Gönderen Konu: Ahmet Zeki Velidi Togan-Tarihte Usul  (Okunma sayısı 1669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canertaner

  • Üye
  • *
  • İleti: 55
  • Karizma Puanı: 11
Ahmet Zeki Velidi Togan-Tarihte Usul
« : 02 Şubat 2014, 18:32:11 »

Ahmet Zeki Velidi Togan-Tarihte Usul

Tarihte Usul
Author: Ahmet Zeki Velidi Togan
Publisher: IU Edebiyat Fakültesi Basımevi
Publication date: 1969
Number of pages: 350
Format / Quality: PDF
Size: 4,3 Mb
Language:Turkish
Quote:


Zeki Velidi Togan

 Zeki Velidi Togan, 10Aralık 1890 tarihinde Başkurt ilinde İsterlitamak'a bağlı Küzen köyündedoğmuştur. Togan soyadı onun beşinci nesil dedesi olan İş Togan'dan gelmektedir.Babası Ahmet Şah, annesi Ümmü'l-Hayat idi.

 Daha ilk medersetahsilini yaparken bir yandan da özel Rusça dersleri alıyordu. Öğretmen olanannesinden Farsça öğrenmeyi de ihmal etmiyordu. 1902 yılında orta tahsil içinÜtek'e bulunan dayısı Habib Neccar'ın medresesine gitti. Buradaki öğrenimisırasında Arapça dersler alarak dil bilgisini geliştirdi.
Quote:

Tarihte usul bizde Tanzimattan önce İbn Haldunvari düşüncelerden ibaretti, daha sonra ise o, (Akçaoğlu ve Köprülü Fuad'ın eserleriyle) Avrupa'nın tenkidi fikrini, tarih ve edebiyat tarihi başta olmak üzere hümaniter ilimlere tatbik etmenin usulü olarak ele alınmıştır. İranlı Prof. Reşid Yasimi de, s. 181'de zikri geçen eserinde onu böyle anlamıştır. Biz bu kitapta tarih metododlojisinin Garb fikir sistemini kavrama yollarını gösteren kılavuzların başında geldiğini sırası gelince anlattık.

http://turbobit.net/qi8utujgc7zp.html

 

EFX Akademi