Gönderen Konu: İbrahim ÇALLI  (Okunma sayısı 12151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı öмєя

• Ömer Faruk TÜMER
  • Administrator
  • Uzman
  • *
  • Karizma Puanı: 1724
    • GörselSanatlar
İbrahim ÇALLI
« : 14 Haziran 2007, 09:34:06 »

Atatürk’ten tam bir yıl önce 1880’de doğan ressam İbrahim Çallı, doğduğu küçük kasabayı terk edip İstanbul’a geldiğinde 17 yaşındaydı. Hep hayalini kurduğu büyük kent İstanbul’da genç Çallı, her işi yaptı. Gazete dağıttı. Adliyede mübaşir olarak çalıştı. Bir yolunu bulup işten arta kalan vakitlerinde yaptığı resimlerden birini ressam Şeker Ahmet Paşa’ya göstermesiyle, Sanayi - i Nefise’ye çağrıldı. Orada Osman Hamdi’yle tanıştı. Harika bir resim öğrencisi oldu. Bu başarılı öğrencilik hayatı sayesinde Avrupa sınavını birincilikle kazanan Çallı, Paris Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. Paris’te de başarılı bir öğrencilik geçiren Çallı, buradaki farklı akımlardan, özgürlükçü resim anlayışından çok etkilendi. 1914 yılında Akademi’ye hoca olarak geri döndüğünde Paris’te tanıdığı özgür ruhu, ‘çıplak resimleri’yle anlatıyordu. Çallı, özgürlükçü ruhu Akademi’deki öğrencilerine de aşılamaya çalıştı. 1914 kuşağı olarak da anılan Çallı Kuşağı ise Türk resim sanatında kökten bir değişimin öncülüğünü üstlendi. Bu değişim kısaca şöyle özetlenebilinir:

O güne kadar kapalı atölyelerde, açıkhavayla temastan uzak, fotoğraflara bakılarak yapılan resimler gitti, bu resimlerin yerini yaşamın içinde, sokağın ortasında, denizin kıyısında yapılan resimler aldı. Çallı Kuşağı, sırtlarında boya kutuları, ellerinde sehpaları İstanbul sokaklarına çıktı. Bu da Türk resminde yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Resimlerin konuları, yaşamdan uzak değildi. İstanbul görünümlerinden, ev mekânlarının içlerine kadar uzanan ve gündelik hayatı yansıtan konu çeşitliliği bu kuşağın Türk resmine getirdiği en büyük yenilikti.
Ressam. 1914 döneminin ressamları arasında sanat bakımından İbrahim Çallı kadar güçlü olanlar vardı. Ama hiçbiri iğneleyici sözleri hicivleri ve yaşantısı ile Çallı'nın erdiği üne kavuşamadı.

Ünlü ressam İbrahim Çallı, Paris'ten döndükten sonra emperesyonizm akımına uygun eserler vermiş bir Türk ressamıdır.Gerçekte ise, akademileşmiş bir emperesyonizm uygulamaktaydı.Açık renklere yer veren bir paleti, çevik, sinirli bir fırca sürüşü vardı.İbrahim Çallının kendine özğü bir kişiliği vardı. Galatasaray Lisesinde açılan sergilere katılışı her seferinde büyük olay sayılırdı.Çallının İnönü portresi çok ünlüdür.Ayrıca zeybekler ve mevleviler üzerine yaptığı tanınmış kompozisyonları vardır. "Manolyalar"adındaki tablosuyla, çıplak kadın ve erkek resimleri ise, Resim ve Heykel Müzesindedir. Denizli'de adını verildiği Ressam İbrahim Çallı İlköğretim okulu vardır.

Emekli olduktan sonrada çalışmaya devam etti;çeşitli sergiler açtı. 22 Mayıs 1960 yılında vefat etti.

--------------------------------------------------------------------------------

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2008, 11:05:55 Gönderen: [TAVAN BOYASI] »
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim A.B.D.  Grafik A.S.A. 2005

Çevrimdışı Desert Rose

• Yeni Üye
  • Karizma Puanı: 0
İbrahim ÇALLI
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2007, 03:34:19 »
Teşekkür ederim..Elinize sağlık bu aralar performans ödev konularından biriydi öğrencilere benim yapacağım sunuda çok işime yarayacak emeğinize saygıyla eğiliyorum 560a

Çevrimdışı duяudoğ@

• DENİZ
  • Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
  • Karizma Puanı: 1284
İbrahim ÇALLI
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2007, 12:27:48 »
bilgilendirme için teşekkürler ömer +1

sonsuzluk

• Ziyaretçi
İbrahim ÇALLI
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2008, 16:32:32 »
paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı gülay

• Uzman
  • Karizma Puanı: 1965
  • bal böceğim
İbrahim ÇALLI
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2008, 16:42:20 »
bilgilendirme ve örnekler için teşekkürler okul arkadaşım   110b
 560a 560a 560a 560a 560a +1

Çevrimdışı özgürlük

• özgürlük
  • Üye
  • *
  • Karizma Puanı: 0
İbrahim ÇALLI
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2008, 12:11:19 »
allah razı olsun valla ilaç oldu bende birşeyler koymak istiyorum ama bilgisayarım pek iyi değil zamanla inşallah

merve efendi

• Ziyaretçi
Ynt: İbrahim ÇALLI
« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2008, 20:23:29 »
güzelmiş bravo 560a 340a