Gönderen Konu: Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü  (Okunma sayısı 18141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ...:::£sra:::...

 • Yönetim K.Ü
 • Sanat Kurdu
 • *
 • İleti: 7.764
 • Karizma Puanı: 2742
Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü
« : 18 Ağustos 2008, 02:04:16 »

Tekstil Bölümü, 1977-1978 öğretim yılında, Tekstil Tasarımı eğitimi vermek üzere kurulmuştur. Bu program öğrenciyi dört yıl boyunca; Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı, Giysi Tasarımı ve Moda Aksesuar Tasarımı dallarında teknik ve artistik bilgi ve becerilerle donatarak, tekstil, giyim ve aksesuar sektörlerinin gereksinmelerine uygun yaratıcı, yenilikçi ve üretken tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Eğitim programlarından biriyle bilgi donanımı tamamlayan öğrenci ilgili alandaki gereksinime katkıda bulunmak üzere mezun olur.
 
1998-1999 Eğitim yılından itibaren 1. sınıfta başlatılan uzmanlık alan programlarının ortak amacı, becerinin anlatım aracı durumuna dönüştürülmesi, onunla özgün biçimler yaratılması, sanat ile endüstrinin kaynaştırılmasıdır. Temel sanat ve tasarım ilkeleri ışığında başlayan eğitim tekstil, giyim ve aksesuar ürünlerine yönelik teorik ve uygulamalı çalışmalarla devam eder. Bu programda öğrenciler, çeşitli kaynaklardan etkilenerek sanatsal ve endüstriyel ürünlerin nasıl tasarlandığını, ürün geliştirme aşamalarını ve kavramdan ürüne yaratma aşamalarını bilfiil uygulayarak öğrenirler. Dört yıl boyunca temel eğitim ve mesleki tasarım derslerine ek olarak sanat-kültür dersleri, çeşitli sanatsal ve bilimsel seminer ve konferanslar, teknik geziler ve stajlarla desteklenen eğitim diploma çalışmasıyla tamamlanır.
 
9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesinin Sitesinden Alıntıdır.
   
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; tekstil sektörüne, pazar istekleri doğrultusunda, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri yakalayıp değerlendirebilecek Tekstil ve Moda Tasarımcıları yetiştirmektedir.
 
Bölümümüz öğrencileri dört yıllık lisans eğitimi süresince, dokuma, baskı ve giysi tasarımı disiplinlerini paralel olarak almaktadırlar.
 
Eğitim programımızda bu üç dalı sanatsal, kültürel, mesleksel ve teknik yönden besleyen, tamamlayan dersler yanında, sektör stajları, eğitim gezileri, work-shoplar, sergi ve fuar katılımları da yer almaktadır. Öğrencilerimiz, bir öğretim üyesinin danışmanlığında gerçekleştirdikleri diploma projelerinin; özgünlük, teknik yeterlilik ve sunum açılarından, öğretim üyelerinin ve sektör temsilcilerinin oluşturduğu jüri tarafından, değerlendirilmesi sonucunda mezun olurlar.
 
Verilen eğitim, öğrencilerimizin; talep değerlendirebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen tekstil ve moda tasarımcıları olarak yetiştirilmelerini amaçlar. “Kim için, neden, nasıl” sorusuna cevap arayan bir yaklaşımla eğitildiklerinden, kendilerine gelen ürün talebini; malzeme özelliklerine ve kullanım alanlarına uygun ürünler halinde tasarlarlar. Ayrıca yaratıcı kişilikleriyle malzemeye yeni kullanım alanları da araştırırlar ve önerirler. Eğitim süresince almış oldukları mesleki dersler yanında, sektör gezileri ve zorunlu stajlardan, mevcut üretim tekniklerinden, gerektiğinde bilgisayar ortamından yararlanırlar.
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, 4 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra, M.S.G.S.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Bünyesinde, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimi de sunmaktadır.
 
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinin Sitesinden Alıntıdır
 
MODA ve TEKSTİL SANATLARI
 BASKI SANATLARI
 Mevcut Bölümler      : Baskı Sanatları
 Alacağı Unvan            : Baskı Sanatçısı
 ÖSS Puan Türü          : Özel Yetenek
 Eğitim Süresi : 4
 
Baskı sanatları programının amacı çoğaltma yoluyla uygulanan her türlü baskı tekniklerini çağın teknolojik gelişimi doğrultusundaki sanat anlayışı ile bütünleştirebilecek elemanları yetiştirmek. Öğretimin ilk yılında temel sanat eğitimi dersi, bölümün özelliği doğrultusunda ağırlıklı olarak verilir. Daha sonraki yıllarda, yine alanın özelliğine göre, sanat becerisini ve sanat kültürünü geliştirici dersler okutulur. Süre olarak uygulamalı dersler kuramsal derslere oranla daha fazladır.
   
