Gönderen Konu: Görsel Sanatlar ders saatinin yetersizliği  (Okunma sayısı 22547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tutku

 • tutku
 • Arkadaş
 • Uzman
 • *
 • İleti: 2.208
 • Karizma Puanı: 338
...ORTAK SORUNUMUZZZZZZZZZ...!
« Yanıtla #35 : 27 Ekim 2007, 18:37:41 »

World öğretmenim, insanın asıl branşı dışında hele de isteksizse o derse girmesinin hiç bir akla mantığa dayalı bir açıklaması yok.
Eskiden  bir ara İş-teknik eğitimi dersini de resim öğretmenlerine mal ediyorlardı ve ben yine okula rehberlik amaçlı gelen müfettişe kafa tutmuştum. Ben resim öğretmeniyim ve BRANŞ KODUM : 1925  tir.Yani Resim-İş eğitimi öğretmenliğinin sayısal adıdır. İşte bizi zorlayan ''Resim-İş'' teki iş sözcüğüdür.Haa , sanatsal iş eğitimi olursa tamam ama ben ne anlarım duvar boyama,aşçılık, elekrrik tesisatı,yok bilmem süt ürünleri madencilik..Paket ünitelerde eh biraz şekillendirme ve inşa vardı da azıcık  keyif alabilmiştim.
Uzattım. ama sizi çok iyi anlıyorum. Eğer branş kodunuz 1925 ise, geçen yıl bizlere isterseniz alan değişikliği yapıp branşınızı teknoloji ve Tasrım olarak değiştirebilir, alacağınız seminerden sonra da bu dersin öğretmeni olarak görev yaparsınız denmişti. Ben de sizin gibi düşündüğüm için branşımda kalmayı tercih ettim.
Şimdi kararnamenize bakmanızı öneririm, eğer kadrolu olarak görev yaptığınız okulda 1925 resim-iş öğretmeni iseniz, teknoloji ve tasarıma girmek istemediğinizi belirten dilekçenizi verirsiniz. ama buradaki arkadaşların da söylediği gibi bir de işin bardağın dolu tarafını görmeyi denemek ve şöyle düşünmek uygun olabilir-affınıza sığınarak- tek.tas. dersi eskiden olduğu gibi eğer okulda  bu branşa giren başka öğrt. de varsa sınıf 2 ye bölünüyor. az sayıda öğrenciyle onları sadece yönlendirerek bir şeyler tasarlamalarını sağlıyorsunuz. Bakın buranın döküman merkezinde bu konuyla ilgili hem döküman eklemiş arkadaşlar var, hem de danışabileceğiniz pek çok arkadaş var. bence bir kere daha düşünün öğretmenim. Her şey gönlünüzce olsun, kolaylıklar ve başarılar dilerim.

*zeliha*

 • Ziyaretçi
...ORTAK SORUNUMUZZZZZZZZZ...!
« Yanıtla #36 : 27 Ekim 2007, 19:21:24 »
Tutku öğretmenim dediklerinize bende katılıyorum. İnsanın kendi branşı ışında derse girmesi gerçekten büyük br zorluk ama birde şu varki artık 15 saat maaş karşılığı..Hepimiz aldığımız parayı hak etmek isteriz. Kendi branşımız yeterli olmuyorsa bunu hak etmemiz için diğer branş derslerine de girebiliriz diye düşünüyorum ki ben teknoloji ve tasarım dersiyle görsel sanatlar dersini çok ayrı görmüyorum hatta bir teknoloji ve tasarım dersi öğretmeni olarak görsel sanatlar dersini bu derse çok daha yakın buluyorum.

Çevrimdışı öмєя

 • Ömer Faruk TÜMER
 • Administrator
 • Uzman
 • *
 • İleti: 1.945
 • Karizma Puanı: 1702
  • GörselSanatlar
...ORTAK SORUNUMUZZZZZZZZZ...!
« Yanıtla #37 : 27 Ekim 2007, 19:38:31 »
tutku öğretmenim ben bizim branşın kodundan veya -iş yazan kısmından daha çok içeriğinden bahsederek bu iki dersin neden birbiriyle alakalı olduğunu söyleyeyim, öncelikle bende saf bir görsel sanatlar öğretmeniyim ve teknoloji tasarım dersinide abimin bu dersin öğretmeni olmasından ve birbirimizle hem öğrencilik yıllarında hemde öğretmenliğe adım attığımız günlerden beri paslaşmamızdan biliyorum bu paslaşmalarımızdan da ne kadar doğru bir adım attığımızıda ilk teknoloji tasarım dersine girdiğimde anladım, çünkü bize okulda verilen temel eğitimin başında yaratıcılık geliyor yani biz çocuğu ne resim öğretmeni yapmaya çalışıyoruz ne ressam nede güzel resim yapmasını sağlamaya çalışıyoruz, bizim asıl hedefimiz ve gayemiz her çocuğun içinde var ve eğer işlenebilirse çıkan yaratıcılığını, kendini ifade edebilme güdüsünü ortaya çıkartmak, biz bu mesleğe başlarken her çocuğa ben sizden güzel resim yapmanızı istemiyorum kendinizi ifade edebilmenizi istiyorum demiyormuyuz (enazından benim ilk dersimin ilk cümlesi bu oldu) işte burada teknoloji tasarım dersinide ele alırsak teknoloji tasarım dersininde gayesi tamamen yaratıcık üzerine, bu derste hiç kimseyi duvar boyacısı, nakışçı, dikişçi, marangoz yada demirci yapmaya çalışmıyor tamamen çocuktaki yaratıcılığı 3 boyuta dökmeye çalışıyor, bizim yaptığımız kağıtta 3 boyut onların yaptığı reelde 3 boyut. ama dersen ki dersin işleniş tarzı veya içeriği kısıtlı ona katılırım hatta o konuda eleştiririm ama bizden tamamen soyutlamanız bence yanlış ki ben çoğu zaman neden bu dersede görsel sanatlar mezunlarının atanmadığına hayret etmişimdir belkide beni bu düşünceye grafik anasanat okumam etkili olmuştur ama tamamen iki dersi aynı noktaya hareket eden iki farklı araç olarak görüyorum. tabi bu düşüncelerim yanlış olabilir ama ben böyle düşünüyorum
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim A.B.D.  Grafik A.S.A. 2005ankibey

