Gönderen Konu: Okullarda resim…  (Okunma sayısı 2203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatma70

 • Yönetim K.Ü
 • Uzman
 • *
 • İleti: 1.643
 • Karizma Puanı: 482
 • Ressamın imzası; Yaptığı resimleridir.
Okullarda resim…
« : 02 Ekim 2012, 19:21:22 »

Okullarda resim…
Okullarda resim…  30 Eylül 2012, 01:11   Harun Arıh[email protected]  Hüseyin KILIÇKAN - Hayrettin KILIÇKAN… Ortaöğretimde uzun yıllar resim öğretmenlerinin en çok kullandıkları kitaptır. Ben size yıllar yılı kullanılagelen
Bu kitaptan bahsetmeyeceğim, Günümüzde Okullarda Resim konusu zor ve karmaşık bir konu. . İlkyazımda anlatmaya çalıştıklarımı bol soru işaretleri ile farklı şekilde anlatmaya çalışmıştım. Bugün, seçtiğim konuda o kadar çok soru işaretleri var ki…
Şimdi sormak isterim günümüzde resim derslerine yeterli ilgi var mı ?evet, var;hatta fazlası bile var.Peki  Resim derslerine yeterli zaman ve ders saati ayrılmış mı?Haftada bir derste hangi konularda resim yapılır?Resim dersinden de kalınır mı?.Bu dersten zayıf not alınır mı?Bu ders yetenek dersi mi?Okullarda yeni icat edilen seçmeli dersler ,okulların başarısını çok mu arttıracak? Artan başarıyı nasıl ve hangi cihazla ölçeceğiz?
Sorular, sorular, sorular… Yani anlayacağınız cevaplanması gereken bir yığın soru…   
Resim Sanatı konu olduğunda ne yazık ki toplumumuzun diline dolanmış klişe laflar vardır ‘ B en çöp adam bile çizemem’ Sanki Resim Öğretmenleri de çöp adam çizmeyi öğretmek için cansiperane çalışıp ter döküyorlar, Resim sanatı bu kadar basite indirgenecek bir boyuta sahip olmasa gerek.
Bir resme bakılır ‘uhh,sanki fotoğraf  gibi…’o zaman yapılan resim mi? Git fotoğraf çek niye o kadar emek sarf edeceksin ? Yine sinir bozucu, cehalet kokan bir laf ’Hocam senin resimlerinden birkaç tane alıp, köşeyi dönmek için seni öldürmek lazım’ Mantık, ressam öldükten sonra resmi değerlenir mantığı… Açıkçası ironik bir durum.Böyle düşünen toplumun okullarındaki resim dersleri de aynı paralelde olacak elbet
Bu dersten 100 puan üzerinden 67,5 , 77,80 gibi not veren öğretmen ,acaba hangi hassas teraziyi kullanıyor? Okullardaki seçmeli dersleri gerçekten öğrenci veya veli mi seçiyor? Yoksa zahmete girmesin diye gereksiz bir işgüzarlıkla okul idaresi mi?
Günümüzde yeni uygulanmaya başlayan yeni müfredatla dersin ismi ‘Görsel sanatlar’oldu ve resim yapmak yerine Görsel sanat kültürü daha ağırlıklı veriliyor. Okul idareleri bu dersi işlerine geldiği gibi kaldırmakta veya en aza indirmektedirler. Bursa nın en eski ve köklü lisesinde okul müdürü bu dersi keyfi olarak yetkisi olmadığı halde 2007 yılında kaldırmıştır. Bu ders aynı okulda sadece 9.sınıflara daha bu yıl konmuş.
Resim öğretmenlerinin kabul edersiniz ki bu konuda dertleri epey büyük, Hatta bu nedenden bu branşı seçtiğimiz için bazen pişmanlık duymamaktayız. Önce dersi okuldan tamamen kaldıracaksın sonar okul öğretmenin tayinini başka okula çıkarttıracaksın sonrada da öğretmen olmadığından bu dersi koyamıyorum diyeceksin. Akıl alacak bir durum değil. Bence okullarımızdaki idarecileri öğrenci yapıp, bu dersi zorunlu kılmalı, haftanın beş günü Görsel sanat kültürü verilmelidir.
Ruh sağlığı dengede olan insan, başarılı insandır. İnsanlar tarih boyunca güzel sanatlarla uğraşarak ruh sağlıklarını korumuşlardır. Ruh sağlığı bozuk insanların başarısından söz edilemez. Atatürk ’Bir Millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz. O milletin ilerleme yolunda yeri yoktur’ diyor. Başka söze gerek var mı?                       
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2012, 19:22:00 Gönderen: fatma70 »
Resimler ister haberleri olsun,ister olmasın
Hepsi de ressamın elindedir, o elden çıkar.
                                               MEVLANA.

Çevrimdışı yoldaş

 • Yönetim K.Ü
 • Üstad
 • *
 • İleti: 14.456
 • Karizma Puanı: 4092
 • görsel tasarım uzmanı
Ynt: Okullarda resim…
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2012, 09:00:21 »
teşekkürler paylaşım için arkadaşım.... +1