Gönderen Konu: Yeni öğretmen yardım lütfen :)  (Okunma sayısı 1328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı inceagörsel

  • Yeni Üye
  • İleti: 2
  • Karizma Puanı: 1
Yeni öğretmen yardım lütfen :)
« : 13 Şubat 2024, 23:32:52 »

Değerli hocalarım ben ilk defa görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapacağım 7. Ve 8. Sınıflara gireceğim. Bu sitedeki planlara baktım kafam karıştı süreç nasıl işliyor yardımcı olur musunuz özellikle yıl sonu sanırım sergi oluyor bu sergi öğrencilerin her ders yaptığı şeylerden mi sergi içim ayrı çalışma mı oluyor
Bana yol gösterebilirseniz çok mutlu olurum

Çevrimdışı fsahinoglu

  • Üye
  • *
  • İleti: 90
  • Karizma Puanı: 211
Ynt: Yeni öğretmen yardım lütfen :)
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2024, 23:25:04 »
Öncelikle hayırlı olsun hocam, görsel sanatlar dersini her öğretmen kendi okul çevre ihtiyaçlarına göre ve öğrenci profiline göre dersi işlemektedir. Misal hiçbir imkanı olmayan öğrencilere karakalem natürmort, peyzaj vs gibi konuları yaptırırken bazı arkadaşlar ebrudan linolyum baskıya kadar farklı teknikleri öğrencilere öğretmektedir. Burada öğrenci profili düzeyi okul çevre şartları değişken olduğu için içerikler de değişebiliyor. Bilemediğimizden ötürü şunu yap bunu yap kesin bir şey demek söz konusu değil. Öncelikle öğrencilerden renkl bilgisini yoklayın ana ara sıcak soğuk nötr zıt renk bilgisi ne düzeyde yoksa renk çemberi etkinliği yaparsınız sonra ki konuda sıcak yada soğuk renklerle bir çalışma yaparak bilgiyi pekiştirebilirsiniz. İnternette özellikle pintereste öğrencilerin seviyelerine uygun etkinlikler bulabilirsiniz. klasik teknikler pastel suluboya guaj boya akrilik modelleme teknikleri gazete tutkal yada kağıtlarla yapıştırma tekniği materyal tekniklerden filografi ahşap baskı tekniği gibi teknikleri öğrencilere gösterebilirsiniz.
8. sınıflara fazla uğraş geektiren işler vermenizi kimse istemez nede olsa sınavlara hazırlanacaklar ya ondan (Ben planımda ne varsa uygularım :)))) ) 7. sınıf seviyesinde etkinlikleride yaptırabilirsiniz sakıncası yok.

Ders saatimiz tek saat olduğundan etkinlikler en az 2 hafta maksimum 4 hafta olacak şekilde süre verebilirsiniz. (uzun süre verirseniz suistimal ediyorlar zamanı etkili ve verimli kullanmıyorlar son haftaya bırakıyorlar ders içerisinde boş durma ihtimalleri var süreyi bir etkinlik için 1 ayı geçmesin o yüzden) iyi kötü 1 dönemde 4 tane kesin çalışma yaptırın.
Sergi konusuna gelecek olursak çalışmaların kalitesine içeriğine ve sayısına bağlı olarak açılıp açılmaması size kalmıştır. Sergi açmak zorunlu değildir (okul zümresinde karar almışsan ve müdür bey evrakcıysa açın bence kararı yüzünüze vurabilir zümrede  imkan ve şartlara göre açılıp  açılamayacağına karar verilir diye ekleriz ;)) ama öğretmenin meslek hayatında en az bir tane açması gerek diye düşünüyorum. Sergilik işler sunarsanız ve de o çalışmalarda da öğrencilerle beraber üretirseniz neden sergi açılmasın ki ? okul idaresinden paspartu için maddi destek alabiliyorsanız şanslısınız alın açın. Sergi için ayrı bir etkinlik yapılmaz o yıl içerisinde en güzel çalışmaları ayırır sergiyi açarsınız.

Çevrimdışı inceagörsel

  • Yeni Üye
  • İleti: 2
  • Karizma Puanı: 1
Ynt: Yeni öğretmen yardım lütfen :)
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2024, 17:56:01 »
hocam cevabınız için çok teşekkür ederim