Gönderen Konu: Resim İsimlendirme Programı  (Okunma sayısı 3673 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SiirSEN

  • Üye
  • *
  • İleti: 82
  • Karizma Puanı: 5
Resim İsimlendirme Programı
« : 23 Nisan 2013, 00:24:01 »

Yapmakta olduğum resim isimlendirme programına ilgi ve öneri var mı bunu öğrenmek istiyorum.
Konuyu bu nedenle açmış bulunmaktayım.
Program, çekmiş olduğunuz öğrenci resimlerini hızlı bir şekilde isimlendirmek için kullanılacaktır. Önerisi olanlara şimdiden önerileri için teşekkür ederim.
Resimlerin fotoğraflarını belli bir mesafeden tripodla çekiyorum. Resimlerin sırasını bozmadan, biraz sonra bu resimleri isimlendirmek için ters çeviriyorum. Çekilen fotoğrafları, microsoft office 2010 içerisinde gelen resim programını kullanarak, tek tıklama ile binlercesini, kenarlarında oluşan gereksiz boşluklarını kırpıyorum. Gerek duyarsam otomatik düzelt seçeneği ile resimleri düzenliyorum. Bu işlem için toplam süre üç dört dakika. Dikey resimleri ctrl ye basılı tutarak seçiyorum; resimleri dikey olarak ayarlıyorum. Süre, resim sayısına göre üç beş dakika.
Yapıyor olduğum, aynı zamanda kullandığım bu programla resimlerin olduğu klasörü açıyorum. Fotoğrafını çektiğim resimlerin arkasına kim yapmış diye bakıyorum. Örneğin ilk sıradaki öğrencinin 8 resmi var. Programdan bu sekiz resmi seçiyorum, sol taraftan kişiyi seçiyorum ve taşı butonuna basıyorum. Program, resimlerin olduğu klasörün içerisine öğrenci hangi sınıfta ise bu isimle bir klasör oluşturuyor. İsimlendirilen resimleri bu klasörlere taşıyor. Taşırken isimlendiriyor ama aynı klasörde öğrencinin kaç resmi varsa o sayıda birden başlayarak resim sayı numarası ekliyor. İsimlendirme ya numaraya göre ya da isme göre yapılabilmekte.
Microsoft PowerPoint 2010 programını açıyorum. Ekle menüsünden "Yeni Fotoğraf Albümü Oluştur" kısmına tıklıyorum. Bir form açılacak. Buradan, sınıfa ait olan, düzenlemiş olduğum bütün resimleri alıyorum. Aynı yerde, resim düzeninden "1 resmi" seçip tüm resimlerin altındaki yazıyı gösteri seçiyorum. Tamama tıklattıktan sonra fotoğraf albümü oluşturulmuş olacak. Bir kaç ayarla sunuyu hızlı bir şekilde düzenliyorum. Bu iş için geçen süre 5 dakika.
Yıl sonu yaklaşırken, bu oluşturmuş olduğunuz sunuyu konferans salonlarında tüm okula veya sınıflarınızda öğrencilerinize toplu halde göstererek fark yaratabilirsiniz.
Sabit bir ayarda, resimleri tripodla çekeceğiniz için 1000 resmi yaklaşık iki üç saatte çekebilirsiniz. İsimlendirme işi için ise, aynı öğrencilerin resimlerini peş peşe toplamışsanız isimlendirme daha kısa sürede bitecektir.
İlgi ve önerilerinizi burada belirtirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2013, 00:30:30 Gönderen: SiirSEN »

Çevrimdışı SiirSEN

  • Üye
  • *
  • İleti: 82
  • Karizma Puanı: 5
Ynt: Resim İsimlendirme Programı
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2013, 19:17:43 »
22 Nisandan beri 52 kişi bakmış ama yanıt veren sayısı sıfır. Her neyse...
PowerPonit programı ile binlerce resimden oluşan fotoğraf albümü sunusunu 2-3 dakikada hazırlama imkanı var ancak, resimlerin isimleri öğrencilerin isimleri ile değiştirilmezse hangi resmin kime ait olduğunu anlamak imkansız, bu sunuda.
Programla resimlere isim verilirken jpg resim dosyasının açıklamalar kısmına, öğretim yılı, öğrencinin sınıfı, numarası, ismi, okul ismi, resmin konusu gibi bilgileri eklenebilecek. Önemli olan bütün bunları en kısa sürede, en kolay şekilde yapabilmek.
PowerPoint kullanarak sunu oluşturmak yerine bu programla sunu oluşturulabilmek, slayt gösterisi yapılabilmektir, amaç. Ayrıca, PowerPoint sunusu hazırlanınca hard diskimizde gereksiz yer kaplamayı da ortadan kaldırmaktır, amaç.
Bu gösteride resim dosyasının içerisinde saklanacak açıklamalar kısmından veriler çekilerek her resmin kime ait olduğu vb. bilgiler resmin üzerine yansıtılabilecek. Hatta resimlerin konuları resmin içerisine kaydedilmişse anında o konudaki tüm resimler slayt gösterisine dönüştürülebilecek; önceden hazır ayarlarla tam bir PowerPoint sunusuna, powerpoint programına ihtiyaç duyulmadan dönüştürülebilecek. Kişi, isterse bu programla pawerpoint sunusu da hazırlayabilecek. Veriler her resmin içerisinde saklanacağı için tabletlerde de ek bir programla bu resimler kullanılabilecek. Ayrıca, öğrenci resimleri ile yapılabilecek bu uygulama öğretmenin internetten indireceği resimleri de organize etme, derse kolay bir şekilde aktarma görevini üstlenebilecek.  Bu konularda destek olacak, düşüncelerini açıklayacak bütün arkadaşlara şimdiden teşekkür etmek istiyorum.
 
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2013, 19:23:09 Gönderen: SiirSEN »