 • Ziyaretçi
...ORTAK SORUNUMUZZZZZZZZZ...!
« Yanıtla #38 : 10 Mayıs 2008, 21:21:49 »
Ders saatinin azlığının sebebi ülke şartlarını ele alan büyüklerimizin düşüncelerinde yatıyor.Örneğin tarım, vatandaşlık dersi veya trafik dersi hatta İnkılap tarihi dersleri sosyal bilgiler ve fen dersi müfredatında ele alınamazmıydı.Yıllarca bu dersler yüzünden ders saati yükümüz azaltıldı.Asıl kalkması gereken konulardan ders türetilmesidir.Sanırım üniversiteli işsizlere yer açmak gibi kaygı var milli eğitimde .Yani bir nevi gizli iş-işçi bulma kurumuna döndürülmüş eğitim bakanlığı.Talim terbiyede buna göre iş yapıyor.Türkçesi budur.

Çevrimdışı SERDENGEÇTİ

 • Üye
 • *
 • İleti: 71
 • Karizma Puanı: 1
 • dün dünde kaldı bügün yeni bişeyler söğlemek lazım
Ynt: ...ORTAK SORUNUMUZ !
« Yanıtla #39 : 09 Şubat 2009, 00:49:13 »
evet arkadaşlar sanat derslerinin vakti çok az çocuklar tam derse adabte oluyolar hadi tenefüs zili çalıyo vala ben zil çalmadan çocukların malzemelerini toplatmıyom zaten süre yetmiyo bazen de tenefüsleri değerlendirdiğimiz oluyo ama yinee zaman yetmiyo hadi bakalım haftaya yeni konu geliyo eve yolluyosun oda olmuyo işte öğrencide sıkılyo ozaman bazen son saate konuyo ozaman iyi oluyo çocuklar eve biraz geç gidiyolar  ben bi çözüm buldum haftanın bir gününü ayarladım isteyen öğrenciler sınıfta kalıp resim yapıyolar ozaman kendilerini özel hissediyolar hemde zevli geçiyo hoş benimde kendime ait zamanım gidiyo ama değiyo denizlide bir öğrenci,m resim yarışmasında bu sayede birinci oldu bi taneside dördüncü oldu hoş şeyler bunlar bende mutlu oldum işte meyvesinide alıyosun işte 219s

Çevrimdışı SERDENGEÇTİ

 • Üye
 • *
 • İleti: 71
 • Karizma Puanı: 1
 • dün dünde kaldı bügün yeni bişeyler söğlemek lazım
Ynt: ...ORTAK SORUNUMUZ !
« Yanıtla #40 : 09 Şubat 2009, 00:59:48 »
benim asıl bıranşım resim ama ne hikmettir bilemiyom teknoloji tasarım dersi öğretmeni oldum buda yetmiyo kendi alanıma derse bu dönem giremiyecem sebebmi okula resim öğretmeeni atandı ne acı değilmi dahası birinci dönem 20 saat dersim vardı şimdi düştü 10 saate benim okulum küçük bir okul ya milli eğitimin çok parası var okula resim öğretmeni atıyo oda 13 saat derse giricek müdür sağ olsun birinci kademenin derslerini bana vermedi gelene verecekmiş ben çok talihli bir öğretmenim müdür beni okuldan gitmem için resim kadrosu açtı inallah bu sene giderim okuldan daha iyii bir yerede oda rahat etsin her şeye göz yummak bana göre değil olmuyo işte
 :-[

Çevrimdışı pson

 • Yeni Üye
 • İleti: 4
 • Karizma Puanı: 0
Ynt: ...ORTAK SORUNUMUZ !
« Yanıtla #41 : 19 Mart 2009, 17:11:58 »
selam branş değişikliği konusunda beni bilgilendirebilecek arkadaş varmı acaba. ğörsel sanatlar branşından teknoloji tasarım branşına geçiş nasıl yapılıyor bunun için ne yapmamız lazım bilgisi olan  yazarsa  sevinirim.