GÖRSEL - PLASTİK SANATLAR > Grafik

KARİKATÜR ÇİZİM DERSLERİ VE KARMA KARİKATÜRLER

(1/9) > >>

yoldaş:

DERS:1

Sevgili arkadaşlarım;                                                                                 HAZIRLAYAN: A. Kadir USLU

Karikatür Okulu'na hoş geldiniz. Aslında karikatüre yabancı değilsiniz. Bir çok dergide-gazetede karikatürle karşılaşıyorsunuz. Belki satın aldığınız mizah dergileri de var. Bunları inceliyor ve karikatür çizmeye çalışıyorsunuz.

Bu güzel sitemiz sayesinde, bundan böyle bu sayfada karikatür üzerine söyleşeceğiz. Karikatür ve karikatür çizimi üzerine derslerimiz devam ederken bu konuda bilmek, öğrenmek istediğiniz noktalarda da yardımcı olacağız. Bunların da ötesinde, karikatür çalışmalarınızı da yayınlayacağız.

Karikatür çizimine meraklı arkadaşlarımızla oluşturacağımız gönül köprüsü sayesinde faydalı olacağımızı inanıyoruz. Karikatür çizimi her ne kadar bir gönül verme işi de olsa; istekli olmak, yetenekli olmak yetmiyor. Karikatür çiziminde usta-çırak ilişkisi de önemli bir yer tutuyor. Çünkü, teknik beceri kazanmak için bir eğitici gözetiminde çalışmak ama çok çalışmak gerekiyor. Bu arada genel kültürümüzü artırmak, tarih, edebiyat, sosyal, ekonomik, psikolojik, vb. konularda kendimizi yetiştirmek zorundayız. Bunun için bol bol okumak, araştırmak, gözlemek ve tabii ki çok çalışmak gerekiyor.

Önümüzdeki derslerde daha bol söyleşme imkanı bulacağımızı düşünerek ilk dersimize başlamak istiyorum:

Önce karikatürün genel tanımını yapalım; Karikatür: Mizahı çizgiyle yapma sanatıdır. Demek ki karikatürde iki önemli temel taşı vardır. Birincisi; çizgi(teknik), ikincisi ; mizah duygusu (espri). Espri ile karikatür çizgisini usulüne göre birleştirebilme becerisini gösterebilen sanatçıya da Karikatürist (mizah çizeri) denir.

DİOJEN, Türkçe yayınlanan ilk mizah dergisi olarak, burada yayınlanan bir karikatür de ilk Türk karikatürü olarak kabul edilir. Diojen’in yayını, Türk karikatürünün başlangıcı olarak alınır.1870 yılında T. Kasap tarafından yayınlanan Diojen’ den bu yana birçok mizah dergisi yayınlanmış, bir çok karikatürcü yetişmiştir. Bu dergi ve karikatürcülerden örnekleri ileriki derslerimizde vereceğiz.
yoldaş:
DERS:2

Karikatürü değişik şekillerde sınıflandırmak mümkündür. En önemli sınıflandırma;

Yazılı (absürd-günlük) Karikatür: Daha çok günlük gazetelerde çizilen,esprisi kalıcı olmayan            karikatürlerdir. Ticari kaygı taşıdığı ve geniş kitlelere yayıldığı için çizgiyi yazı ile destekler.

Yazısız (grafik-ciddi) Karikatür : Sanat kaygısı taşır. Çok çok zorunlu olmadıkça yazı kullanılmaz. Uluslararası dil olma özelliği taşıyan karikatür budur. Espri kalıcıdır.

Bir başka sınıflandırmaya göre:

1-Renkli Karikatür : Karikatür kuru boya, pastel boya, guaj boya vb. kullanılarak renklendirilir.

2-Siyah-beyaz Karikatür : Karikatür renklendirilmez. Beyaz zemine genelde siyah çini mürekkeple çizilir. Siyah-beyaz çizgi ve leke zıtlıklarından yararlanılır.

Diğer bir sınıflandırma da şu şekildedir:

1-Tek Kare Karikatürler :Espri bir tek karede yani espri bir aşamada anlatılmıştır.

2-Çok Kareli Karikatürler: Genelde 2-3 en fazla da 4 karede (basamakta) anlatılan karikatürlerdir.

3-Bant Karikatürler: Seri olarak çizilen belirli bir mekanda geçen olayları ve belirli tipleri ele alan gazete-dergi karikatürleridir.

Karikatür çizmek uzun bir soluk ister. Bu maratona hazırsanız karikatüre başlayabiliriz. Gelecek dersde buluşmak ümidiyle...

ÖDEV:

1-Gelecek dersimize kadar ansiklopedi ve benzer yayınları karıştırarak karikatür üzerine bilgi edinin.

