Görsel Sanatlar Platformu - GorselSanatlar.org

GENEL KATEGORİ => Sohbet ve Duyurular => Konuyu başlatan: B૯ηбüL - 06 Ocak 2008, 15:43:18

Başlık: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
Gönderen: B૯ηбüL - 06 Ocak 2008, 15:43:18


ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM(http://img129.imageshack.us/img129/7384/k3058890pm3.jpg) (http://imageshack.us)

Atatürk, sanatı seven, sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir devlet adamıdır. Çocukluğundan itibaren sanata ilgi duymuş ve sanatın bazı dallarıyla çok yakından ilgilenmiştir. Gençliğinde şiir ve edebiyata yakınlık duymuş, Namık Kemal'in şiirlerini okumuş ve ondan etkilenmiştir.
Atatürk'ün kaleme aldığı ve 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde okuduğu "Nutuk" adlı eseri, Atatürk'ün en büyük edebî eseridir. Yazmış olduğu "Oğuz Oğulları" adlı şiir de Atatürk'ün şiir konusundaki yeteneğini sergileyen ve her Türk'ün okuması gereken bir eserdir.
Atatürk, şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk, zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş, oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri, onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.
Atatürk, askerî ataşe olarak Sofya'da görevli bulunduğu dönemde çok sesli müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Cumhuriyetin ilânından sonra, ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Ülkemizde müzik sanatının gelişmesi için bütün olanaktan kullanmıştır.
Atatürk'ün zamanında yapılmış bazı binaların güzelliği, ülkemizdeki çağdaşlaşma hareketini ifade edebilecek nitelik taşımaktadır. Ayrıca mimarî eserlerin korunmasına verdiği önem de Atatürk'ün mimarîye olan ilgisinin önemli kanıtlarındandır.

(http://img129.imageshack.us/img129/2037/ataturk29lv3.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img19.imageshack.us/img19/6079/182nl1.jpg) (http://img19.imageshack.us/my.php?image=182nl1.jpg)
Atatürk'ün, tiyatro, bale, edebiyat, heykeltıraşlık, mimarî, resim, müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi, onları desteklemesi Atatürk'ün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.
Atatürk,sanatla ilgili düşüncelerini,Türkiye Büyük Millet Meclisindeki  konuşmalarında, Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk'ün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri, Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.
Atatürk, sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır: "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur."
Sanatın, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk, bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediliştir: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir," "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur," "Dünyada medenî, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir." Atatürk'ün bu sözleri, sanalla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.
Atatürk'ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: "Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız."
"Adımız Andımızdır" adlı şarkıyı öğrenelim. Şarkıyı, sınıfımızda seslendirelim.
Büyük bir sanatsever olan Atatürk'ün gönlünde, müziğin ayrı bir yeri vardı. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müziğe ayrı bir önem vermiştir. Müziğin önemiyle ilgili düşüncelerini, şu sözleriyle ifade etmiştir: "Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar, insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut değildir: Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir."
Yapılacak inkılâpların başarıya ulaşmasına, müzik alanındaki gelişmeleri ölçü gösteren Atatürk, bu konudaki düşüncelerini şu sözleriyle ifade etmiştir: "Osmanlı müziği, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki büyük devrimleri söyleyecek güçte değildir. Bize yeni müzik gereklidir. Bu müzik, özünü halk müziğinden alan çok sesli bir müzik olacaktır." "Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir."
Atatürk'ü konu alan aşağıdaki marşı öğrenelim. Marşı, sesimizle ve çalgımızla seslendirelim.
Atatürk, müziğin önemle ve öncelikle, modern müzik (çok seslilik) kuralları içinde ele alınmasını istemiştir. Bu konuyla ilgili düşüncelerini şu sözleriyle ifade etmiştir: "Arkadaşlar, güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir."
Atatürk, Türk müziğinin evrensel müzikteki yerini bir an önce alması amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Müzik eğitimi görmeleri için çok sayıda öğrenciyi Avrupa'ya göndermiştir. Ankara'da Musiki Muallim Mektebi ile İstanbul'da Sanayi-i Nefise mekteplerinin açılmasını sağlamıştır. Bu konudaki düşüncelerini de şu sözleriyle ifade etmiştir: "Ulusal ince duyguları, düşünceleri anlatan yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir gün önce genel son musiki kurallarına göre işlemek gerektir. Ancak bu sayede Türk ulusal musikisi yükselebilir, evrensel musikide yerini alabilir."


