Gönderen Konu: Şehit öğretmenler unutulmadı  (Okunma sayısı 1647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

isas

  • Ziyaretçi
Şehit öğretmenler unutulmadı
« : 30 Eylül 2007, 17:06:31 »

Diyarbakır merkeze bağlı Hantepe köyünde 11 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarınca katledilen 4 öğretmen, okul bahçesinde düzenlenen törenle anıldı.


Diyarbakır merkeze bağlı Hantepe köyünde 11 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarınca katledilen 4 öğretmen, okul bahçesinde düzenlenen törenle anıldı. Hantepe Köyü İlköğretim Okulunun bahçesinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, teröristlerin 11 yıl önce katlettiği öğretmenler Uğur Gören, Cuma İbiş, Nesrin Ünügör ile Mustafa Saadettin Küçük'ün (23) özgeçmişleri okundu. Törende konuşan Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, 30 Eylül 1996'da Hantepe köyüne gelen bir grup teröristin, 4 öğretmeni kaldıkları evden alarak köy dışına götürüp acımasızca şehit ettiğini söyledi.

Bu topraklarda binlerce yıldır birlikte yaşayan insanların birliğini bozmaya yönelik oyunların başarılı olamadığını ve olamayacağını vurgulayan Seyitoğlu, şöyle dedi: ''Bizler binlerce yıldır bu topraklarda aynı amaç için birlikte ve kardeşçe yaşadık. Bu dönemde birliğimize yönelik çok oyunlar oynandı, ancak hiçbiri başarılı olamadı ve olamayacak. Mazlumların hakkının olmadığı yerde zalimler mazlum görünür diye boşuna söylememişler. İşte görüyorsunuz terör örgütü yıllarca bu topraklarda kin tohumları ekti. 20 yıl boyunca 40 bin mazlumun kanını içti. Ancak bugün gelinen noktada sanki onlar haklıymış, masum insanlar haksızmış gibi muameleye tabi olmaktadırlar. İnsan hakları sadece teröristler için gündeme gelmemeli. Şehitlerimizin ve masum insanların da yaşama hakkı olduğu unutulmamalı.'' Hantepe Köyünün Muhtarı Fevzi Atlı ise herkesi derinden yaralayan ve unutamadıkları bir olayın taziyesi için toplandıklarını belirtti.

Terör örgütü PKK mensubu bir grubun 30 Eylül 1996'da silah zoruyla evlerinden aldıkları 4 öğretmeni ülkenin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktıkları, devletini ve milletini sevdikleri için acımadan, vahşice öldürdüklerini belirten Atlı, ''Ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Tanrıdan rahmet diliyorum'' dedi. Atlı, terörden mağdur olan vatandaşların yıllardır süren bu durumun bitmesini ve huzur içinde yaşamayı arzu ettiğini ifade etti.Törende Ayşe Dinç adlı öğrenci, şehit edilen öğretmenlerden Nesrin Ünügör için yazılmış şiiri okudu. Törene katılanlar, daha sonra ellerinde bayraklarla öğretmenlerin şehit edildikleri köy dışındaki noktaya giderek, dua okuyup karanfiller bıraktı. Törene, İl Jandarma Komutanı Albay Yahya Uzun ile Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tekdemir ile köylüler ve öğrenciler de katıldı.