Gönderen Konu: İngilizce Yiyip Turkche Konuşuyoruz!  (Okunma sayısı 1184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oº°melocum°ºO

  • Uzman
  • *****
  • İleti: 1.098
  • Karizma Puanı: 449
  • e-fenciiii
İngilizce Yiyip Turkche Konuşuyoruz!
« : 19 Haziran 2007, 20:05:51 »

Türkçe'nin İngilizceleştirilmesi hızla sürerken, bunun en güzel kanıtlarından biri ürünlerin televizyonlarda dönen reklamları oluyor. Gıda sektörünün İki büyük Türk firmasının ürünleri bile ya uyduruk ya da tamamen ingilizce isimlerle market raflarındaki yerlerini alıyorlar.

İşte ETİ'nin bazı ürün isimleri: Finger, Maximus, Bumbada, Ruby, Negro, Browni, Crax, Wanted, Soho, Yami, Melo, Bumbo, Petito, Lifalif, Pronot

Ya ÜLKER ürünlerine ne demeli: Café Crown, Caramio, King Top, Stars, Haylayf, Rondo, Probis, Pretzel, Mix Kraker, Çizi, Krim Kraker, Choco, Alpella, Golf Bravo, Roko, Süper Fantasia, Lungo, Choxx, Hobby, Hobby Cup, Golf Storng, Royal, Golf Royal Special Dulce De Leche, Golf Royal Special Tria, Coco Pops, Corn Flakes, Crunchy Nut Corn Flakes, Frosties, Honey Loops, Allstar, Sunny, Link, Dankek, Dankek Choco, Dankek Kremix, Kekstra, Dankek Luxury, Dankek Baton, Chewy, Yutop, Heycan, Kidbox, Aktipro, Stars, Kremini, Viva, Yupo, Gallery, Toffe, Tipsy, Toto, Kitymilk

Türkiye'de, Türk vatandaşlarının yiyeceği bildiğimiz çikolataya "wanted", çiğneyeceği sakıza "Chewy" adını vermenin mantığı nedir? Yabancı firmalar bile Türkiye pazarına soktukları ürünlerine, bizimkilerden daha Türkçe isimler koyarlarken bu rezillik nereye kadar sürecek?

Eleştirmek değil değiştirmek, tepki vermek gerekir. Eti ve Ülker firmalarının internet sitelerinden konuyla ilgili soruyu kendilerine de ilettim. Ürünlerine bu isimleri vermelerini nasıl savunacaklar ya da herhangi bir açıklamada bulunacaklar mı çok merak ediyorum. Hep beraber göreceğiz.

                                            ortaokul arkadaşım
............................. ............................. .evren soyuçok