Gönderen Konu: fiyatıyla tarihe gecen fotoğraf  (Okunma sayısı 1260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GÜLS€V€N

  • gülseven
  • Çalışkan
  • ****
  • İleti: 791
  • Karizma Puanı: 103
fiyatıyla tarihe gecen fotoğraf
« : 15 Mart 2008, 16:42:12 »

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir fotoğraf, rekor fiyata alıcı buldu. İsmi açıklanmayan bir meraklı, 1904 tarihli ‘The Pond-Moonlight / Küçük Göl - Ay Işığı’ adını taşıyan manzara fotoğrafı için, yaklaşık 3 milyon dolar verdi.
Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentindeki Sotheby’s Müzayede Evi’nden alınan fotoğraf, fiyatıyla tarihe geçti. 1904 yılında Edward Steichen tarafından çekilen ‘Küçük Göl - Ay Işığı’ adlı fotoğraf tam 2 milyon 928 bin dolara alıcı buldu.
Sotheby’s Müzayede Evi’nden rekor fiyata satılan fotoğrafta, küçük bir göle ağaçların arasından süzülen ışığın yansıması görülüyor. 700 bin ila 1 milyon dolara satılması öngörülen fotoğrafın yaklaşık 3 milyon dolara alıcı bulması müzayede yetkililerini de sevindirdi.
Denise Bethel (Fotoğraf Bölümü Yöneticisi): Gerçekten nadir bulunan bir eser. Edward Steichen fotoğrafın resme rakip olabileceğini gösterdi. O bunu başardı ve fiyat da başardığını gösteriyor.
Fotoğrafı satan alan kişinin ismi açıklanmazken müzayede yetkilileri satışa sunacakları diğer bazı fotoğrafların bu kadar olmasa da yüksek meblağlara alıcı bulacağını düşünüyor.

 


[eklenti yönetici tarafından silindi]