Gönderen Konu: SINIF DİSİPLİNİ  (Okunma sayısı 2264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı siluet

 • Üye
 • *
 • İleti: 28
 • Karizma Puanı: 4
SINIF DİSİPLİNİ
« : 21 Haziran 2014, 17:08:48 »

görsel santlar desinde sınıf disiplinini nasıl sağlıyorsunuz?ben bu konuda çok zorlanıyorum bir çok yöntem denedim ama olmadı sınıfta çalışma yaptırırken bir türlü sessizliği va sınıfta bazı öğrencilerin gezinmesini engelliyemedim.ders esnasında sınıfta gürültünün önüne geçemiyorum:(

Çevrimdışı emrullah44

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 144
 • Karizma Puanı: 9
Ynt: SINIF DİSİPLİNİ
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2014, 21:22:20 »
Sayın hocam eminim bütün resim öğretmeni arkadaşlarımız aynı sıkıntıyı yaşıyordur. bende aynı sıkıntıları yaşıyorum. özellikle malzeme alışverişi yapmak için sınıfta sürekli olarak dolaşıyorlar. bunun engellemek için sınıfta malzeme alışverişini yasaklayıp malzeme getirmeyene eksi verebilirsiniz.Çok konusup gevezelik yapanlarıda kendinize ait yöntemlerinizle ancak engelleyebilrisiniz velisiyle görüşebilirsiniz. Ama bunların pek etkisi olduğunuda söyleyemem. Dersimizin bakanlık tarafından biraz daha önemli hale getirilmesi ve özellikle müfredatın daha eğlenceli olması gerekiyor.

Çevrimdışı nurdesign

 • Yeni Üye
 • İleti: 9
 • Karizma Puanı: 46
Ynt: SINIF DİSİPLİNİ
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2020, 20:20:35 »
En başta kurallarınızı belirtir ve kontrol listesi hazırlayıp öğrencilere belirlediğiniz kural ve prensiplere göre artı eksi dağıtırsanız disiplin sorununun önüne geçersiniz. Öğrenciler hem keyif almalı hem de derste kasılmamalı. sorumlu davranmaları gerektiğinin farkında olmalı ve davranışları sorumluluklarıyla not alacaklarını bilmeli. Ben bu sayede derste disiplin sorunu yaşamıyorum. Öğrenciler dersinize özenle yaklaştığınızı fark edince size özel davranıyorlar. Sadece dönem sonu not verme işlemlerinde saatlerimi harcamak zorunda kalıyorum mesela. yalnızca derecelendirme ölçeği değil, kontrol listesi kullanıyorum. Bu kontrol listesinde malzeme kontrolü bölümü var ve görevli öğrenci her ders kontrol ediyor. malzeme getirip getirmemelerine göre aldıkları artı eksiler notlarını belirliyor. aynı kontrol listesinde sınıf içi değerler ve performans bölümü var olumsuz durumda eksi olumlu davranışta artı alıyorlar ve artılar 5 pn değerinde. dönem sonunda üç kritere göre değerlendirme yapıyorum. malzeme kontrolü puanını e okulda sınıf içi performans kısmına not giriyorum. sınıf içi değer ve performans bölümünü de aynı şekilde e okulda 2.ci bölüme not olarak giriyorum. Son olarak notları yükseltmek için etkinlik bazında yaka kartları dağıtıyorum. 5 yıldır uyguladığım bu sistemle özverili işler çıkıyor sergiye. unutmadan çok düşük notta alabiliyor öğrenciler. hiç malzeme getirmeyenle getiren öğrenci asla aynı notu almaz dersimde. bunu bildikleri için disiplin sorunu olmuyor.
Kafamın içinde renkli bir devrim var !