2-Dergi,gazete gibi yayınlardaki karikatürleri inceleyerek yukarıda verdiğimiz bilgilere göre sınıflandırmaya çalışın.

yoldaş:
DERS:3                                                                                                            HAZIRLAYAN: A. Kadir USLU

KARİKATÜR MALZEMELERİ

Geçen dersimizde karikatür ve çeşitleri üzerinde durmuştuk. Örnekler vererek bunları izah etmeye çalışmıştık. Dilerim ders sonunda verdiğimiz ödevleri yerine getirmişsinizdir. Sizlerden ricam bu sayfalardaki dersleri iyice inceleyerek ders sonlarında verilen ödevleri yapmanızdır. Karikatür çizmeyi istemek yetmiyor, planlı-programlı ve sürekli çalışmak zorundayız. Unutmayın; betonu delen damlanın gücü değil sürekliliğidir.Karikatür çizebilmek için önce gerekli malzemeleri edinmemiz gerekecek.

Öncelikle edinmemiz gereken malzemeler:

1-TEKSİR KÂĞIDI: Bildiğimiz üçüncü hamur kâğıt. Eskiz çalışmalarımızda, orijinal çizim öncesi taslak yapma ve esprileri çiziktirme-karalama yapma çalışmalarımızda kullanacağız. En fazla kullanacağımız malzeme.

2-KURŞUN KALEM: Eskiz çalışması için yumuşak uçlu kurşun kalemler kullanmak uygun olacaktır. Nedir bunlar?..Kırtasiyelerden;HB-B-2B-4B olarak isteyebileceğimiz kurşun kalemlerdir. Orijinaller çizilirken H veya HB tercih edilir.

3-.KURŞUN KALEM AÇACAĞI: Klasik kurşun kalem kullanacaksak, kalemin ucunu açmak için bir açacağa ihtiyacımız var. Eğer, Uçlu Kalem kullanacaksak, kalem ucunun sık sık kırılmaması için 0,7-0,9 uçlar tercih edilmelidir.

4-SİLGİ: Orta yumuşaklıkta silgi kullanacağız. Silginin en azından bir ucu sivri olursa dar alanlarda kullanmak daha rahat olur.

5-RESİM KÂĞIDI: Orijinal çizimlerimizi resim kâğıdı-kartonuna yapıyoruz. Resim kağıdının çinilerken kullanacağımız çini mürekkebini dağıtmayacak kalitede olması gerekir. Amatör çalışmalarımızda A-4 beyaz fotokopi kağıtlarını da kullanabiliriz.

Başlangıç için bu malzemeler yeterli. Bu malzemelerin yanına yüreğimizi ve bileğimizi koyduğumuzda karikatür çizmek için kollarımızı sıvayabiliriz.

İlerideki derslerimizde tekrar başa dönmemek için ben diğer malzemelerden de bahsetmek istiyorum. Ama bunlara şu anda ihtiyacımız yok. Ancak karikatür çinileme aşamasına geldiğimizde ve sonrasında lâzım olacak

6-TARAMA UCU: Belki de her kırtasiye de bulmakta zorlanacağımız bir malzemedir. Ama karikatür için vazgeçilemez bir araçtır. Çünkü karikatür çizimi için en ideal araçtır. Divit gibi bir baş kısmı bir de sap kısmı vardır. Divitten farkı ucunun sivri olmasıdır. Tarama ucuyla yapılan çizimler, diğer malzemelerle yapılan çizimlere göre daha yumuşak ve çekicidir.

7-ÇİNİ MÜREKKEBİ: Karikatür çiziminde kullanacağımız mürekkeptir. Siyah çini mürekkebi piyasada çeşitli markalar adı altında satılmaktadır.

8-BEYAZ ÇİNİ MÜREKKEP-BEYAZ GUAJ BOYA YA DA SIVI DAKTİLO SİLGİSİ: Çinileme esnasında istenmeyen yanlış-hatalı çinileme yapılabilir. Hatalı kısımları kapatmakta bunları kullanabiliriz.

9-BOYALAR: Renkli karikatür çalışmalarında gereklidir. Tercihe göre kuru, sulu, guaj, pastel, yağlı vb. boyalar ayrı ayrı yada birkaçı bir arada kullanılabilir.

10-FIRÇALAR: Karikatürde siyah alanların boyanmasında, tonlama yapılacak bölgelerde ve renkli karikatürlerin boyanmasında kullanacağımız malzemelerdir. 3 ve 6 numaralı fırçalar yeterli olacaktır.

11-GRETUAR YADA MAKET BIÇAĞI: Resim kartonunu kullanıp ebadına uygun kesmede, hatalı çizimde kazıma yapmada, tram yapıştırmada vb. amaçlarda kullanılır.

12- CETVEL-GÖNYE: Karikatür çerçevesi çizmede-ölçümlendirmede, karikatür çerçevesini büyütmek ve küçültmekte kullanılır.

13- ALTLIK: Atölye dışı, dış mekandaki çalışmalarda, masasız ortamlarda çizim yapmak için kullanılan pratik bir araçtır. Kontrplak, ince suntadan vb. elde edilen yaklaşık; 35*45 cm. ebatlarında bir malzemedir. Kartonu bu altlığa tutturmak için 3-4 adet de kıskaca ihtiyacımız olacak.
ALINTI : http://mannyak.net/forum/karikaturler/ynt-karikatur-cizim-dersleri-ders-1-t7666.0.html

yoldaş:


                                             KARMA KARİKATÜRLER

yoldaş:

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git