(http://img129.imageshack.us/img129/831/akgkonsertl6.jpg) (http://imageshack.us)

Başlık: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: ƒĬřŲżξ - 06 Ocak 2008, 18:28:19
teşekkürler öğretmenim bu gün sitemize çok yararlı konular açtınız emeğinize sğlık ayrıca imzanızı da çok beğendim mevsimler güzel ifade +1 (544) 560a 560a 560a
Başlık: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: meryem - 06 Ocak 2008, 18:58:24
teşekkür ederiz bilgi için.
Başlık: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: B૯ηбüL - 06 Ocak 2008, 19:29:21
Ben ,konulara olan ilginiz için teşekkür ederim muyesse ve meryem  560a 560a
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: ödev manyağı - 13 Ekim 2008, 16:12:44
çokgüzeldi tebrikler
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: rasbin - 13 Ekim 2008, 22:14:16
teşekkürler bengül paylaşım için 570a
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: ozgurcaglar55 - 13 Ekim 2008, 22:30:02
Bengül Hocam teşekkür ederim bende bu komuyu öğrencilere nasıl daha güzel anlatabilirim diye düşünüyordum.Çok teşekkür ederim.Peki bu konuyla ilgili olarak Atatürk'ün sanata ve sanatçıya verdiği önem konusunda Atatürk'ün özdeyişlerinden yola çıkarak resim yaptırmayı düşünüyorum ama bunu nasıl yaptırırım diye düşündüğümde biraz tıkanıyorum.Siz neer yaptıracaksınız, bilgi verebilirmisiniz.Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin Öğretmenim.+1
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: B૯ηбüL - 13 Ekim 2008, 22:44:28
özgür hocam ben kolaj benzeri afiş tarzında bişey yaptırmayı düşünüyorum..Atatürk ve sanatı ifade eden resimleri resim kağıdında düzenlemelerini istiycem öğrencilerimden,artı Atatürk,ün sanata verdiği önemi anlatan yazılar ve sözlerini de, ister kolaj isterlerse kendisi üç boyutlu yazarak bu çalışmada kullanabilirler diye düşünüyorum....Atatürk resimleri hazır olacak diğerleri resimlendirilebilir..biliyosunuz ilköğretimdeki çocuklar Atatürk,ü çizemiyorlar :)
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: ozgurcaglar55 - 13 Ekim 2008, 22:50:21
:) Çok teşekkür ederim öğretmenim,güzel fikir bende böyle yaptırayım en iyisi haftaya bu konu başlıyo umarım güzel şeyler çıkar.Evet çizemiyorlar bende onu düşünüyordum en çok tek tek nasıl gösteririm diye.Gerçekten en güzeli sizin anlattığınız gibi yapmak.Gerçekten sağolun Bengül hocam
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: B૯ηбüL - 13 Ekim 2008, 23:11:55
Rica ederim özgür hocam..sanırım günlük planda da buna benzer bişeyler yazıyodu,yanlış hatırlamıyorsam..ben genelde hep günlüğün ve yıllığın dışına azda olsa kaçıyorum  ayıptır söylemesi :D
planladığım yada planlanan şeyleri bozmakta üstüme yoktur..hatta bugün çok komik bi hata bile yapmışım, anlayınca kendime kızdım tabi.. hem pazartesi sendromu hem 10 saat ders bide üstüne nöbet ve en son saat olunca bu olay 740a ..neyse hatayı yazmıyayım şimdi buraya..4 ve 5 in yıllıklar  rotasyon olmuş diyeyim anlarsınız siz  380a 380a 380a
e bu kadar olur yuhh diyen olacaktır mutlaka ama oldu işte  460a
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: rasbin - 15 Ekim 2008, 22:36:22
bengül bende plan dışı hareket etmekten çok hoşlanıyorum açıkcası özellikle konuları o andaki yaratıcılığıma göre değiştiriyorum ve gerçekten ortaya daha özgün kompozisyonlar çıkıyor aksi ve kural dışı davranmak çok hoşuma gidiyor ,durumum vahim galiba 740a 460a 460a
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: B૯ηбüL - 15 Ekim 2008, 22:45:26
aslında durumunuz (durumumuz) hiçte vahim değil hocam..her zaman denir ya bize;çevre şartlarına göre haraket edin diye..sanırım biz bundan dolayı böyleyiz..tabi ben garip hatalar yapmadığım sürece durumumdan memnum gibiyim şimdilik :D yani bunlar branşımızın cilveleri galiba hocam.özgün olmak her zaman en güzeli..
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: rasbin - 15 Ekim 2008, 23:01:19
evet özgün vede özgür olmak en güzeli değilmi .?aslında çoğumuz özellikle bizim branşımız aşağı yukarı aynı düşünceleri taşıyoruz. idareci arkadaşlarım benim çenemden çektiğini kimseden çekmiyor sanırım. bu düşüncelerimi söyleme konusundada aynı çünkü . 440a
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: nakata - 15 Ekim 2008, 23:10:01
Özgür hocam ben sizin öğerencilik yıllarından bir hayranınızım. Çalışmalarınız çok hoşuma giderdi. Sizi tekrar görmekten çok memnun oldum. Nerede görev yapmaktasınız? Selamlar... 110b
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: •« Mа√i »• - 30 Ekim 2008, 22:08:20
Bengülcüm paylaşım için çok teşekkürler... 10 Kasım programı için farklı bilgiler arıyordum. sitemizde harika paylaşımlar buldum... +1 hemen ekliyorum... :)
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: yasemin32 - 30 Ekim 2008, 22:24:43
SONGÜL HOCAM PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER.GERÇEKTEN DE İŞİME ÇOK YARADI.KARİZMANIZI EKLİYORUM +1
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: görselseven - 04 Kasım 2008, 17:00:44
thank you bengül :d
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: nrc - 05 Kasım 2008, 13:42:09
ya arkadaşlar bu resimler hnagi deyimin
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: B૯ηбüL - 05 Kasım 2008, 17:43:59
thank you bengül :d


