Gönderen Konu: ALP SİME  (Okunma sayısı 2986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fîģũ®âtĩƒ

 • :)
 • Yönetim K.Ü
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 5.077
 • Karizma Puanı: 1637
ALP SİME
« : 31 Ocak 2009, 19:50:25 »

alp sime ; fotoğrafın bilinçaltında çoğalan anlamlarının farkında olan bir sanatçı

1970 yılında İstanbul'da doğmuş, akademik eğitmini Boston Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamlamıştır

"Çocuk", Fotoğraf - 1/5 edisyon, 26 x 17.5 cm, 2007


"Olta", Fotoğraf - 1/5 edisyon, 32 x 21 cm, 2006


İstanbul, 2003 Sime, kafasındaki İstanbulu yansıttığını söylüyor


Dürüstlükleri bu fotoğrafları gösterilmeye değer kılıyor" diyerek yola koyulmuş sanatçı....Üniversite eğitimi için Amerika’ya gider Sime. Boston Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne girer. Bir yandan grafik tasarım okurken diğer yandan zaten yıllar önce tanıştığı fotoğrafa daha da ilgi göstermeye başlar.

Ve bu ilişki bir gün sergiye dönüşür. Zamanın gelip çattığını düşünüyor Sime: "Küsmeye başlıyordum fotoğrafa. Çünkü oldukça emek veriyorsun. İnsanlar ne yaptığını sormaya başlıyorlar. Fotoğraf çekiyorum, bakıyorum, arkadaşlarıma gösteriyorum ve bir kenara koyuyorum... Fotoğrafla ilgili çok büyük hayallerim yoktu, hâlâ yok. Fotoğrafı nasıl olsa çekeceğim, yoksa rahatsız olurum."
     Kurgudan uzak duruyor Sime. Fotoğraflarının bu açıdan dürüst olduğunu düşünüyor: Bilinçsizce, aniden, hesaplamadan bir görüntüye işaret edip ‘bak’ diyebilmek.
     Siyah - beyaz büyünün sarmaladığı, muzipliklerin, ayrıntıların, ilginçliklerin saklandığı fotoğraflar onunkiler. Alp Sime sadece siyah beyaz fotoğraflar çektiğini söylüyor: "Birşeyi aklınıza getirdiğinizde bütün renkleriyle göremezsiniz. O yüzden siyah beyaz fotoğrafa baktığınız zaman hipnotik bir durum oluyor. Hayatında görmediğin bir şeyi sana hatırlatıyor. Renkli fotoğrafı basarken biliyorsunuz ki o ağaç yeşil ve deliler gibi o yeşili yakalamaya çalışıyorsunuz. Siyah beyazda öyle birşey yok. Tamamen ruh haline bağlı, mutluysan daha mutlu basıyorsun onu. Fotoğraf iki defa çekiliyor aslında."
Kendisini ifade edebilmesinin en masum yolunun fotoğraflar olduğunu belirtiyor Alp Sime: "Söz çok direkt bir yol. Bir sözü söylediğin zaman onu çok çok iyi anlatabiliyorsun ve insan hayal gücünü kullanmak zorunda değil. Ama fotoğrafta öyle bir şey yok. Bilinçaltınla çekiyorsun ve o fotoğrafa bakan insan da kendi bilinçaltıyla değerlendiriyor. Bir şekilde rüyanı ona transfer ediyorsun."


"Aile Ağacı", Fotoğraf - 1/5 edisyon, 30 x 20 cm, 2004

MAKİNA KİMYA", 23 x 15.5 cm, 2007


alıntıdır..
alıntı..
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2009, 19:55:46 Gönderen: Fîģũ®âtĩƒ »

Çevrimdışı ...:::£sra:::...

 • Yönetim K.Ü
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 7.699
 • Karizma Puanı: 2742
Ynt: ALP SİME
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2009, 18:35:17 »
fotoğrafların konuları çok başarılı teşekkürler halem bilgilendirme ve fotoğraflar için +1 eklendi ;)
çok çalışmak zamanı