Gönderen Konu: * K.Deniz PİRECİ Kişisel Sergisi *  (Okunma sayısı 1658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı [email protected]èR

  • _İLYaS DeNiZ GöKÇe_
  • Onursal
  • Uzman
  • *
  • İleti: 3.155
  • Karizma Puanı: 2448
  • SaNaTÇı oLaCaK iNSaN DoĞuŞTaN BeLLi oLuR...
    • http://deniz_art.sitemynet.com
* K.Deniz PİRECİ Kişisel Sergisi *
« : 26 Kasım 2007, 00:02:23 »

K.Deniz PİRECİ
“YOK ZAMANDA YAŞAMAK”
27 Kasım – 11 Aralık 2007
BİLİM SANAT GALERİSİ


‘’ Şiddetin bir salgını andırdığı, yeryüzünün kirletilerek yıkıma uğratılmasının vahim bir noktaya vardığı çağımızda, kadınların şefkati bize kendi yarattığımız cehennemden kurtulmanın yollarını gösterebilir.’’

Yurtiçi ve yurtdışında onlarca sergiye ve bienale katılan K. Deniz Pireci’ nin, kadınlığın tarihsel serüveni ile ilgili üçlemesinin sonuncusu olan  ve günümüz kadınlarını konu alan  “Yok Zamanda Yaşamak” başlıklı sergisi sanat severlerle buluşuyor. 27 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Bilim Sanat Galerisi’ nde açık kalacak olan sergide kadınlar bu kez de porselen heykellerde karşımıza çıkıyor.

Kadınlığın hoşgörüsünün daha özgür toplumların yaratılmasına ön ayak olacağına inanan sanatçı; eserlerine de bu inancı yansıtıyor. “ Yok Zamanda Yaşamak” la, işinde atik, yırtıcı, tuttuğunu koparan; ama evinde narin, hassas, şefkatli olan günümüz kadınının içsel paradoksuna doğru sorgulayıcı bir yolculuğa çıkarıyor. Bu sergi sayesinde; çok boyutluluğa yatkın ve kendi varoluş biçimi içinde birçok ayrıntıyı aynı anda kucaklayan kadınların, hayatın sabit androsantrik seyri içinde bile karşısına çıkan her olaya yenilenmiş bir tazelikle yaklaşabildiğini keşfediyoruz.

Türkiye’nin kendini porselen heykellerle ifade eden az sayıdaki sanatçılarından olan Pireci son dönem çalışmalarını “Aydınlanma çağının yaratıcısı olmakla gurur duyan insanoğlunun beyninin arkaik katmanlarında yer alan kadınlığa dair kirli tozları silmek için, çamurun bana söylediklerine aracılık ederek tüm içgüdüleri özgürleştiriyorum.’’ diye tanımlıyor. Böyle yoğun bir çaba ve içtenlikle gerçekleştirilmiş yapıtlar sayesinde; kim olduğumuzu arayıp bulmak ve bize kültürel olarak dayatılmış rollerden sıyrılıp kendi esrarımızı keşfetmek arzusu ile doluyoruz.

Sergilenen 50 eserin içinde sanatçının yurtdışında sergilenen eserleri de bulunuyor. Sergide yer alan eserlerin yanı sıra sanatçının çalışmalarından bazıları VitrA Seramik Sanat Atölyesi, Kore Museum of WOCEF ve pekçok özel koleksiyonda yer alıyor.

SERGİ MEKANI:         

BİLİM SANAT GALERİSİ
Nevzat METİN
Moda Caddesi Lütfü Bey Sok. No: 5/1

Moda-Kadıköy – İstanbul

Tel: 0216 349 26 10« Son Düzenleme: 26 Kasım 2007, 00:03:31 Gönderen: [email protected] »