Baskı sanatları bölümüne özel yetenekle öğrenci alınmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin resim ve sanat tarihi alanlarına ilgi duymaları gerekir.
 
Baskı sanatları programdan mezun olanlara “Baskı Sanatçısı” unvanı verilir. Baskı sanatları bölümü mezunları çoğaltma yoluyla uygulanan her türlü baskı tekniklerini çalıştıkları işte uygularlar. Bu diplomaya sahip olanlar çeşitli kamu kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi özel reklam, basım-yayım kuruluşlarında da çalışabilir. Ayrıca bu meslek serbest çalışmaya da oldukça elverişlidir. Ancak bu kişinin yeteneğine ve bölgenin ekonomik durumuna bağlıdır.
 
MODA VE TEKSTİL TASARIMI
 
 Mevcut Bölümler      : Moda ve Tekstil Tasarımı, Moda ve Tekstil, Tekstil, Tekstil Tasarımı
 Alacağı Unvan            : Moda ve Tekstil Sanatçısı
 ÖSS Puan Türü          : Özel Yetenek
 Eğitim Süresi : 4
 
Moda ve Tekstil Tasarımı programının amacı, ülkenin tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için dokuma ve baskı tasarımı yapacak sanatçıları yetiştirmek. Moda ve Tekstil Tasarımı programının ilk iki yılında uygulama alanları ile ilgili teknolojik bilgiler ve malzeme bilgileri kuramsal ve uygulamalı olarak verilmekte daha sonraki yıllarda uygulamaya dönük tasarım çalışmaları yaptırılmaktadır. Eğitim süresince öğrencilerin genel kültür ve sanat bilgileri ile teknolojik bilgilerinin geliştirilmesine özen gösterilmektedir.
 
Moda ve tekstil programda okumak isteyenlerin şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, renkleri ayırt edebilme, özgün şekiller tasarlayabilme ve bunları çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip olmaları gerekir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.
 
Moda ve Tekstil Tasarımı programını başarı ile tamamlayanlar “Moda ve Tekstil Sanatçısı” unvanı ile çalışırlar. Moda ve Tekstil Tasarımı sanatçıları tekstil fabrikasında üretilecek malların biçim ve desenlerinin tasarımı yapar.
 
Moda ve Tekstil Tasarımı sanatçılarının tekstil teknikleri ve moda alanında genel bilgiye sahip olmaları,gelişmeleri yakından izlemeleri ve yaratıcı olmaları ve başkaları ile iletişim kurabilmeleri meslekte başarı olasılığını artırır. Moda ve Tekstil Tasarımı programında öğrenim giren kişiler kamu ve özel sektördeki tüm tekstil fabrikalarında iplik-dokuma-baskı ünitelerinin kreasyon, negatif renklendirme bölümlerinde çalışabilirler. Moda ve Tekstil Tasarımı ve konfeksiyon endüstrisi ülkemizde gelişmekte olan önemli bir alan olduğundan, tekstil bölümünde öğrenim görmüş elemanlara genişiş olanakları bulunmaktadır. Bu elemanlar; tekstil, konfeksiyon ve modası ile ilgili firmalarda danışman veya uzman olarak çalışabilirler.

 


Tekstil ve Moda Tasarım Bölümünün Bulunduğu Fakülteler
 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Tasarım Fakültesi
Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar , Tasarım Ve Mimarlık Fakültesi
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Moda Ve Tekstil Tasarımı Bölümü
Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

alıntı
çok çalışmak zamanı

gül+i

 • Ziyaretçi
Ynt: Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2008, 20:03:53 »
merhabalar...ben şuan bilgisayar bölümünde okuyorum.lise 3 e gidiyorum ama üniversite olarak güzel sanatları istiyorum.şuan okumakta olduğum okuldan ne kadar zor olduğunu biliyorum.bu konuda yardım edebilir misiniz?ne yapmam gerekiyor ya da güzel sanatlara nasıl gidebilirim öss sınavında ne kadar puan almam gerekiyor?

Çevrimdışı **aslı**

 • KENDİSİ
 • Yönetim K.Ü
 • Uzman
 • *
 • İleti: 4.373
 • Karizma Puanı: 1342
 • ...SENLE BEN, BATI-DOĞU; AMA DÜNYA YUVARLAK...
Ynt: Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2008, 20:06:01 »
öss de taban puan alman yeterli...fakat ondan sonra hangi okulda okumak istiyorsan o okulların özel yetenek sınavlarına girmen lazım. bunun için de yetenek kurslarına gidip, daha önceden hazırlanman senin için iyi olur.