not at all.. 740a

ya arkadaşlar bu resimler hnagi deyimin

öğrenci olan üyelerimiz yanlızca öğrenci foruma yazabilirler..buradaki resimlerle deyimlerin alakasını ben anlayamadım .. :S yinede yardım almak için öğrenci forumu kullanmalısınız..
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: newmoon - 09 Kasım 2008, 11:17:00
çok tebrikler çok güzel olmuş herkesin çok işine yarayacağından eminim 340a
Başlık: Ynt: ATATÜRK’ÜN SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
Gönderen: B૯ηбüL - 09 Kasım 2008, 12:38:36
şuanda 28 ziyaretçi bu konuyu inceliyor görünüyor,umarım faydası olduğu içindir...ben teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
Gönderen: tekno17 - 19 Kasım 2009, 21:17:54
çok güzel
Başlık: Ynt: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
Gönderen: derhan09 - 10 Kasım 2011, 10:41:06
teşekkürler
Başlık: Ynt: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
Gönderen: s.akan - 10 Kasım 2011, 12:16:09
teşekkürler paylaşım için..+1
Başlık: Ynt: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
Gönderen: sanat - 13 Eylül 2013, 10:54:55
teşekkür ediyorum
Başlık: Ynt: Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
Gönderen: burcuolc - 13 Eylül 2013, 16:43:47
tesekkurler