Gönderen Konu: Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi ÖzelYetenekSınavı  (Okunma sayısı 4216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ภєร

  • *ภ є ร l เ ђ ค ภ*
  • Onursal
  • Uzman
  • *
  • İleti: 1.380
  • Karizma Puanı: 296
  • İlkim "İLKİM" im :)

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Özel Yetenek Sınavı

Sayın Aday,

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavına ilişkin bilgiler aşağıdadır.

Ön Kayıt : 13-23 Ağustos 2007

a) Liseler, meslek liseleri, öğretmen liseleri ve güzel sanatlar liselerinin Grafik, Resim, Sanat (Resim), alan/kol/bölümlerinden mezun olan adayların, 2007 ÖSS’de herhangi bir puan türünden 160 ve daha fazla ÖSS puanı (ÖSS-P) almaları gerekir.

b) Yukarıda (a) maddesinde sözü edilen alan/kol/bölümler dışındaki bir alan/kol/bölümden başvuracak adayların 2007 ÖSS’de herhangi bir puan türünden en az 185 ve daha fazla ÖSS puanı (ÖSS-P) almaları gerekir.

Ön Kayıt İçin İstenilen Belgeler


2007 ÖSS Sınav Sonuç Belgesi’nin aslı ve fotokopisi,
2 adet son altı ay içerisinde (kız adayların başı açık ve erkek adaylar sakalsız olarak) yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.
Adayların mezun olduğu alanı belirtir diploma veya çıkış belgesinin aslı ve fotokopisi.
Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi.
T.C. Ziraat Bankası Ç.Ü. Balcalı Şb. Eğitim Fakültesi 255 93773-5001 no’lu hesaba yatırılacak olan 100.00 YTL. (yüz yenitürklirası)’ nın dekontu. (ön kayıt yapıldıktan sonra sınav ücreti iade edilmez).
Not : Posta yolu ile ön kayıt yapılamaz. Kayıt adayın kendisi ya da bir yakını tarafından yapılabilir.

Sınava Girerken Dikkat Edilecek Konular :

- Ön kayıt yaptıran adaylar 24 Ağustos 2007 Cuma günü saat 16.30’da Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı binası önünde ilan edilecek olan listelerden sınav salonlarını öğrenebilirler.

- İlan edilen programa göre adayların belirtilen saatte ve salonda hazır bulunmaları gerekir. Adayların sınava giriş belgelerini ve fotoğraflı kimlik kartlarını (Nüfus cüzdanı, Ehliyet, vs.) yanlarında getirmeleri ve görevlilere göstermeleri zorunludur.

- Fotoğraflı özel kimlik kartı olmayan veya kimlik kartından kuşku duyulan (yıpranma, silinme, fotoğrafın adaya benzememesi vb.) adaylar sınava alınmayacaktır.

Sınav Takvimi :

27 Ağustos 2007 Pazartesi I. Aşama Sınavı - Desen ve Tasarım Sınavı - Saat: 09:30 - 13:30

28 Ağustos 2007 Salı - Değerlendirme

29 Ağustos 2007 Çarşamba II. Aşama Sınavı - Yazılı Sınav - Saat: 10:30 -12:30

31 Ağustos 2007 Cuma - Kesin Sonuçların İlan Edilmesi

Not : Başvuru sayısına göre yukarıda belirtilen sınav saat ve gruplarında değişiklik yapılabilir.

2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı; Desen-Tasarım Sınavı ve Yazılı Sınav olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. I. Aşama Sınavı olan Desen-Tasarım Sınavı’na tüm adaylar katılacaktır. I. Aşama Sınavı sonunda adaylar en yüksek puandan başlamak üzere sıralanacaklar ve ilk yetmiş (70) aday II. Aşama Sınavı’na girmeye hak kazanacaktır.

I. Aşama Sınavı :


Bu sınav iki bölümden oluşmaktadır :
a) Desen Sınavı : Canlı modelden desen çizimi.
b)Tasarım Sınavı : Bu sınavda adayların yorumlama ve tasarımlama yetileri değerlendirilecektir.
II. Aşama Sınavı :


Yazılı Sınav : Bu sınavda adayların genel kültür, anlama, algılama ve yazılı anlatım yeterlikleri değerlendirilecektir.
Değerlendirme :
I. Aşama Desen Sınavı’ndan alınan puanın % 50’si ile Tasarım Sınavı’ndan alınan puanın % 50’ sinin toplanması ile I. Aşama ham puanı elde edilecektir. Bu puan, Yüksek Öğretim Kurumunca belirlenen Yerleştirme Puan (YP) formülü içinde yer alarak I. Aşama puanı hesaplanacaktır. Hesaplama sonunda adaylar en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konulacak ve ilk yetmiş (70) aday ikinci aşama sınavına girmeye hak kazanacaktır. Bu adayların II. aşama sınavları tamamlandıktan sonra I. aşama sınavından alınan ham puanın % 60’ı, ikinci aşama sınavından alınan puanın %40’ nın toplanmasıyla Özel Yetenek Sınav Puanı (ÖYSP) elde edilecektir. Yerleştirmeye esas olacak olan puan (Yerleştirme Puanı=YP) ÖSYM ’nin düzenlemiş olduğu 2007-2008 ÖSS yerleştirme kılavuzunda belirlenen ölçütlere göre hesaplanacaktır.

Adaylar (YP) Yerleştirme Puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konulacak ve kontenjan sayısı kadar (40 asıl ve 20 yedek ) aday sınavı kazanmış olacaktır.

Sonuçlar : 31 Ağustos 2007 Cuma günü ilan edilecektir.

Kazananların Kesin Kayıtları :
Asıl adaylar, kesin kayıtlarını Çukurova Üniversitesi 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Takvimi dahilinde olmak üzere 10 Eylül 2007 Pazartesi günü 1 (bir) gün süreyle yaptıracaklardır. Kesin kayıtlarını yukarıdaki süre içerisinde yaptırmayan asıl adayların yerine yedek adaylar kayıt hakkı kazanır.

Adaylardan Sınav İçin İstenen Malzemeler :

Dört (4) Adet 50x70 cm. boyutlarında resim kağıdı. (I. Aşama Sınavı için )
Bir (1) Adet 50x70 cm. boyutlarında duralit, kontraplak, mukavva v.b. altlık (I. Aşama Sınavı için)
Kurşun kalem, silgi, açacak, kıskaç.( I. ve II. Aşama Sınavları için)
Not : 1- Üniversitemizde Yabancı Dil İngilizce’dir. Bölümümüze kesin kayıt yaptıran öğrenciler 1. yıl okunmakta olan Yabancı Dil dersini İngilizce alacaklardır.

2-Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı 1. Yıl Lisans programı ortaktır. 1. yıl sonunda öğrenciler Resim, Heykel, Grafik Anasanat Atölyelerine "Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı Anasanat Atölyelerinin Seçimine ve Değişimine İlişkin Yönerge" sine bağlı olarak (başarı ve tercih sıralaması dikkate alınarak) Bölüm Kurulu Kararı ile yerleştirilirler. 1.yıl öğrencilerine duyurusu yapılan yönergeye göre; öğrenciler, 1.yıl sonunda yapılacak olan bu dağılıma uymakla yükümlüdür.


ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ RESİM  A . S . D 2000