Gönderen Konu: ROMA VE BİZANS SanatI  (Okunma sayısı 7383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı B૯ηбüL

  • Yönetim K.Ü
  • Uzman
  • *
  • İleti: 4.432
  • Karizma Puanı: 1631
    • seyfullah sünbül
ROMA VE BİZANS SanatI
« : 13 Haziran 2008, 12:22:35 »

  ROMA VE BİZANS SanatI


--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------


 

ROMA SANATI

Bu dönemde Tapınaklar, Forum,Bazilika gibi mimari kuruluşlar vardır. Amfitiyatrolar, hamamlar, stadyum, hipodromlar sosyal hayatı canlandırmıştır.
Romalılar Etrüsk yapı tekniği ve kireç harcı kullanarak kemer ve kubbe tekniklerini geliştirmiş ve bunlarla geniş mekanlı binaların üstünü kolaylıkla örtmüşlerdir. Roma'da M.S. 80'de yapılan Colloseum, Pantheon Tapınağı, Pompei'deki evler bu dönemin başlıca yapıtlarıdır. Heykellerinde ve kabartmalarında dini konular ağırlıktadır.


--------------------------------------------------------------------------------

 


ERKEN HRİSTİYAN VE BİZANS SANATI

Bizans Sanatı , Roma İmparatorluğu'ndaki siyasal değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Büyük ölçüde Roma Sanatı ile ilişkili bir sanat olmuştur. Hristiyanlığın yasak olduğu yıllarda dini ibadetlerini gerçekleştirmek için katakomplar yapmışlardır. Burada sembolik bir sanat vardır. Erken Hristiyan Sanatının gelişmesinde en önemli bölge Kapadokya bölgesidir. Bu alandaki kaya mezarlarında birçok resime rastlanır. Bizans Sanatı'nın dönemleri:

1.Erken Bizans Dönemi : 5. yy sonundan 726 yılına kadar devam eder. Bu dönemde Hellenistik ve Roma sanatı özellikleri Bizans sanatı üzerinde etkili olmuştur.
2.İkonoklaşma Dönemi : (726-842) Bu dönemde tasvir yasağı vardır.

3.Orta Bizans Sanatı : (842-1204) Bizans sanatının kendine özgü karakterini bulduğu dönemdir. İslam uygarlığı ile beraber, ilkçağın bilgi ve doğunun sanat zevkinin egemen kıldıkları bir dönemdir.

4.Son Dönem : 1261'den 1453'e kadarki son eserlerin verildiği dönemdir. [/color]
 
alıntı:buradan
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2008, 12:59:20 Gönderen: ..þ૯ηбüL.. »

erden

  • Ziyaretçi
Ynt: ROMA VE BİZANS SanatI
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2008, 13:45:08 »
merhaba roma ve erken bizans dönemine ait restitüsyon anlamında bildiğiniz kent planlarını anlatan yada bu analmada resimlenmiş çalışmalar var mı? varsa nerede bulabilirim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.. teşekkürler..:)