Gönderen Konu: Sözleşmeli Öğretmenler Askerlik Tecil ettiremeyecek  (Okunma sayısı 4249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ...:::£sra:::...

  • Yönetim K.Ü
  • Sanat Kurdu
  • *
  • İleti: 7.764
  • Karizma Puanı: 2742

Sözleşmeli Öğretmenler Askerlik Tecil ettiremeyecek
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmenlerin (4/B ve 4/C) askerliklerini "asker öğretmen" olarak yapmalarının Milli Savunma Bakanlığı tarafından uygun görülmediği ve tehir işlemlerinin yapılmaması gerektiği açıklaması yapıldı.
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Personel Genel Müdürlüğü


Sayı: B.08.0.PGM.0.23.05.01.C-22683
Tarih: 18 NİSAN 2007
Konu: Askerlik Yükümlülüğü Bulunan Öğretmenler.

İlgi:
a) Askerlik Yükümlülüğünü Millî Eğitim Bakanlığı Emrinde Yerine Getirecekler Hakkında Yönetmelik,
b) 19/09/2005 tarihli ve MİY:4653-278-05/ASAL D.Yd.Ş.CST.Ks.(1093) sayılı yazı,
c) M.S.Bakanlığının Sevk Tehir İşlemlerinin Yürütülmesine İlişkin MSY-70-S (A) Yönergesi,
d) 27/02/2007 tarihli ve MİY:4653-48-07/ASAL.D.Yd.Sb.Ş.CJT.Ks.(182) sayılı Yazı.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerden askerlik yükümlülüğü bulunanlara, ilgi (a) Yönetmelik eki EK-A belgesi düzenlenerek yerli askerlik şubesine bildirilmektedir. Bunların askere sevkleri, asker öğretmen seçiminden faydalanmak üzere Ağustos celbine kadar ertelenmektedir. Ayrıca; bu yükümlülerden aday olanların, Valiliklerce Bakanlığımıza teklif edilmesi ve ilgili askerlik dairesi başkanlıklarınca da uygun görülmesi hâlinde, ilgi (c) Yönerge gereğince adaylıkları süresince askerlikleri ertelenmektedir.

Ağustos celp döneminde silah altına alınan Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç fazlası öğretmen yükümlüler, temel eğitimlerini müteakip ilgi (a) Yönetmelik ve ilgi (b) yazı gereğince, Bakanlığımız emrine asker öğretmen olarak verilmekte ve Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yer alan iller ile Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Sivas ve Yozgat İllerinde görevlendirilmektedir.

Bu yükümlüler dışında Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen ve 4/C maddesi kapsamında kısmî zamanlı geçici öğretici olarak istihdam edilenlere, İl-İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince asker öğretmen seçilebilmeleri için ilgi (a) Yönetmelik eki "Öğretmen Bildirim Çizelgesi EK-A" belgesi düzenlendiği veya askerliklerinin ertelenmesi yönünde Bakanlığımıza teklifte bulunulduğu tespit edilmiştir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi gereğince sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerin, kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi Ağustos celbinde silah altına alınmaları ve temel eğitimlerine müteakip Bakanlığımız emrine asker öğretmen olarak verilmeleri yönünde Bakanlığımızca Millî Savunma Bakanlığına teklifte bulunulmuş ancak, ilgi (d) yazı ile uygun görülmemiştir.

Bu nedenle; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen ve 4/C maddesi kapsamında kısmî zamanlı geçici öğretici olarak istihdam edilenlere, ilgi (a) Yönetmelik eki "Öğretmen Bildirim Çizelgesi EK-A" belgesinin düzenlenmemesi, daha önceden düzenlenen yükümlü var ise "Öğretmen Bildirim Çizelgesi EK-A" belgesinin işleme konulmaması yönünde yükümlünün bağlı bulunduğu yerli askerlik şubesine bilgi verilmesi ve bu yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesi yönünde sevk tehir teklifi yapılmaması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını rica ederim.

Remzi KAYA
Bakan a.
Genel Müdür

Milli Eğitim Bakanlığı; 18.04.2007
çok çalışmak zamanı