Gönderen Konu: Tunç Dintaş S2K (turbo)  (Okunma sayısı 3471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A54

 • Uzman
 • *****
 • İleti: 1.624
 • Karizma Puanı: 448
Tunç Dintaş S2K (turbo)
« : 17 Mart 2009, 14:55:28 »

Tunç Dindaş, 12 yaşından bu yana graffiti yapıyor. Bugün 36 yaşında ve Türkiye’nin en önemli sokak sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. 70’lerde sokak gruplarının bölgelerini işaretlemek için kullandıkları graffitiyi Türkiye’de sanat haline getiren isimlerden biri o.
 Resim yapmayı seven Tunç Dindaş, 1984 yılında izlediği “Beat street” isimli belgeselden çok etkilenerek graffitiye başlamış. 1997 yılında Bakırköy’de apartmanlarının önünde arkadaşlarıyla otururken kurdukları S2K Graffiti, yurtdışında üyeleri bulunan büyük bir ekibe dönüşmüş. Yaptıklarını İstanbul, Ankara, Bodrum, Şanlıurfa, Berlin, Londra, Paris ve daha birçok şehir ve ülkede görmek mümkün. 1989'da polis tarafından yakalanmış, 'Devlet malına zarar vermek ve duvara slogan yazmak' suçundan mahkemeye çıkmış, 1 buçuk sene hapis cezası almış. İyi halden dolayı ceza paraya çevrilmiş..

 Başlangıçta S2K’nin Almanya, İsviçre gibi ülkelerden de üyeleri varmış. Şimdi sadece Türkiye ve Almanya’daki üyeler aktif olarak çizim yapıyor. S2K üyelerinin graffiti çizmek için Şanlıurfa’ya, Ordu’ya bile gittiklerini söyleyen Dindaş, 30 yaşında iş güç sahibi bir adam olunca graffitiyi legal ortamlarda yapmaya başlamış. Türkiye’de birçok illegal graffiti grubunun sokakları boyadığını söyleyen Dindaş, bu grupların genellikle genç arkadaş topluluklarından oluştuğunu anlatıyor. Dindaş, illegal graffitinin asıl amacının grupların kendilerini ifade etmek olduğunu söylüyor. Hedefinin legal graffitiyi yaygınlaştırmak ve detaylı, kalıcı işler çıkarmak olduğunu söyleyen Dindaş, illegal graffiti çizerlerinin yakalanma korkusu yüzünden çizimlerini yeterince özenli yapamadığından yakınıyor. Yurtdışında graffitinin bir sektör haline geldiğini anlatan Dindaş, “Yurtdışında, tekstil, oyuncak gibi birçok sektörde insanlar işlerini pazarlayabiliyor. Ama maalesef ülkemizde graffitinin sektör haline gelmesine daha çok zaman var. Burada ancak mesleği olan insanlar graffiti ya da street art’ı yapabiliyorlar çünkü yaşamlarını sürdürmek için para kazanabilecekleri bir işe ihtiyaçları var” diyor.
Tunç Dindaş da bu insanlardan biri. Şu anda bir ajansta görsel reklam yönetmenliği yapan Dindaş’ın Bienal kapsamında Portekiz ve İstanbul’da birçok graffitisi sergilenmiş. Graffitiyi herkesin yapabileceğini söyleyen Dindaş, sokak sanatı olarak tanımlanan bu resimlerin bir okulu olmadığı için meraklıların kendilerini deneyerek geliştirilebileceğinin altını çiziyor.

. Graffiticilerle street art yapanların farkını ise "Varoşlardan street art yapan çıkmıyor, onların çoğu güzel sanatlar bölümlerinden. Graffiticiler de yüzde 90 rapçilerden ve gettolardan çıkar," diye özetliyor.NE OLUR GİTME..

ÇÜNKÜ SEN,

GİTTİKÇE BANA BENZİYORSUN !!

brave

 • Ziyaretçi
Ynt: Tunç Dintaş S2K (turbo)
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2009, 19:19:29 »
tunc abi sayesinde graffitiye başladım ilk onun çalışmalarını taklit ettim ve eminim bnim dışımda bircok kişiye daha esin kaynagı olmuştur.onunde saygıyla egiliyorum...teşekkurler paylaşım için..

Purp_le

 • Ziyaretçi
Ynt: Tunç Dintaş S2K (turbo)
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2009, 19:45:23 »
süper yaa!
arkadaslar sanatlarını icra etmişler :P

Çevrimdışı A54

 • Uzman
 • *****
 • İleti: 1.624
 • Karizma Puanı: 448
Ynt: Tunç Dintaş S2K (turbo)
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2009, 08:32:52 »
bir çok writher turbo sayesinde graffitiyle tanıştı.. saygıyı hakediyor...
NE OLUR GİTME..

ÇÜNKÜ SEN,

GİTTİKÇE BANA BENZİYORSUN !!

gorso

 • Ziyaretçi
Ynt: Tunç Dintaş S2K (turbo)
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2009, 15:45:19 »
urfa ha harika bi ara buraya(van) da uğrasalar çok güzel olurdu.

Çevrimdışı A54

 • Uzman
 • *****
 • İleti: 1.624
 • Karizma Puanı: 448
Ynt: Tunç Dintaş S2K (turbo)
« Yanıtla #5 : 28 Nisan 2009, 12:59:22 »
belki sonra :):):)
NE OLUR GİTME..

ÇÜNKÜ SEN,

GİTTİKÇE BANA BENZİYORSUN !!