Gönderen Konu: SAYGI GÖSTERMEK ÖZGÜVENİ GÜÇLENDİRİR  (Okunma sayısı 1639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı **aslı**

  • KENDİSİ
  • Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
  • İleti: 4.373
  • Karizma Puanı: 1342
  • ...SENLE BEN, BATI-DOĞU; AMA DÜNYA YUVARLAK...
SAYGI GÖSTERMEK ÖZGÜVENİ GÜÇLENDİRİR
« : 02 Kasım 2007, 23:03:10 »

Ergen anne-babası olmak genellikle zor ve bazen de stresli bir durum olarak görülür. Ancak anne-babaların bu bakış açısına saplanıp kalmaları ergenlik döneminin özel ve güzel yanlarını görmelerini ve bunun mutluluğunu yaşamalarını engelleyebilir.


Oysa ergenlik dönemi gençlerin kim olduklarını, nelere değer verdiklerini ve yetişkinliğe giderken hangi yolu tercih edeceklerini belirledikleri çok özel bir dönemdir.


Ayrıca bu dönemde arkadaş ilişkilerinin son derece yoğun olması ve arkadaş etkileşimlerinin artmasına rağmen, araştırmalar ergenlerin destek ve bilgi edinme konusunda ailelerini ilk sırada görmeye devam ettiklerini ortaya koymaktadır.


Ergenler her zaman açık cümlelerle ifade etmeseler de (ve hatta bazen tam tersini söyleseler de) anne-babalarının yakınlarında olmasını, net kurallar koymasını, zorluklarla karşılaştıklarında kendilerine yardımcı olmalarını ve başarılı olduklarında da yanlarında olmalarını istemektedirler.


Bunları başaran anne-babalar ise ergenlerin psikolojik sağlığı açısından büyük önem taşıyan özgüvenleri üzerinde önemli bir etki yaratırlar. Özgüveni güçlendirmenin en önemli yollarından biri ise ergenlere saygı gösterilmesidir.


Saygı göstermek değer vermeyi ve özen göstermeyi ifade eder. Genç insanlar ise yetişkinler için değerli olduklarını bilmeye gereksinim duyarlar.


Ergenlere saygı gösterdiğinizi belirtmenin baz yolları şunlardır:


Gençleri ciddiye alın


Ergenler olgun, özel insanlar olarak görülmek isterler. Ancak maalesef bazı yetişkinler “bu geçici bir dönem”, “şimdi senin hayatın kolay, büyüyünce görürsün” veya “henüz çocuk sayılırsın” gibi sözlerle ergenleri baştan savarlar.


Oysa, yetişkinlerin, ergenlere özel tüm duygu ve deneyimleri daha fazla anlamak ve kabul etmek için çaba göstermesi gereklidir.


Ergenlerin çocuk olmadığını unutmayın


Ergenler yaşamlarının tüm alanlarında çok büyük değişimler geçirmektedirler. Bu nedenle yetişkinlerin onlarla etkileşim tarzının da buna uygun olarak değişmesi gereklidir.


“Yaşına göre davran” veya “artık büyüsen” gibi sözler küçültücü sözlerdir ve karşıdaki kişinin gerçek duygularını anlamaktan çok uzaktır.


Ergenlere kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranın

 
Önerilerini ve görüşlerini sorun, fırsat verildiğinde sunacak çok fikirleri olduğunu göreceksiniz. Söylediklerini dinleyin ve dinlerken “lütfen” ve “teşekkür ederim” gibi temel nezaket ifadelerini içeren yorumlar yapın.


Yetenekleri, becerileri ve çabalarını takdir edin

 
İyi bir şey yaptıklarında bunu onlara söyleyin. Çoğunlukla anne-babalar sadece başarısızlığa veya çaba göstermemeye tepki verirler.


Yaptıkları katkılara değer verdiğinizi bilmelerini sağlayın. Bu onların özgüvenini gerçekten destekleyecektir.