Gönderen Konu: Osmanlı Devletinde Kardeş Katli- Mehmet Akman  (Okunma sayısı 1711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canertaner

  • Üye
  • *
  • İleti: 55
  • Karizma Puanı: 11
Osmanlı Devletinde Kardeş Katli- Mehmet Akman
« : 02 Şubat 2014, 18:07:01 »

Osmanlı Devletinde Kardeş Katli- Mehmet Akman

Osmanlı Devletinde Kardeş Katli
Author: Mehmet Akman
Publisher: Eren Yayıncılık
Publication date: 1997
ISBN: 9757622656
Number of pages: 208
Size: 5,83 Мb
Language: Turkish


Quote:

Osmanlı tarihi boyunca görülen hanedan içi öldürme hadiselerinin tümü bu kitapta incelenmiştir. Babanın oğlunu, kardeşin kardeşini ve kardeş çocuklarını, yeğenin amcasını, oğulun babasını, hatta dedenin torununu öldürmesi olaylarının bütününü ifade etmek üzere kardeş katli ibaresi kullanılmıştır.

Kardeş katli uygulamasının bir sonucu olarak kan bağına dayalı bir asiller aristokrasisi meydana gelmemiştir. Osmanlı soyağacı incelendiğinde padişahlığın kural olarak alt soya intikal ettiği, padişah ve onun soyundan ayrı olarak bir hanedan ailesinin kökleşemediği görülür.

Kardeş katli uygulaması günümüz anlayışı ve insani telakkilerine açıkça aykırı olmakla birlikte her tarihsel olay gibi, çağının şartlarına göre değerlendirilmelidir. Osmanlıların bu uygulaması, Bizans imparatorlarının, kendilerine rakip olarak gördükleri akrabalarının gözlerini kör ederek, kulak ve burunlarını keserek onları birer yaşayan ölüye çevirmelerinden veya öldürmelerinden ya da İran şahlarının hanedan üyelerini katletmelerinden daha mı zalimce idi?
(Arka Kapak'tan)

http://turbobit.net/737dg4y7oluj.html

 

EFX Akademi