Gönderen Konu: Tijantik(Mumlu) Batik  (Okunma sayısı 4120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aź€Сãn

  • Tecrübeli
  • ***
  • İleti: 460
  • Karizma Puanı: 228
  • Ex nihilo nihil fit...
Tijantik(Mumlu) Batik
« : 10 Kasım 2008, 17:08:27 »

Kullanılacak malzemeler:Eritme kabı,kasnak,raptiye,fırça,balmumu,parafin,kumaş boyaları,boya kapları ve kumaşımız.Mumlu batikte ölçü şöyle olmalıdır.Toz boya kullanılıyorsa 1_2 çay kaşığı toz boya,yarım litre su.Fiksasyon için,bir litre suya iki çorba kaşığı beyaz sirke konur.Mum için 100gr. balmumu,100gr.parafin(kırma işlemi yapılacaksa 1/3 balmumu,2/3 parafin olmalıdır.Parafin arttıkça kırılma işlemi fazlalaşır.)
Tijantik Batik uygulaması:
Mumlu batik pamuklu ve ipekli kumaş cinslerine uygulanan batik türüdür.Tijantik batik yapılırken aşağıdaki sıra uygulanır.
Konu seçilir.


Konuya göre renk ve desen seçimi yapılır.

Seçilen desen kumaşa geçirilmeye hazırlanır.

Kumaş ipek değilse sabunsuz sıcak suda yıkanır ve ütülenir.
Desen kumaşa geçirilip boya tonları hazırlanır,

Desen çizilmiş olan kumaş, kasnağa gerilir fakat bu işlem sırasında kumaşın dokularına dikkat edilmelidir.Kumaş ne gevşek ne de çok gergin tutulmamalıdır.

Emaye veya bakır bir kap içinde parçalanmış balmumu ve parafin karışımı ateş üzerinde eritilir,

Kumaşta beyaz kalması istenilen yerler sıcak balmumu ile kaplanır,kumaşta balmumunun kuruduğu görüldükten sonra boyaya batırmak üzere hazırlanır.
Eğer kumaşımız çok kalın bir kumaş ise balmumunun,kumaşın tüm dokularını kapatıp kapatmadığına emin olmalıyız,bunu ışığa tutarak yada alt dokularına bakarak anlarız,
Kumaşımız boyaya batırılmadan önce su dolu kapta ıslatılır,
Sudan çıkarılan kumaş ilk rengin boyasına batırılır.Boyama işlemlerinde kumaşın her yerinin aynı oranda boya emmesine dikkat edilmelidir.Kumaş boyanın içinde sürekli hareket halinde bulundurulur.Gekirse elde sıkılarak çatlatılır.
Boyadan çıkan batik tekrar su küvetinin içine konur ve boya bırakmayıncaya kadar suyu değiştirilir.
Her renge göre bu işlem tekrarlanır.
Daha sonra kumaş üzerindeki balmumu,ütü ile önünden ve arkasından gazete kağıdı konularak eritilir temizlenir.Boya işleminde açıktan koyuya doğru bir sıra izlenir. Bu batikte en az iki, en fazla dört renk kullanılır.
http://www.azimeayazici.blogspot.com/

Kırılmış aynada kalan çocuk gölgesiydi zaman...