ve bugüne kadar ayakta kalmıştır.

Her iki sultan farklı yapı gruplarını yaptırmıştır. I. Yusuf rampalı çıkıntılı olan surları, “Adalet Kapısı”nı, “Hanımlar Kulesi”ni, “Küçük Portal Sarayı”nı, “Alberca Avlusu” ve çevresindeki yapıları, içinde elçiler salonunun bulunduğu “Comares” kulesini, toplantı salonunu ve saray hamamını inşa ettirdi.

Oğlu V. Muhammed ise, bunlara ilave olarak “Aslanlı Avlu” ve çevresindeki salonları, özellikle “Kral” ya da “Adalet Salonu” denilen kısmı, “İki Kız Kardeş Salonu”nu ile bir başka salon ve ”Harem “Daireleri”ni  yaptırdı.

1492’de Kardinal Don Pedro de Mendoza, Elhamrâ’nın en yüksek tepesine haçlı ruhunu simgeleyen haçı dikerek, Endülüs’teki İslam hâkimiyetinin sona erdiğini ilan etmiştir.

Kral V. Karl, sarayın mescidini kiliseye çevirerek bazı bölümlerde tadilat yaptırmış, bazı bölümleri yıktırmış ve barok eklerle genel uyumu bozmuştur.
(http://img717.imageshack.us/img717/8699/hamra.jpg) (http://img717.imageshack.us/i/hamra.jpg/)
Özellikle “Generalife” ile Elhamra Sarayı, dünya kültürünün ender eserlerinden birisidir. Dekorasyonu da İspanya İslam kültürünün seçkin bir örneğidir. Sarayın her tarafı mermer ve alçıdan soyut süslemelerle kaplıdır. Bu işlemeler, Helenistik ya da Roma unsurlarını değil, geçen uzun yıllar zarfında kendine özgü yapı ve süsleme unsurlarını bulmuş olan İslam unsurlarını yansıtır.
kaynak: endulus.net
Başlık: Ynt: ELHAMRA SARAYI
Gönderen: dbhi - 08 Nisan 2010, 22:31:06
masallardan fırlamış gibi duruyor ve çok güzel...gezebilmeyi çok isreim...teşekkürler öğretmenim...
Başlık: Ynt: ELHAMRA SARAYI
Gönderen: •« Mа√i »• - 09 Nisan 2010, 11:09:00
ilginize teşekkürler... :)
Başlık: Ynt: ELHAMRA SARAYI
Gönderen: yoldaş - 08 Haziran 2010, 13:07:39
yaa süper..
çok teşekkürler paylaşım için
Başlık: Ynt: ELHAMRA SARAYI
Gönderen: •« Mа√i »• - 08 Haziran 2010, 15:10:31
ben de ilginize teşekkür ederim... :)