Gönderen Konu: Bienal”de Brecht”e selam: İnsan neyle yaşar?  (Okunma sayısı 1268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ...:::£sra:::...

  • Yönetim K.Ü
  • Sanat Kurdu
  • *
  • İleti: 7.764
  • Karizma Puanı: 2742

Kendilerini, “WHW - What, How & For Whom” (Ne, nasıl ve kimin için) olarak adlandıran festival küratörleri Ivet Curlin, Anna Devic, Natasa Ilic ve Sabina Sabolovic, toplantıda Alman oyun yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht”in 80 yıl önce yazdığı “3 Kuruşluk Opera” adlı oyunun 2. perdesinin kapanış parçasından adını alan bienalin başlığını, kısa bir tiyatro gösterisiyle anlattı.

Gösterinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan küratörler, Berthold Brecht”in bir bakıma var olanın yeniden yapılandırılması üzerinden gerçeğe ilişkin sorular sorduğunu, bu yoldan yürüyerek bienali bir biçim olarak sergileyeceklerini belirtti.

Brecht, 1929″daki “Büyük Buhran” öncesi yazdığı oyunda “Önce ekmek gelir, arkadan ahlak / Artık vermek gerek unutmayın sakın / Tüm nimetlerden payını yoksulların” diyordu.

Oyun tiyatronun aynı zamanda toplumsal ve siyasal bir değişim aracı olarak algılanmasına da yolaçarak önemli bir değişimin ilk adımı olmuştu.


MEKANLAR HENÜZ BELLİ DEĞİL
Küratörler, bienal mekanlarına ilişkin bir soru üzerine, mekanların belli olmadığını, hala arayışlarının sürdüğünü kaydetti.


“İZLEYİCİLER MARKSİZMLE TANIŞIRLARSA İYİ OLUR”
Sergiledikleri tiyatro gösterisinde geçen “Ortodoks solculuk ile modern sanat arasındaki çelişki” ifadesine ilişkin bir soruya da küratörler, “Bütün istediğimiz izleyicilerimizin bir bölümünün içinde bulunduğumuz duruma uyanması. Bu arada eğer Marksizm hakkında bir şeyler öğrenirlerse iyi olur” yanıtını verdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı”nca düzenlenen “11. Uluslararası İstanbul Bienali”, 12 Eylül-8 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

alıntıdırburdan tıklayın
çok çalışmak zamanı