Gönderen Konu: SAİNT-JOSEPH LİSESİ ve ÇEVRE BİLİNCİ"SANAT ve KELEBEK ETKİSİ"  (Okunma sayısı 1264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yaprak01

  • Üye
  • *
  • İleti: 57
  • Karizma Puanı: 50

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi, 6-7 Mayıs 2009 tarihlerinde "Sanat ve Kelebek Etkisi" başlığı altında ‘Sınırlı Kaynaklar, Sınırsız Tüketim’ konularını bir dizi etkinlikle irdeleyecek.
Neden ‘’Sanat ve Kelebek Etkisi’’?
Kelebek Etkisi’ni 1963 yılında, ABD doğumlu matematikçi ve meteorolog, Edward N.Lorenz, bilgisayarında hava durumuyla ilgili hesaplar yaparken buldu. Verilerde yaptığı 1/1000 (binde bir) oranlık bir değişimin, yani bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı rüzgarla eşdeğer bir fark olmasına rağmen hesaplamalarda çok farklı sonuçlar çıktığını gördü: Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, Avrupa’da fırtına kopmasına neden olabilir.
Hepimizin bildiği gibi, bilim adamlarının konuyla ilgili çizdikleri tablo iç açıcı değil. Bir eğitim kurumu olarak, lisemizde öğrenim gören her gencin birer kelebek olduğuna inanıyoruz. Gerçekleştirmek istediğimiz ‘’küçücük’’ etkinliklerin bir kelebeğin kanat çırpışından oluşan rüzgar kadar küçük olduğunu biliyoruz; ama bu çalışmalarımızla genç kelebeklerimizi bilinçlendirmeyi, kendilerine düşen sorumluluk payını üstlenmeleri gerektiğini vurgulamayı, geleceklerine ve evrene bir umut ışığı tutabilmeyi amaçlıyoruz.
Etkinliklerimizde, sanatsal yön de önemli bir yer tutacaktır: İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi Plastik Sanatlar Kulübü’nün "SU" temalı resim sergisinin yanı sıra tüm İzmir ilköğretim okulları 5-6-7-8. sınıf öğrencilerine açık bir resim yarışması düzenlenecektir. Jüri üyeliğini; Prof. Hüsamettin Koçan, Prof. Mümtaz Sağlam, Prof. Bedri Karayağmurlar, Mahmut Durmuş ve Gülin Altuner'in yapacağı 2020’de Temiz Dünya” konulu yarışmada öğrenciler eserlerini okulumuzda tuvale dökecek ve katılan eserler de sergilenecektir.
Bunun dışında, 7 Mayıs 2009 Perşembe günü saat 14:00’te, İzmir Atatürk Kültür Merkezi’nde, Ali Muzaffer Tunçağ’ın yönetiminde bir açık oturum gerçekleştirilecektir. Oturuma Prof. Dr. Yaşar Uysal, Doç.Dr. Ali Kerem Saysel, Doç.Dr. Barbaros Gönençgil, Yrd.Doç.Dr. Dilek Seymen konuşmacı olarak katılacaklardır. Oturumdan sonra resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirilecek, ardından bir kokteyl verilecektir.
Aynı günün akşamı AKM’de saat 19.30 – 21.00 saatleri arasında Saint-Joseph Lisesi’nin 140 öğrencisi “Suyu Okşayan Eller: Mezopotamya’dan Günümüze Anadolu” adlı şiiri, dansı ve tarihi harmanlayan farklı ama bir o kadar da kültürümüze özgü muhteşem koreografili bir dans gösterisi sunacaklardır.




Çevrimdışı HAKAN YÜCEL

  • Sivrisinek
  • Uzman
  • *****
  • İleti: 1.814
  • Karizma Puanı: 529
  • RESİM YARIŞMALARINA KATILMIYORUZ !
teşekkürler.Hüsamettin hocada çok çalışıyor.Pınar jürisinde de var,dikkat ettiniz mi?
SİGARAYI KESİN BIRAKMAK İÇİN LÜTFEN İZLEYİN
http://video.google.com/videoplay?docid=-7032825356513183711#