Gönderen Konu: TİTREŞİMLİ RENK PALETİ  (Okunma sayısı 5362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı •« Mа√i »•

• Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
  • Karizma Puanı: 1013
  • Güzel Bakan Güzel Görür.
TİTREŞİMLİ RENK PALETİ
« : 21 Ekim 2008, 20:30:22 »

TİTREŞİMLİ RENK PALETİ

Renkler, insanların ruhsal ve fiziksel durumlarını etkiler. İnsan derisi, ışık titreşimlerinin renklerinin ve dalga uzunluklarının onu etkileyerek içine geçmesine imkân tanır. Tıpkı seslerde olduğu gibi, renkler de kendi aralarında uyumlu veya uyumsuz olabilir. Bir molekül veya bir hücre, kendi dalga uzunluğu ve frekansı olarak aynı ışık dalgasına çarptığı zaman, bu bir yankılanmaya yol açar. Bu yankılanma, kimyasal değişikliklere olduğu gibi elektromanyetik ayrışmalara da sebep olur. Tüm bitkisel veya hayvansal hücreler, dalga uzunluğu ve titreşim frekansı önceden belirlenmiş ışık titreşimlerini çeker. Bu yankılanmalar arasındaki mükemmel uyum, bitkilerde ve hayvanlardaki o çok çeşitli renk tonlarına ve farklılıklarına sebep olur.

Renkler, sağlığımız için çok önemlidir. Her renk tonu, kendi titreşimini yayar. Her renk özel bir çekime sahiptir ve bu çekim, kişinin bilinci dışında bazı sinirsel ve psikolojik tepkilere yol açar. Günlük yaşamımızda, bu titreşimli renk gruplarını kendi yararımız için kullanmayı bilmek çok önemlidir. Renklerin kendi aralarında dengede olmalarını sağlamak, bize, bizle ilgili haberler vermeleri için önemlidir. Renkler, çok güzel bir işaret, mesaj ve uyarıcı olabilirler.

Beyaz
Beyaz, birliğin, saflığın rengidir, bütün renkleri içinde barındırır. “Şimdiye kadar yayabilmiş olduğumuz tüm titreşimleri geçecek canlı ışık” (Le Jeune)

Beyaz, evreni yansıtan bir ayna gibidir. Titreşimi bize geri döner. Bir açıklık ve şeffaflık idealini yansıtır. Beyaz ışık, organları kuvvetlendirir, ışığın sıcaklığa dönüşmesiyle yaşamsal süreci hızlandırır, dokuların özündeki elektrik alanlarını ve akımlarını üretir.

Siyah
Beyazın zıttı siyah, iyi-kötü, beyaz-siyah, gündüz-gece, yin-yang, yaşam-ölüm gibi varolan doğal ikilemlerin, “diğer” rengidir. Siyah, her birimizin doğasında bulunan derin uyuşmazlığın sembolüdür.

“Karanlıkta,
Yalnızca karanlık yanı görmeyin.
Aydınlıkta,
Yalnızca aydınlık yanı görmeyin.
Bu ikisi, birbirlerinden ayrılmadan var olurlar.”
Kutsal Zen Metni

Kırmızı
Kanın, tutkunun rengi kırmızı heyecanlandırır, zihni harekete geçirir, kas gerginliğini olduğu gibi, solunum miktarını da artırır.

Palaiseul’e göre:
Kırmızı, sıcakkanlılar için coşturucu, ağırkanlılar veya iyileşmekte olan hastalar için uyarıcı bir renktir ve depresyonla ilgili sinir rahatsızlığında ise ruhsal faaliyeti tekrar başlatır.”

Prof.Mücher açısından:
Kırmızının eksikliği, her zaman ruhsal ve sinirsel yorgunluğa, dirilik eksikliğine, şüphelere, güçsüzlüğe veya cinsel isteğin kaybolmasına yol açar. Tam tersine bu renkten çok yoğun bir parça ise aşırı hareketli bir mizaca sebep olur.”

Kırmızı ışık, egzama, yanık, güneş çarpması, kızamık, çiçek vs. gibi hastalıkların tedavisinde, bir dokuya veya organa kan akışını kesmede payı olduğundan çok faydalıdır. Yine, yüksek dozda ultraviyole ışınlarının açtığı etkilerin düzeltilmesinde payı olabilir.

Turuncu
Candan, güleryüzlü turuncu, ışığı, ateşi, sıcağı hatırlatır. Önsezinin, duru sevincin, dengeli gücün sembolü turuncu, iyimserlik yayar. Bu renk, ruhu neşelendirir.

Sarı
Sarı, altın veya güneş ışığı gibi şen ve ilkbaharda hindiba tarlası gibi keyiflidir. Bu renk, zenginlik ve bolluğu hatırlatır. Canlı sarı, kişiyi aktif yapar; solgun sarı ise, dinlendirir, gevşetir.

Dr.Leprince’e göre:
Bu renk, tüm renkler arasında genel kas sinirlerinin gücünü artıran, tek renktir. Ağırkanlıları canlandıracak ve uyaracaktır.”

Sarı, anlamayı keskinleştirir ve akıl işlevlerini artırır. Tam aydınlıkta sarı, alanları genişleterek büyütür. Hafif bir neşe yayar ve açık, neşeli, esprili bir kişilik yaratır. Belli bir iç özgürlüğünün belirtisidir. Sarının eksikliği, tersine, yalnızlık veya değişiklik ihtiyacına yol açar.

