Gönderen Konu: Graffiti (Sokak Sanatı)  (Okunma sayısı 3509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stak67

  • Yeni Üye
  • İleti: 1
  • Karizma Puanı: 0
    • Stak67 - Ankara Graffiti
Graffiti (Sokak Sanatı)
« : 17 Şubat 2015, 00:33:49 »

Merhaba arkadaşlar. Bende yeni bir öğretmen ve yeni bir forum kullanıcısı olarak aranıza katıldım. Açacağım ilk konuyu da yıllardır severek devam ettiğim ve benim için hobi'den öte bir etkinlik olan Graffiti'ye ayırmak istedim. 2007 yılından beridir bu işle uğraşıyorum. Öncelikle graffiti hakkında biraz bilgi vereyim.
Geçmişi mağara resimlerine kadar dayandırılan duvar boyama sanatının modern anlamda ilk örnekleri 1960'lı yıllarda ortaya çıktı. Şehirlerin duvarlarına başlangıçta tek renk sprey boyalar ve kalemlerle yazılan takma adlar sonraları daha büyük, renkli ve ilgi çekici bir hal almaya başladı. Yazıların yanına karakterler yapıldı ve duvarlar daha farklı bir boyut kazandı.
Graffiti'nin Türkiye'de ilk örneklerini ise 1984 yılında "REZ" takma adlı Tunç Dindaş'tan gördük. 2000'li yıllardan sonra Blue Jean dergisinde graffiti yer verilmesinden dolayı ise Türkiye'nin bir çok ilinde graffiti örnekleri görmeye başladık. Bu örnekler 2007 yılında İstanbul'da açılan bir graffiti mağazasından sonra daha da arttı. Ben de bu ikinci kuşak writerlardan biriyim.
Graffiti'nin ana malzemesi ise sprey boyalar. Günümüzde graffiti için özel olarak üretilmiş bir çok sprey boya markası mevcut.
 Graffiti konusunda daha detaylı bir bilgi ve yardım isteyen olursa seve seve yardımcı olurum. Bunlarda geçmişten günümüze birkaç graffiti örneği:

TAKI183

Copic, Turbo, Wyne, Tab, Kien, UsynTurboDoes
Bunlarda benden birkaç çalışma: