Gönderen Konu: Öğretmen adayı KPSS'ye girmemeli mi?  (Okunma sayısı 1219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ilker

 • İlker ÖZTÜRK
 • Administrator
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 8.400
 • Karizma Puanı: 1842
  • GorselSanatlar.NET
Öğretmen adayı KPSS'ye girmemeli mi?
« : 15 Ağustos 2008, 12:47:33 »

BEKİR TÜRKMENOĞLU'NUN YAZISI

Öğretmen adayı KPSS'ye girmemeli

Yazının başlığını okuyan diğer fakülte mezunları kızacak belki ama, gerçekten eğitim fakülteleri mezunu öğretmen adaylarının bir de KPSS'ye girmesine ben yıllardır bir anlam veremiyorum. Bir kere eğitim fakültelerini ÖSS'de kazanmak kolay değil. Çok yüksek puan almak gerekiyor. Ama çok yüksek puanla eğitim fakültelerine girebilen öğretmen adaylarından bir kısmı, her nedense aynı başarıyı KPSS'de gösteremiyorlar. Belki de sınava tepki duydukları için böyle oluyor.

İkincisi, eğitim fakülteleri sadece öğretmen adayı yetiştiriyor. Mesela bir hukuk fakültesi, iktisat fakültesi, işletme fakültesi mezunu gibi değiller. Başka işler yapmaları biraz zor. Hatta imkansız gibi bir şey. Buna rağmen, eğitim fakülteleri mezunu öğretmen adayları yıllardır KPSS'lere giriyorlar.

Bu duruma en başta Milli Eğitim Bakanlığı'nın itiraz etmesi gerekir. Ama Bakanlık maalesef bu konuda hiç sesini çıkarmıyor. MEB itiraz edeceği yerde KPSS'ye girmiş, başarılı veya başarısız olmuş öğretmen adaylarına usta öğreticilik, sözleşmeli öğretmenlik gibi roller biçiyor.

Bu durum elbette öğretmen adaylarını tatmin etmiyor. Tatmin etmediği gibi, böyle ikinci sınıf, üçüncü sınıf öğretmen pozisyonunda da görülmek istemiyorlar. Mesela bana mail gönderen ve isminin açıklanmasını istemeyen öğretmenimiz gibi. Öğretmenin maili şöyle:

"Ben anasınıfı öğretmeniyim, okulu bitireli 3 yıl oldu. Fakat KPSS'de yeterli puanı alamadığım için usta öğretici olarak çalışmaktayım. Görevimle ilgili büyük sıkıntı yaşamaktayım. Velilerimi öğretmen olduğuma bile inandıramıyorum. 'Siz niye usta öğreticisiniz de öğretmen değilsiniz' diyorlar."

Evet durum böyle. Kimbilir daha ne sıkıntılar vardır. MEB bu konuyla ciddi olarak ilgilenmeli.

AKŞAM
Selçuk Üniversitesi - Seramik - 1998
Abant İzzet Baysal Üniversitesi - Resim İş - 2004
Düzce Yunus Emre Ortaokulu


Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet.

Çevrimdışı NÖzcan

 • nalan
 • Uzman
 • *****
 • İleti: 1.270
 • Karizma Puanı: 182
Ynt: Öğretmen adayı KPSS'ye girmemeli mi?
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2008, 13:05:51 »
ben sınavsız başlayanlardanım ve 14 yıllık öğretmenim.eskiden yeterlilik sınavı vardı(bizim zamana oda vurmadı) şimdide kpss.nedir bu sınavlar bir anlam verememişimdir.zaten eğitim fakültelerinde okuyan öğrenciler kendi alanlarında yeterliler ki mezun oluyorlar.mezuniyetten sonra tekrar bir sınav ne için.eğitimin de seviyesi düşüyor.bir ara ziraat fakültesi mezunları bile öğretmen oldu ama şimdi eğitim fakültesi mezunu genç arkadaşlar iş arama peşinde.ya dersanelerde yada özel okullarda iş imkanı bulmaya çalışıyorlar.bulanlarda şanslılardır.bekir türkmenoğluna tamamen katılıyorum.sizede konu için teşekkürler ilker öğretmenim.mezun olan binlerce arkadaşa da bol şans diliyorum.
samsun ondokuz mayıs üniversitesi eğitim fakültesi resim bölümü grafik anasanat dalı