Mavi
Gökyüzü, deniz ve uzay gibi, mavi, sakin, dinlendirici ve derin bir renktir. Giysilerde kullanıldığında, denge ve uyum titreşimleri olduğu kadar, bir çeşit yaşama sevinci de yayar. İç dekorasyonda, alanı daha aydınlık yaparak genişletir. Sinir, sıkıntı, heyecan için iyileştirici olan bu ışık, tam olarak dinlenmeye yardım eder. Gevşemenin sevildiği ortamlarda, mavi yansımalar bulunmalıdır. “Mavi ışık, bazı kronik uykusuzluk durumlarında uyku getiricidir.” (Dr.Leprince)

Tıpta mavi, sinir ağrılarını dindirmek için, astımda, romatizmada, sinir krizlerinde ve yüksek tansiyonda, ağrı giderici ve kasılmayı önleyici özellikleri yüzünden tavsiye edilir. Mavi ister çok koyu, ister açık olsun, içinde özgürlük ve uyum taşır.

Durgun deniz sakinliğini, yumuşak davranışları, yaşam sevgisini ve dostluğu sembolize eder. Ne kadar koyu olursa varlıktaki bütünlüğün o kadar gelişmiş olduğuna işaret eder. Mavinin rededilmesi, endişe, başkalarıyla ilişkilerde tatminsizlik olduğu kadar derin bir dengesizlik belirtisi de olabilir. Bu sorunlar, kışkırtma ve hareketlilik rengi olan kırmızıdan veya ısıtan sarı ve kestane renginden yoğun birer dozla giderilebilir. Mavi, bir işi gerçekleştirmenin, dengeli bir birliğin ve doğal eğilimlerin rengidir.

Kahverengi
Toprak Ana veya ağaç gibi kahverengi, yeşil gibi yaşamın yeşermesini değil, olgunluğu temsil eden, yatıştırıcı bir renktir. Sağlamlaştıran bir destek gibi, var olma bilincinin temelinin ve hareketli güçlerin tekrar ele alınmasında rol oynar. Kahverengi, alıcı ve duyuma ait bir renktir ve kestane renginin çeşitli tonları vücudu, evi, evin samimi ortamını, aile çekirdeğinin ideal güvenliliğini temsil eder. Kim fiziksel ve duygusal rahatlama sağlayan bu rengi, bir zayıflıkmış gibi rededebilir?

Tam olarak açılabilmek için, yuva kozasına ve fiziksel olduğu kadar ahlaksal bir yardıma da ihtiyaç duyanlar onu çok severler. Kahverengi, toprağın ve ağacın tüm verimliliğini üzerinde taşır. Çok uzun zamandan beri, insanların yaşamında renklerin rolünün önemli olduğu ve bunlarla oynayıp bitki ve hayvanların yaşamları üzerinde önemli etkiler yaratılabildiği biliniyor.

Örneğin hayvanlarda, kırmızının, boğa üzerindeki etkisi bilinir.  Sinekler pembe, limon sarısı veya açık yeşil gibi parlak tonlara konmayı tercih ederken, mavi, siyah ve kahverengiden sakınırlar. Sivrisinekler, koyu renkler tarafından çekilirler ve özellikle siyahın üzerine saldırırlar. Kelebekler, kendi öz renklerini yansıtan renkleri tercih ederler. Arılar, özellikle mavi çiçekleri severler. Karıncalar, yeşil ve turuncu tonlar tarafından çekilirken, mor renkten sakınırlar.

Renkler, ruhu yansıtır. Her renk, ruhun ve aklın bir durumunu temsil eder. “Kara kara düşünmek”, “hayatı tozpembe görmek”, kızgınlıktan kıpkırmızı kesilmek” gibi bazı deyimler, rengin insanlar üzerindeki ahlaksal etkilerini çok doğru olarak yansıtırlar.

Ben Enerjiyim! – Chislaine D. Martel – Arion Yayınevi – sf.81
"Cehalet insanı çirkinleştirir. Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek cevabım vardır. Lakin, lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye." Mevlana

Çevrimdışı ..Ceylinin Annesi..

• ...@yfer...
  • Yönetim K.Ü
  • Sanat Kurdu
  • *
  • Karizma Puanı: 1921
Ynt: TİTREŞİMLİ RENK PALETİ
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2008, 22:13:49 »
çok güzel ve yararlı paylaşımlarda bulunuyorsunuz teşekkürler ediyorum +1 eklendi...

Çevrimdışı **aslı**

• KENDİSİ
  • Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
  • Karizma Puanı: 1342
  • ...SENLE BEN, BATI-DOĞU; AMA DÜNYA YUVARLAK...
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2008, 22:27:08 »
teşekkürler hocam özellikle kulüp çalışmasında faydalı olacak...

Çevrimdışı •« Mа√i »•

• Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2008, 22:29:13 »
asıl ben teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ayfer ve aslı öğretmenim...  570a
"Cehalet insanı çirkinleştirir. Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek cevabım vardır. Lakin, lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye." Mevlana

Çevrimdışı egeakinci

• Üye
  • *
  • Karizma Puanı: 11
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2008, 20:07:53 »
Teşekkürler öğretmenim tam aradığım kaynak.

Çevrimdışı •« Mа√i »•

• Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2008, 20:18:25 »
işinize yaramış olmasına sevindim... :)